Pozdravy od vraha (2020) odpad!

Pri záverečných titulkách sa mi v hlave opakovala jedna otázka - stojí postava i výkon Jeffrey Dean Morgana za to, aby som tomuto odpadu dal aspoň jednu hviezdičku? A odpoveď je nie. Morganovi dobre sadla úloha detektíva Kannona, ale to je tak všetko. Aby som ale neklamal, tak film celkom fungoval až do scény, keď hrdinovia zistili, čím sa vrahovia inšpirovali. Potom sa z tohto diela stáva blbosť bez logiky. Detektívi zrazu zistia (abrakadabra), kto sú vrahovia. Tí sa chovajú inteligentne, hrdinovia na nich nič nemajú a divák čaká hru mačky s myšou, v ktorej sa zúfalí policajti budú snažiť dokázať, že daná dvojica sú vrahovia. Ale nie, dvojica podozrivých zrazu spraví úplne debilní krok, čím podozrenie potvrdia. Scenáristi si veci ťahajú z prsta bez toho, aby ich predtým aspoň nejak naznačili. A záver je úplne nepochopiteľná kravina (SPOILER: Z vrahov sa stáva ,,Riddler z Batmana" a pomocou geniálnych falošných stôp nalákajú detektíva a novinárku na miesto, kde ich prepadnú a novinárku unesú, aby ju zabili ako svoju poslednú obeť. KONIEC SPOILERu). Čakal som zaujímavú spoluprácu medzi nepochopeným detektívom a novinárkou, ale chémia medzi nimi nefunguje a detektívovi veľmi skoro začnú pomáhať európske zložky a z novinárky sa tak stáva nie moc dôležitá postava. Mám pocit, že pre dej bol dôležitejší ten detektív z Nemecka, ako ona. A to ten námet neznie najhoršie. Aj postava Kannona v podaní Jeffrey Dean Morgana bola fajn. Ale nefunguje to. Ten film je hlúpy odpad, pri ktorom mám pocit scenáristickej lenivosti. Detektívi sa všetko dozvedajú jednoducho a bez vysvetlenia, teleportujú sa medzi krajinami a celý dej stojí na scenáristických barlách (alebo skôr sedí v scenáristickom kolieskovom kresle). Mal som si radšej prečítať predlohu.

Bullet Train (2022)

Zábavné akčné dielo so sympatickými postavami (až na ,,Princa" v skvelom podaní Joey King). Akcia prehľadná, vtipy vtipné. Som spokojný.

Star Wars: Vize - Série 1 (2021) (série)

Nepatrím k tým, ktorým je japonský štýl a animácia proti srsti, preto sa mi to vizuálne celkom páčilo. Plusové body aj za to, že každý diel mal iný vizuál. Čo sa týka príbehov, tak ide o štandardné veci, ničím nevybočujúce z toho, čo už poznáme. Teda väčšinou mladý chalan/mladá slečna, ktorí sa dostanú k lightsaberu a porazia Sitha. Čo je škoda, čakal som od Japoncov niečo špecifickejšie a netradičnejšie. K tomu bodu ešte by som dodal, že je celkom zaujímavé, ako dokážu úplní začiatočníci poraziť trénovaných Sithov. Ale celkovo som spokojný a som rád, že sa s takouto značkou skúsilo niečo netradičné. Za najlepší diel hodnotím prvý, za najhorší tretí a posledný.

Rocketman (2019)

Životopisný muzikál? Muzikál so životopisnými prvkami? Nie som nejaký obrovský fanúšik Eltona Johna. Nie, že by som ho nemal rád, skôr som jeho hudbu nejak výraznejšie nevnímal. A napriek tomu som spokojný. Páči sa mi muzikálové spracovanie. Mám pocit, že vďaka tomu sú niektoré scény, momenty a celkové pochody v Johnovej psychike viac podtrhnuté. A chváliť Tarona Egertona asi nemá zmysel.

Zabiják proti své vůli (2019)

Popcornový videoherný výplach so sympatickým Radcliffom a prepálenými krvavými akčnými scénami. Predvídateľný dej? Áno. A vadí to niekomu? Absolútne nie.

