Ghost in the Shell (1995)

Zkoušel jsem číst mangu a jako nedal jsem to. Bylo to totálně zmatené, plné různejch hi-tech kyborg future kyberpunk keců, plné nechápaček v souvislostech, děj úplně zmatenej a většinu dialogů jsem nepobral. Proto oceňuju, že se někomu podařilo z toho udělat poměrně smysluplnej film... i když oproti ostatním ještě taky dostatečně mimo jakékoliv srovnatelné hranice. Je to zatraceně originální, možná až moc a kromě sci-fi prvků tady najdeme hromadu filozofie o bytí a strojích. Soundtrack jsem si hned musel sehnat, protože ten je astonishing. Celkově z toho mám takovej rozporuplnej pocit, ale nějakým divným způsobem mě to přitahuje. Asi proto, že to je legenda na poli anime.

Oldboy (2013)

Zas to bylo trochu něco jinyho, než původní Oldboy, ale nemůžu říct, že by to bylo nějak kór horší. Dostaneme tady trochu jiné krvárny, ale taky nevysvětlené věci - proč najednou po 20 letech, když se mu konečně podařilo vydloubat si v cihlách díru, ho pustil? (to nebylo vysvětleno ani v půsovním filmu) Jak věděl, že se seznámí zrovna s tou svou dcerou kdesi na ulici? A bylo tam toho víc. Brolin i trošku přiteplenej Copley fungovali dobře, Samuel L. Jackson byl třešnička a kladívková bitka docela solidní. Asi to stojí za skouknutí, ale příště by mi stačilo jen pár solidních scén, které si to zaslouží...

Nebohá paní Pomsta (2005)

S tímhle mám problém. Ty spoluvězeňkyně totiž vypadají každá skoro stejně, takže vyznat se v tom která je která, to je záhul. Navíc v retrospektivách (nebo jak se teď moderně říká "ve flashbacích") vypadá zas každá jinak, takže fakt zmatek. Jediná, která se mi jakž takž nepletla (ale jen tak tak), byla ta hlavní. Ale to je první polovina filmu, kde zas není tak důležité to pochopit (i když je mi jasné, že to snižuje požitek z filmu). Pak přijde černobílá sešlost rodin dětskejch obětí, kdy se pozůstalí jdou mstít na vrahovi a samozřejmě nejsme ušetřeni typickejch asijskejch emocionálních výlevů, což nemám rád. A v podstatě jsem tam několik věcí ani nepochopil. Kromě toho je tady oproti předchozím filmům z trilogie pomsty málo krve a objeví se tady několik herců z předchozích filmů, což je mi úplně jedno. Moc nadšenej z toho nejsu.

Nebe a země (1993)

Oliver Stone se rozhodl zabrat dobu kolem vietnamské války trochu jinak - z pohledu civilistky, vesničanky, farmářky, obyčejné ženy... která je donucena k věcem, které by normálně neudělala. Ten pohled se mi líbil, protože člověk se dozvěděl i informace, které v typickejch americkejch filmech o válce ve Vietnamu nenajdete (třeba takovou základní informaci: co to byl Vietkong a za co bojoval). Utrpení zažila holka dost a její přísná rodina tomu taky moc nepomáhala a když k tomu dostane psychicky narušenýho Tommy Lee Jonese, má co dělat. Ale - a možná za to může ta herečka - na druhou stranu to podle mě zas až tak moc nehrotila. Každopádně člověk hned víc chápe vietnamskou komunitu, která tam odsud chtěla vypadnout a raději jít prodávat hadry do ČR.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Super film. Takové se už dnes snad ani netočijou. Inteligentní a vysoce kvalitní scénář nebo předloha, vše uvěřitelně natočené a vymyšlené, vynikající výběr herců. Navíc celý to má takovou noirovou atmošku, bych řekl drsná škola - a pak je to v retro stylu. Líbí se mi, že i klaďas je záporák a naopak. Režisér Curtis Hanson mi vůbec není známej a myslel jsem si, že se pak někam zahrabal, ale čumím, že nedostal šanci na další skvělé filmy... jen na průměrné. Tenhle film podle mě smrděl Oscarem a nevim, proč ho nedostal.

