Na západní frontě klid (2022)

Drsné, silné a depresivní. Když ale film srovnám s jemu žánrově podobnými, vychází mi jen trojhvězda. Určitě nabitější než Dunkerk, ale oproti 1917 zdaleka ne tak intenzivní a akční a například na Hacksaw Ridge se nechytá už vůbec. Drasticky zde chybí uvedení do děje, nějaký background co kde kdy, jelikož v základu divák ví, o co jde, ale dějepisně neznalé publikum se místy ztrácí v tom, kdo že přesně to vlastně podepisuje mír a on i takový detail může krást trochu toho zážitku. Válečná akce je sice kvalitní, nepříjemná a autentická, ale jsou jí zde všehovšudy JEN dvě sekvence, což je na 150 minutový film z fronty prostě málo. Kvalitativně na vysoké úrovni, z hlediska držení se předlohy sice ne stoprocentní, ale to hádám není mínus. K mojí nespokojenosti je zde ale mnoho prázdných, dlouhých záběrů, které filmu sice přidávají na “artovosti”, ale ubírají na tempu, až jsem místy koukal na hodinky. A absence větší akce tomu taky nepomáhala. Čekal jsem o něco víc, ale i tak je to pravděpodobně must-see film pro široké publikum.

Pomsta na druhou (2022)

Když sleduju komedii, očekávám, že se během ní alespoň jednou zasměju. Tohle je tuctová teen “komedie”/drama o dvou neoblíbených holkách, které se rozhodnou svým nepřátelům navzájem pomstít. Bohužel film táhne dolů přemrštěná stopáž, do očí bijící LGBTQ propaganda a celkem obyčejná zápletka i průměrní herci, a tak nezbývá než konstatovat, že jde o naprosto postradatelný film, který nikdo asi vidět nutně nepotřebuje…

Deadstream (2022)

Takový zlatý střed, od kterého jsem sice čekal o něco více, ale popravdě zabavil lépe než dobře. Líbí se mi přímočarost, se kterou film nabíhá, kdy už od prvních minut na nic nečeká a bez nudné omáčky kolem se jde rovnou do strašidelného domu, hlavní hrdina je sympaťák a celý tenhle found footage styl střídající selfie a POV kameru mi taky sedl. Současně bych chtěl pochválit odlehčenost, kterou film disponuje, jelikož si na nic nehraje, nebere se vážně, víceméně paroduje klasické FF dějové vzorce a ačkoliv vyloženě záchvaty smíchu nevyvolá, tak neustálé pousmání a zábavu servíruje perfektně - spousta situací jsou neskutečně absurdní memes (“beef cam”, “mildead cam”, svěcená voda v narkomanské stříkačce…..) a celkově jde z filmu naprosto neseriozní a odlehčený vibe. Dále dávám plusové body za určité lehké napětí, kterým film udržuje diváka v nevědomosti, jestli jde o předem připravený prank hlavní postavy, nebo o opravdovou duchařinu a boj o život. Hororové prvky film má, ale kdo čeká konvenční či strašidelný horor, ten ať jde jinam, tohle je čistokrevná zábava, u které divák musí vypnout a nebrat ji vážně. Fajn oddechovka, která se ale asi (bohužel) moc lidem nezavděčí.

Americký zločin (2007)

Týrání dětí je ve společnosti tabu a bohužel pro diváky je tomu tak i ve filmu a dosud se moc podobně laděných snímků v rámci společenské korektnosti a zachování morálky netočí. To je ale obrovská škoda, protože asi neexistuje lepší téma na emoční rozebrání diváka než právě toto. O to více mě zamrzí, že celý snímek je sice "true based" a ano, snaží se o emoční vyždímání co to jde, ale na mě je to zkrátka moc slabé. Pobuřující, nasírající, zajímavé a zvrácené? Jistě ano, ale ze všech čtyřech atributů bych si dokázal představit prostě kvantitativně více. Průměr.

Pekelná díra (2022)

Taková ta klasická, bezduchá, béčková nuda, která je tak průměrná a nevyčnívající, že si na ni už zítra nevzpomenu. Naštěstí není vyloženě zas tak otravná a díky krátké stopáži se vydržet dá, ale jinak nevidím důvod, proč film doporučit. Popis filmu hovoří jasně a není vic co dodat, no z hororové stránky je to slabé a z té filmařské či herecké stejnětak.