Batman (1992) (seriál)

Kým som sa dostal k tomuto seriálu, tak som na neho počul samú chválu. A po pozretí všetkých štyroch sérií sa k ospevovaniu môžem len a len pripojiť. Kde začať? Vizuál i animácia mi sadli. Páči sa mi Gotham, ktorý má príjemnú atmosféru starých gangsteriek, čomu dopomáha aj to, že gangstri chodia v dlhých kabátoch a nosia thompsony. Ale poďme na to hlavné a to postavy, lebo na nich to celé stojí. Batman je skvelý drsný hrdina, ktorý má ale svoje traumy. A práve tie najsilnejšie epizódy sa na tieto traumy zameriavajú. A nezabudnime na jeho príjemný hlas, ktorý mu prepožičal Kevin Conroy. Čo sa týka záporákov, tak tu máme klasických zlosynov z komiksu. Čo ale treba oceniť, tak autori často pracujú aj s ich ľudskou stránkou, takže často sa nejedná o zlých ľudí, ale skôr o utrápené duše (až na Jokera. Ten je proste zlý. A zábavný.). Ďalej sa tu nájdu epizódy zamerané na rôzne iné postavy, obyvateľov Gothamu, ktorí sa nejako pripletú Batmanovi pod nohy. Ešte pochválim hudobnú stránku (Shirley Walker zložila dokonalý bat-soundtrack) a úvodné titulky. Samozrejme mám pár výčitiek, niekedy kvôli dĺžke epizódy musí byť dej skratkovitý, čo je celkom škoda. A taktiež sa nájdu aj niektoré slabšie epizódy, nie je ich ale nejak veľa. Inak som ale spokojný, jedná sa o vážne dokonalý superhrdinský animák.

Takoví normální zabijáci (1994)

Mne to sadlo. Farebné filtre, zmena na iný formát či prestrihy na iné klipy - to všetko ozvláštňuje inak klasický film o psychopatickom páre alá Bonnie a Clyde. Pochváliť musím aj hercov. Je tento film satirou na média a našu posadnutosť násilím, vraždami a ich vykonávateľmi? Možno, neviem. Viem ale, že je to fajný film, ktorý ma bavil, ktorý sa mi páčil a ktorému bez problémov dám plný počet.

Muž v ohni (2004)

Prvá polka pekne buduje vzťah medzi Johnom a Lupitou, v druhej sa John vydáva na drsnú cestu pomsty. Čo u mňa kazí zážitok sú chaoticky natočené akčné scény, pri ktorých som sa miesto užívania akcie musel sústrediť, že čo sa vlastne deje. A ďalším kazom je koniec. SPOILER: Prečo si nechávali Lupitu nažive? A prečo John poslušne napochodoval do auta zloduchov? KONIEC SPOILERu. Tieto nedostatky podkopávajú moju radosť z filmu natoľko, že viac ako tri nemôžem dať. A pritom je to celkom slušný thriller o pomste.

Robocop (2014)

Páčilo sa mi, ako pracovali s postavou Murphyho a jeho premenou v robota (možno to mohlo ísť viac do hĺbky, ale na akčné sci-fi fajn). Finále je potom možno urýchlené, ale film aspoň nemá čas nudiť. Čo sa týka likvidácie hlavných záporákov, tak v pôvodnom filme mi to prišlo ,,zaujímavejšie", v tejto verzií sa mi nezdalo, že by s tým mal Roboš nejaké výraznejšie problémy. A čo sa týka dizajnu, síce mám rád starší ,,krabicovejší", ale na moderný čierny som si rýchlo zvykol. Čakal som priemerný kúsok, ale dostal som celkom zábavný remake. Škoda, že sa pokračovať nebude.

X (2022)

Prvá polovica mala zaujímavé zábery (a teraz nemyslím tie na nahé herečky) a v druhej to bolo pekne gore. Len tých záporákov by som si vedel predstaviť lepších. I keď smrť jedného z nich prekvapila a aj mierne pobavila.