Sopka (1942)

V jednoduchom príbehu s peknou animáciou Superman zachraňuje mestečko pred prírodnou katastrofou. A Lois je pekná mrcha.

M3GAN (2022)

Hororom by som to nenazval. Nie sú tu takmer žiadne desivé prvky a i vraždy sú, aké sú. Teda buď sa stanú mimo záber, alebo im chýba krv tečúca prúdom, ako sa na správny horor patrí. Ale som spokojný. Príbeh celkom ujde, pripomenulo mi to filmy z detstva s podobnou tematikou. A teda, že dieťa príde o rodičov a dostane sa do starostlivosti rodinného príbuzného, ktorý na neho nemá čas a stane sa niečo, vďaka čomu dané dieťa prežije dobrodružstvo. SPOILER: Čakal som, že v napínavom závere sa bude musieť Cady rozhodnúť, či si vyberie tetu, alebo Megan, ale nakoniec si vybrala celkom rýchlo a ľahko, bez nejakých problémov. KONIEC SPOILERu. A body pre herečku, ktorá hrala Megan.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Tak od Guya Ritchieho som čakal podstatne viac. Zápletka (alebo aspoň jej popis tu na čsfd) mi pripomenul staršiu komédiu Som agent s Eddie Murphym a Owenom Wilsonom. Čakal som niečo podobné. Ale ten Danny Francesco tu bol celkom zbytočný a príde mi, že aj Ritchie občas zabudol, že ho v tom filme má.  Asi nebolo dobré, že som pred týmto filmom videl Johna Wicka 4 a Extraction 2 (oba síce vyšli neskôr, ale hej...podarilo sa mi ich vidieť skôr), pretože mi akcia vo Fortunovej hre neprišla ničím zaujímavá, ba nebojím sa napísať, že mi prišla mdlá. Aubrey Plaza mi liezla na nervy. Hugh Grant ušiel. Statham klasika. Bugzy Malone málo priestoru na to, že mal byť členom tímu. Akurát sa sem tam mihol. Celkovo som sklamaný. Čakal som špionážnu komédiu pod skvelou taktovkou môjho obľúbenca Ritchieho. Ale dostal som mdlý akčný film, ktorý ma takmer ničím nezaujal. Akurát môžem pochváliť pár záberov a asi dva podarené vtipy. Inak asi najslabší Ritchieho film, aký som videl.

Kód 355 (2022) odpad!

Po 40 minútach vypnuté. To, že ide o akčný film zameraný na nežnejšie pohlavie mi nevadí. Vadia mi ale nudné dialógy a hrozná akcia, pri ktorej sa skombinoval šialený strih s roztrasenou kamerou. A aj ten macguffin schopný hacknúť všetko (ako presne spôsobil ten výbuch lietadla?) mi prišiel extrémne hlúpy. Ani Jessica Chastain, na ktorú sa fajn pozerá, ma nedonútila tento počin pretrpieť až do konca.

Promlčeno (2022)

Nebudem klamať, dokázalo ma to udržať, hlavne vďaka tomu, že som chcel vedieť, čo sa z toho v závere vyliahne. Zo začiatku mi Radekov spôsob spojenia sa s danou mladou ženou cez rádio nedával nejak zmysel, ale ku koncu sa to pekne vyjasnilo. Film mal ale aj mierne „hluché" miesta a musím skritizovať i výber hudby. Hlavne to, keď znela ako trúbenie výletnej lode, čo vyrušovalo pri pozeraní. Inak ale na pomery bratov Čechov celkom fajn thriller.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Prečo je tento film skvelý? Povieme si v bodoch. Audiovizuálna stránka. Vizuál tohto filmu je nádherný. A to, že každý Spider-Man má odlišný, len pridáva na dokonalosti. Rovnako je to tak s audiom (milujem Spider-Gwenine tóny). Príbeh. Rovnako dobre spravený. Prvá polovica má pár skvelých momentov medzi Milesom a rodičmi, ale je viac-menej komediálna. A potom príde druhá polovica, ktorá je omnoho vážnejšia, serióznejšia, temnejšia. Spot. Tlieskam, že sa tvorcovia nezľakli a siahli po tomto ,,trápnom" zlosynovi a pretavili ho do úctyhodného protivníka. Ďalší noví Spider-Mani. Tak ako v jednotke, aj tu sa nám predstavia nové iné verzie Spider-Mana. A všetky (alebo aspoň tie, ktoré majú väčšiu rolu ako len cameo) si človek musí zamilovať. A na záver...ak ste fanúšikom Spider-Mana ako ja a poznáte aj jeho komiksy, či staršie animáky, tak budete nadšený tou kopou odkazov, ktorými tento film preteká. Skoro mi z toho v kine explodovala hlava. Across the Spider-Verse nesklamal a je rovnocenným pokračovaním Into the Spider-verse.

