• Krátkometrážní

V ráji (2023)

Tohle není film o stárnutí a mládnutí. Tohle je film o morálních hodnotách a sobectví. Němci sci-fi umí, a tento snímek není výjimkou. Poutá od začátku do konce - závěrečná akční scéna tedy mohla být propracovanější, ale tím, že není středobodem filmu, zvládnu přimhouřit oči. Kdyby měl film pokračování, určitě by bylo zajímavé - a předpokládám, že by se neslo v podobném duchu jako Hunger Games. Ale není to potřeba, protože film předává jasné poselství, které stojí samo o sobě.

Písně země (2023)

Majestátními záběry a milými básničkami vystavěná osobní esej. Protagonista Fedrelandetu, stařičký pán bydlící v říčním údolí, je hrdinou tohoto magického místa, ke kterému patří duší i srdcem. Jeho perspektivou objevujeme krásy Oldedalenu, a to od stromů až po ledovce. Film nenabízí jen norskou krajinu, ale příjemně prolíná také osobní život protagonisty a jeho lásky (své ženy i Oldedalenu), což dává tomuto údolí komplexnost a sympatie tak vysoké, že tam chce člověk sám zavítat. Režisérka Margreth Olin má zkrátka talent pro vyprávění, a to jak obrazem, tak zvukem. [TNIFFH 2023]

Sulis 1907 (2023)

Nils Gaup opět přinesl historický film plný komplexních postav a vizuálních efektů. Nečekejte žádnou průlomovou kinematografii - jen velice kvalitní film, který vás vtáhne do děje. Krásné na snímku je, že se celý odehrává v norské krajině a temných dolech. Nabízí tak nevšední a poutavé historické okénko do hornických osad 20. století v Norsku. [TNIFFH 2023]

Samota (2023)

Za dobrotu na žebrotu. Solitude nabízí vhled do života osamělého farmáře, který je nucen opustit svou farmu a přestěhovat se. Jeho svět se mění z venkovského prostředí na město, kde se setkává s malým chlapcem. Přestože mají rozdílné životy a pochází z jiného prostředí, vznikne mezi nimi obrovské pouto. Velice prostý příběh s morálním přesahem baví, je poutavý a klade otázky dnešní doby, na které si ale divák musí odpovědět sám. To je kouzlo snímku o křivdě, přátelství a samoty. [TNIFFH 2023]

Voice (2023)

Voice zaujme svým konceptem a výpovědí o jedné z částí Osla. Nenechat se zmást dokumentárním stylem je složité, ale velice dobře tato stylizace reflektuje samotné téma filmu. Avšak o čem film je? O režisérce, která tvoří o své komunitě film, nebo je snímek jen právě o této komunitě? Řekl bych, že ani o jednom, protože ani jedna možnost nedává svým postavám dostatek prostoru se prezentovat nebo projít nějakou změnou. Sledujeme tak hodinu a půl, jak funguje fiktivní komunita filmařů, která působí, že v domě žije a žádný člen nemá rodinu, práci, ani školu. Největším problémem ale je, že ze snímku nejdou žádné pocity ani závěry. [TNIFFH 2023]

Den, der lever stille (2023)

Takhle špatně mi z filmu v životě nebylo - a tohle je v tomto případě kompliment. Puk Grasten vytvořila film plný emocí a zvratů, vizuálně velice zajímavý. Postavy výborně napsané, především postavy otce a matky - to jsou zkrátka osoby, které mi vytvořili pár šrámů na duši a přivodily silnou katarzi. Není tajemstvím, že se film přesouvá z reálného světa do fantazijního, což je zajímavým konceptem, ne však ale dobře provedeným. Hlavní představitelka je ze začátku sympatická, postupem času ale její charisma začíná strádat a tak sledujeme dívku, která se chová nelogicky a je trápení pochopit, co se vlastně děje a proč se to děje. Pokud ale člověk odpustí od přemýšlení, film si užije. [TNIFFH 2023]

Reality (2023)

Konverzační drama odehrávající se během pár hodin. Reality působí jako naivní dívka, ale ve skutečnosti je si všech svých činů a záměrů vědoma. Přesná kopie výslechu je velice zajímavým zpracováním, přesto postrádá konflikty a zvraty, které by snímku přidaly na dramatičnosti. Kdyby tvůrci přeci jen do děje vstoupili, celistvost by byla zanechaná, jen by byl děj komplexnější. Přes to vše je herecký výkon Sydney Sweeney naprostou delikatesou a chvílemi i horší části příběhu zachraňuje. Zajímavá rekonstrukce zatčení a amerického historického milníku, která mohla být provedená lépe, ale i přes nedostatky je fajn filmem. [TNIFFH 2023]

K-Town (2023)

Měl jsem vysoká očekávání, která ale naplněna nebyla. K-Town se snaží být komedií, ale vtipný není, stejně jako chce být akční krimi, ale to taky bohužel nesplňuje. Postavy mají nelogická chování a jsou velice naivní. Vlastně celý fikční svět nedává moc smysl a nejsem jeho fanouškem. Jedná se tak o podprůměrný film, u kterého občas koutky ucuknou, ale to je tak vše. Herecké výkony hodně špatné - nejlepší byl Tim Ahern, který je paradoxně jediným zahraničním hercem ve filmu. Norskému publiku se ale, na základě komentářů po projekci, evidentně film líbí. [TNIFFH 2023]

Å øve (2023)

Už od začátku snímku jsem si myslel, že má debutující Laurens Pérol nadání pro vyprávění o aktuálních tématech, jako je aktivismus a ambicióznost. Opak je ale pravdou. 78 minut trvající kolotoč hloupých rozhodnutí protagonistky ji zavedl přesně tam, kam jsem už od 10. minuty filmu tušil. Celý snímek je v podstatě její pětidenní výlet stopem do Osla, ve kterém se opakuje to samé, což znamená – žádné drama, žádný vývoj postavy a žádné sympatie k hlavní hrdince. Jednu hvězdu dávám začínající herečce Kornelii Melsæter a režisérovi za odvahu pustit se do kombinace dvou stěžejních témat. [TNIFFH 2023]

Viktor mod verden (2023)

Jednoduchý film s jednoduchou premisou zobrazuje Viktora, muže poznamenaného přehnanou péčí matky. Stylizovaných postav a bizarních situací je ve filmu dostatek, a tak je o zábavu, nebo alespoň o upoutání pozornosti, postaráno. Snímek sází na jistoty jako je pracovní prostředí, láska a rodina, a tak se z něj stává průměrný film, který ale umí být i velice vtipný. Žádná sláva se nekoná, ale k večernímu vínu se film prostě hodí. [TNIFFH 2023]