Psanec Josey Wales (1976)

Nevim, jestli byl Josey Wales skutečná postava nebo ne, ale jedno na něm bylo nejlepší - jak flusal vždy, všude a na všechno, chchch. Samozřejmě kdyby ho hrál někdo jinej, než Clint Eastwood, byla by to asi nuda, ale on je holt drsoň a né jasoň, takže ta role k němu dokonale sedla. Taky se mi líbilo, že tam byly ve vedlejších rolích postavy, které jen tak jinde nevidíte, z nichž nejvíc vyniká starej nadrženej indián s dobrejma kecama. A těch dobrejch keců tam bylo hodně, ne jen s indiánem, ale co kolikrát Josey procedil mezi zuby, to byly skvosty. Taky několik parádních scén - použití rotačniho kulometu, scéna u přívozu, týpci co chtěj Joseyho dostat (nejdřív dva, pak čtyři, pak hromada dalších, včetně lovců odměn) a dojedou na to, scéna v obchodě, kde znásilňují indiánku, scéna s Komančeros, scéna uzavření míru s Komančema (na štěstí to byli ti s velkym K na začátku). A tak jak to pro mě nevypadalo moc slibně ze začátku, tak se karta obrátila a viděl jsem dost dobrej western.

Old Boy (2003)

No, abych řekl pravdu, na tenhle opěvovanej film jsem se chystal hodně dlouho a očekával jsem moc. Minimálně to, že bude lepší, než Má je pomsta..., ale nebyl. Nebyl špatnej, ale čekal jsem naprostou bombu (aspoň podle toho, co mi říkali kámoši). Herec v hlavní roli (ty jména mi nejdou, sorry) to teda rozhodně zvládl na jedničku a ten příběh měl taky zajímavou zápletku, ale asi jsem čekal něco jiného. Šikmooké coury se mi dost pletou, obzvlášť když jeho manželku tam ukážou jen na pár sekund a až po skončení jsem si musel domyslet, že to fakt byla jeho manželka a né ta mrtvá ségra toho záporáka. Ono tam častěji bylo něco nejasné, ale dost to přičítám ztrátě v překladu... teda doufám, že to bylo tím. Rozhodně to byl zážitek, co stojí za shlédnutí, protože je to originální a relativně krvavé.

Nepolíbená (1999)

Mám dojem, že Drew Barrymore viděla kultovku Vrať se do hrobu! a chtěla udělat něco podobnýho. Ale neumím si vysvětlit, že z toho udělala úplnou trapárnu, kde název "Nepolíbená" má smysl až poslední čtvrt hodinu. Jinak je to o loserce, která byla loser na střední a zůstala loser dosud... a zároveň ji hraje Drew, která pro mě taky je tak trochu loserka (až na pár rolí). Navíc sama o sobě není moc pěkná a že hrála 17letou a vypadala 2x tak stará, to byl asi výstřel z bambitky do sršního hnízda. V malejch rolích se tam mihnou Jessica Alba a v ještě menší roli James Franco, ale neměly tam skoro žádnej význam. Ok, zasmál jsem se párkrát, když se jí přihodila nějaká trapárna nebo byla trapná a nevěděla to nebo když dělala trapné ksichty (a ne, nesmál jsem se té trapnosti, ale prostě mě to nějak rozesmálo). Každopádně JE to trapnej romantickej film a tím pro mě padla.

Warrior (2011)

V MMA se vůbec neorientuju, ale to v boxu taky ne a přesto se mi filmy o boxu líbí. Ale tohle se mi nejen líbilo, tohle bylo vynikající! Přesto nebudu srovnávat se slabčárnama typu Rocky. Tohle je totiž uplně jiny kafe. Chlapi se tu mlátí hlava nehlava, všema končetinama a vším stylem. Je to masakr. Dokonce i ty peripetie z osobního života nejsou žádná emocionální sračka, ale docela zajímavej dramatickej nálev. Nick Nolte coby vyléčenej alkáč nemá chybu, hlavně když se ožere, chch. A dvojka Hardy/Edgerton je uvěřitelná a drsná a dobře zahraná a obzvlášť Hardyho postava Tommyho je obdivuhodně napsaná. Pamatuju si, že jsem byl napjatej až do konce. Myslim, že jsem se napětím i spotil. Bylo to fajn, zas jednou vidět kvalitní sportovní filmek.

Kdo to klepe na moje dveře (1967)

Ty scény často nemaj pointu a ten film skoro taky ne. Ale musím uznat, že mě dost zaujaly scény, kde se nekecá, jen hraje hudba (vesměs dobrá) a lidi tam něco dělaj. Ono totiž když se tam kecá, tak to je dost nuda. Taky se tam našlo několik zdařilejch záběrů. Harvey Keitel jako mlady ucho byl zajímavej, ale i ostatní italové byli někdy vtipní. Jinak je to ale film, kterej jsem snad ani nemusel vidět...