Před vraždou (2022) (seriál)

Inside Man jakožto neznámý a ne až tak promovaný mini-seriál je nakonec obrovským překvapením a takhle zábavný a žánry mixující celek tady dlouho nebyl! Děj je sice těžko popisovatelný, ale když řeknu, že kombinuje naprosto perfektně krimi vyšetřovací detektivku spolu s černým odlehčeným humorem a k tomu absurdní vývoj děje, skvělé tempo a zvraty na každém rohu, tak opravdu nekecám! Herecká dvojka David Tennant a Stanley Tucci (Kingsman) jsou zde oba skvělí a uvěřitelní, servírují skvělé výkony a ja po zhlédnutí tleskám nejen jim, ale hlavně režisérovi za odvahu udělat něco tak neohraného, originálního a celkem riskantního, jelikož takhle namíchat žánry se každému z fleku nepovede. Zábavná, rychle odsýpající mini-série, která je místy přitažená za vlasy až absurdní, ale v tom je vlastně polovina jejího úspěchu a kouzlo, které po zhlédnutí zanechá v divákovi skvělý pocit z poctivé filmařiny.

Pearl (2022)

Nudné, ploché, bez emocí a nezáživné. Westovo X mi vytřelo zrak - ať už svou originalitou, tak svým dechberoucím a odvážným zpracováním. Tohle je ale doslova nucená parodie bez jakékoli vážnosti či smyslu, proč by vůbec měla být natočena. Nápad film nemá, Pearl je postava, kterou nám sice režisér chce mermomoci prodat, ale i přes jeho snahu nás vlastně vůbec nezajímá a vše, co se na plátně děje je jen nudná kopa (ne)navazujících scén. Gore nula, atmosféra nikde, jakékoli postavy film postrádá, příběh je prostě špatný a Mia Goth je sice šikovná, ale to mi nestačí. Těžký přešlap a po tak strhujícím originálu mi Pearl docela kazí dojem naprosto skvělého “Xka”.

Dobrá sestra (2022)

Thriller roku? Určitě ne, ale jako true story a show Jessicy Chestain a Eddieho Redmaynea obstojná podívaná. Příběh je podán jednoduše, ale přesto (v rámci možností) poutavě, faktická stránka je hádám vpořádku, filmařská dokáže udržet pozornost a ikdyž se nejedná o zas tak zásadní přírustek do žánru a očekávání byly daleko větší, jako průměr na večer k vínu je film ideální.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Od oznámení jsme čekali jednu z hororových událostí roku. Co by se taky mohlo pod taktovkou G. del Tora pokazit, vždyť jeho tvorba je ve fantasy-hororovém žánru ikonická, jeho rukopis jde jednoznačně poznat a jeho vizuální výtvory jsou excelentní. No, nová série je ale bohužel spíše zklamáním než oslavou hororu a rozhodně nejde o nic zázračného. Všechny povídky mají víceméně stejnou kompozici, a tudíž se dají hodnotit celkem spravedlivě jako celek, takže pojďme na to. Naše očekávání byly v nadějné hororové povídky, ze kterých nebudeme spát a na kterých se del Toro vyřádí svou autentickou vizuální kreativitou, ale kromě povídky č. 1 je celý zbytek jen podprůměr, který na poli jedné hodiny nemá co říct a je zbytečně natahován. Základní premisy nejsou vyloženě k zahození, ale jejich provedení je jednak zdlouhavé a druhak strašně sterilní, atmosfericky slabé, vizuálně mnohdy odfláklé a nezáživné, ale největší problém vidím v tom, že prostě nejde o “horor”, ale spíše o fantasy povídky se strašidelným tématem. Je to zkrátka takové nemastné neslané, napětí ani hrůzu to ani zdaleka nevyvolá a po zhlédnutí si divák říká spíše jen “hm, ok další” než aby byl odvařený z výsledku, který právě viděl. Kvalitu příběhů drasticky snižuje jejich forma - udělat 15 minutové youtube kraťasy s načrtnutou základní pointou, nebo plnohodnotné filmy s plným backgroundem postav i celého příběhu, udělali by lépe, takhle je to něco mezi a na kraťas moc zdlouhavé a na filmový zážitek zase moc neosobní a bez omáčky kolem. Jsou lepší povídky a jsou horší povídky, ale kromě zmíněné první epizody celek za moc nestojí a když si člověk celou sérii odpustí, asi o nic nepřijde…

Jaula (2022)

Další Španělsko a další propadák. Béčková ztráta času.

Časové pásmo bylo změněno