Stínohra (2022)

Zaujímavý námet. Miestami nudnejšie spracované a hercom občas nie je rozumieť cez to ich šomranie si popod nos. Taktiež ma mrzí, že linka s Gretou vyšumela tak nejak nikam a pôsobí na mňa, že by sme sa bez nej asi aj obišli. Výkon Milana Ondríka musím pochváliť, rovnako ako tú klavírnu melódiu na začiatku a konci. A taktiež plusové body za záver. Jasné, má to chybičky a vedel by som si predstaviť lepšie, ale som celkom spokojný.

Vyproštění 2 (2023)

Akčná kravina so sympatickým Hemsworthom. Pri akcii, ktorá je fajn, som mal občas pocit, že pozerám filmové spracovanie hry Call of Duty. Na rozdiel od jednotky sa tvorcovia viac venujú hlavnej postave, jej charakteru a tomu, čo ju trápi. To nevadí, ale akcia je lepšia. Pri hlavnom zlosynovi chápeme jeho motivácie a má aj mierne sympatické charakterové črty, čo chválim. Jeho smrť je potom komická, čo chválim ešte viac. Celkovo je Extraction 2 zábavnejším a lepším filmom ako jednotka. Tromfne ho (ak bude) trojka?

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Úvod, počas ktorého sledujeme Johna mlátiť krvavou rukou do dreva a v pozadí počujeme Firburnea, pekne  navnadí na štvrtý diel tejto, dnes už legendárnej, akčnej série. Dostaneme malý crossover s Marvelom - slepec, ktorý napriek hendikepu bojuje lepšie ako armáda, skoro ako keby bol Daredevilom a potom tu máme toho tučka v Nemecku, ktorý napriek objemnejšej postave dokáže ísť na férovku s Johnom Wickom. Čistý Kingpin. Ok, žarty stranou. Akcia má pár pekných momentov, zloduch je asi najodpornejší v tejto sérií a zo záverečného duelu je cítiť osudovosť ako z  westernov od Sergia Leoneho. Vedľajšie postavy fajn, majú šancu zaujať - či už slepý vrah snažiaci sa pomôcť dcére, alebo čierny stopár, ktorý ma psa. A všetci vieme, že mať psa vašej postave získa pár bodov k obľube. Je tu síce pár nelogických momentov, ktoré treba ignorovať, napríklad Johnova nezraniteľnosť. Alebo, že celý film sa odohráva v alternatívnej realite, kde keď niekoho zabijú na párty, tak ľudia okolo ďalej tancujú, ako by sa nič nedialo. To aj v GTA postavy na ulici reagujú reálnejšie, keď pri nich niekoho zabijem. A potom je tu ešte jedna vec - SPOILER: Prečo Caine na konci pomohol Wickovi na schodoch? Nebolo aj v jeho záujme, aby to proste nestihol? Chápem, sú to starí kamaráti, ale i tak...KONIEC SPOILERu. John Wick 4 je síce dlhý ako týždeň pred výplatou, ale i tak skvelo bavil. Po jednotke sa jedná, aspoň pre mňa, o najlepší diel série.

Injun Trouble (1938)

Pár vtipov podarených a nástup Injuna bol štýlový. Je to ale krátke a konfrontácia Porkyho a Injuna bola veľmi krátka. A ten divný kovboj, ktorý vedel tajomstvo a nechcel ho povedať, mi liezol na nervy.