Jen na skok (2022)

Kousek žánrově velmi podobný výbornému Bad Samaritan, The Neighbor nebo Disturbia, a proto budu hodně porovnávat. I came by je vlastně dobrá filmařská práce, protože tenhle teenager X psychopatický soused námět je poměrně dobrá látka, která se dá uchopit z jakékoliv strany, ALE… Po hodině kvalitního nastínění příběhu, jeho posunu kupředu a seznámení s postavami se jaksi začínáme motat v kruhu a místo vyvrcholení dostáváme další stejnou příběhovou smyčku. Dále zamrzí, že záporák není více představen, nepůsobí psychopaticky jak by měl a nemá výraznější charakter, který by diváka strašil ze spaní a stejně tak závěr filmu je slabší bez potřebné finálové katarze. Dívá se na to dobře, jen druhá půlka je díky výše zmíněnému až moc natahovaná a občas nutí diváka koukat na hodinky…

Samaritán (2022)

Samaritán je přesně ten feel-good akčňák, který si člověk rád pustí. Postavy jsou sice klasické archetypy podobných filmů aka dobro X zlo spolu s vedlejšími postavami a poskokama, ale jejich charaktery se mi zde líbily, stejně tak Stalonne dokázal překvapivě zahrát i nějakou tu emoci a v akci byl “oukej”. Co nejvíc zamrzí je rating PG13, kdyby zde bylo plnotučné Rko, při té spoustě akce a nářezů co ve filmu byly by se určitě neztratilo, ba naopak by filmu dokázalo přidat na vážnosti a možná bych šel s hodnocením i výše. Paradoxně mě nejvíc zklamalo finále, do kterého jsem byl přesvědčen o čtyřhvězdě a které by u podobných filmů mělo být vyvrcholením a highlightem, ale zde jakoby nemělo dostatečný drajv a originalitu a bohužel sklouzlo do klasické šablony. Potenciál byl asi větší, ale i tak nijak hůř neremcám.

Šťastně až do smrti (2022)

Takové Dánsko řízlé Španělskem a ve výsledku překvapivě ne až tak špatné, jak jsem čekal. Musím nesouhlasit s ostatními, kteří zde několikrát vyzvedávali neuvěřitelnost příběhu - mi to přijde vpohodě, má to občasnou napínavou atmosféru, prvky paranoie, nádech thrillerového vyšetřování a celkem nepředvídatelný děj. Herectví je ale průměrné a výsledný obraz a vyznění celého filmu stejně tak -dobře se na to dívá, zabaví a vtáhne, ale světový zázrak to bohužel není. I tak ale převládají pozitivní pocity.

70 binládinů (2018)

Španělsko nezklamalo a opět nám nabízí zamotaný a vychytralý film plný zajímavých nápadů. To, co zdánlivě vypadá jako bězné bankovní přepadení, se časem ukáže být víc než to a postupně se odkrývají karty jednotlivých rukojmí a jejich zamotaný příběh. Má to celkem nepředvídatelné prvky a zvraty, chytré dialogy i finální odkrytý nápad, na druhou stranu je to stále spíše béčko bez výraznějších herců či aspektů, pro které bych si film do budoucna pamatoval. Výsledkem je tedy obstojný průměr, který v jednotlivých kouscích dokáže překvapit, ale jako celku mi tam chybí kvalitnější lepidlo, které by části pospojovalo do lepšího finálního výtvoru. Neurazí, nenadchne.

Převrat (2015)

Intenzivní napínačka, u které se až stydím, že jsem ji takovou dobu odkládal. Rodina s dětmi se na dovolené v Asii ocitne uprostřed převratu, ve kterém místní loví američany a je to atmosferická jízda jako prase. Potěší áčková herecká hlavní dvojka, přiměřená stopáž, která ani na minutu nenudí, a hlavně všudypřítomná akce, paranoia a zběsilý útěk před násilníky. Jednoduchý, ale krásně funkční celek, jehož nejvetší předností je schopnost přišpendlit diváka do sedačky, a to se mi zas tak často nestává.

Boratův amerikánský lokdaun & Borat vyvrací (2021) (seriál)

První díl vypadal jako klasický Borat - nekorektní humor a zábavné rozpravy Borata a dvou redneck antivax dementů celkem pobavily, ale další díly byly diametrálně odlišné. 6 sedmiminutových dílů o vyvracení hoaxů ohledně covidu, černošských demonstrací a amerických volbách - jako osvěta téma asi nikterak špatné, ale spojovat ji se seriálovým Boratem, od kterého člověk čekal komediální řezanici? Šílenost na druhou.

Sirotek: První oběť (2022)

Už po prvních 20 minutách, kde „malá holka“ naprosto bezproblémově umlátí urostlého dozorce a kde otec nepozná svou zmizelou dceru a bez povšimnutí jakýchkoli rozdílů vezme do domu 30letou vražedkyni s jiným přízvukem i vzhledem a vráskama a pokládá ji za svou Esther, se mi chtělo film bez váhání vypnout - takový logický shitfest jsem totiž už dlouho nezažil. K mojí smůle jsem to neudělal a odvážně si film pustil až do konce. Na jednu stranu zvrat vysvětlí některé původní logické díry, na druhou stranu bohužel ne všechny a pořád je ve filmu kupa nesmyslů. Ruku na srdce, obsadit 25letou herečku do role 10letého dítěte je samo o sobě úlet, Esther přehrává, všichni se chovají jak dementi, logika jde v celém filmu úplně stranou a je vidět, že jde jen o nasílu tlačené pokračování snažící se těžit z nostalgie prvního dílu. Zvrat jsem přečetl 20 minut dopředu, je stejně nesmyslný jako zbytek filmu a ve výsledku je to vlastně úplně jiný film než původní Orphan. Zvláštní a zbytečný film bez nápadu i atmosféry a ačkoliv se dal nuceně přežít, asi bych ho úplně s klidným svědomím vynechal.

Beomjoidosi (2017)

Akce dobrá, rvačky záživné a jen pěsti, nože a sekery bez pistolí taky potěší. Na druhou stranu je pro mě Korea zas a znova strašně těžko stravitelná - ať už nesrozumitelný jazyk, tak chaos ve jménech a postavách, ale nejvíc mi zde chybí výraznější a drsnější Rkový rating s krví a stejnětak je dvouhodinová stopáž celkem náročná. Neurážející průměr, ale korejští fandové si tu hvězdu navíc asi rádi přihodí.

(J)elita ze střídačky (2006)

Čekal jsem ujetou prkotinu jako Machři, ale bohužel jde o “obyčejnou” komedii, která se paradoxně bere celkem vážně a zas tak vtipná bohužel není. A ani Schneider to nezachránil.

Nene (2022)

Tak nám dorazil NOPE neboli Not Of Planet Earth a spolu s ním i Peele tak, jak jej neznáme. Kde u předchozích snímků Us a Get Out sázel na hlavní nápad, sociálně-rasový podtext a snahu šokovat, zde se dočkáme plnotučného scifi nářezu jen s malým přesahovým motivem (fascinace lidí nad „spektákly“ okolo, snaha o zkrocení zvířat, nadvláda predátorů v přírodě, nekompromisní Hollywood průmysl a jeho chování se k hercům a filmařům jako k odpadu a další, ve filmu méně viditelné motivy...). Díky tomu mi přijde celkem úsměvné, že u Us a Get Out konvenční divák remcal, že chtěl horor a dostal sociální kritiku a naopak zde zase remcá, že chtěl „klasického Jordana“ a dostal scifi melu. Holt haters gonna hate a očividně si vždy záminku najdou. Ale k samotnému filmu. Dvojka Peele a Daniel Kaluuya si navzájem perfektně sedí, což dokázali už jednou, a stejně tak je tomu i zde, navíc kamera je skvělá (o čemž svědčí i fakt, že NOPE je první horor natočený do IMAX podoby), audio je ještě lepší a jen filmu dodává plnohodnotné postavení ve scifi žánru a celkový nápad je sice v jádru všem známý (UFO, že ano...), ale šikovně se odlišuje v detailech, pravidlech, jaké jsou zde nastaveny, a také samotnou podobou talíře, kdy divák v průběhu zjistí, že vlastně nejde úplně o klasického „ufouna“,  jak jsme zvyklí. První třetina je obstojný rozjezd, druhá třetina naprosté vtažení do děje a závěrená část je pak už nezastavující, akcí, krví i napětím narvaná střela, která jede až do konce na plné obrátky a ukazuje nám, že Peele prostě umí. Stopáž dvou hodin vůbec nenudí, herecky je na co koukat a ikdyž mám maličko problém s tím, že trailer slíbil určité prvky a očekávání, kterým se šibalsky vyhnul a ve výsledku nejen že nesplnil, ale vůbec se do nich ani neopřel (nebudu spoilerovat konkrétní scény), tak jsem suma sumárum spokojen – těšil jsem se sice na „klasického Peeleho“, kterého jsem nedostal, ale naoplátku mi byl naservírován velkolepý scifi biják s originálním monstrem, který se zavděčí snad všem. PS brzy nahodím do kolonky „zajímavosti“ celkem pozoruhodné fakty, tak je nepropásněte:D