Tři oříšky pro Popelku (1973)

Rád jsem se na Popelku občas, jednou za dva tři roky na Vánoce podíval, ale jak to tlačí každý rok, začíná mi lézt na nervy. Tři hvězdy si zaslouží, i když bych dal nejradši odpad právě za tu profláklost, která škodí každému filmu, kromě těch výjimečných. A výjimečná Popelka fakt není.

V.I.P. vraždy (2016) (seriál) odpad!

Toto je opravdu příšerné a trapné. Jedna z nejhorších televizních kokotin, kterou jsem kdy viděl. K tomu je škoda psát víc.

Senna (2010)

Hezký dokument, hodně zajímavých záběrů, ale to dělání zla z Prosta a pana téměř dokonalého ze Senny se mi příčí, ač jsem vždy byl příznivcem Brazilce, nikoliv Prostíka. Mimochodem byl to Senna, kdo ohrožoval na trati druhé jezdce, nikoliv Prost, byl to Senna, kdo byl mezi ostatními jezdci nejméně oblíbený, což o něčem vypovídá. Rád bych dal pět za provedení, ale za tu "propagandu" udělím ještě velmi spravedlivé dvě. P. S. Kdybych si měl vybrat stájového kolegu, rozhodně beru Prosta (nebo Bergera) před problémovým Sennou. Nejlepší komentář: Robbi.

Eat Like an AFL Star (2014) (TV film)

Smysl tohoto filmu mi naprosto uniká. Bývalý hráč AFL (Australská liga australského fotbalu) a pár dietologů a dalších hráčů mluví o stravování, o tom jak je důležitá strava v životě sportovce, potažmo hráče AFL. Docela nuda. Nic převratného, nic nového, o australském fotbalu tam nic není. V diskuzi odkaz na film.

Total ragby (2007) (pořad)

Nejsem fanouškem rugby, ač jsem pár zápasů league viděl a pár poločasů (celý zápas fakt nedám) union taky, a tento pořad na tom nic nezmění, což není moc dobrá vizitka pro pořad, který by mohl či měl rugby zpopularizovat. V dílech, které jsem viděl, bylo málo informací o ligových soutěžích, pořad totálně ignoruje rugby league (i když málo populární ve světě a u nás, je to také rugby), zaměřuje se příliš na národní týmy a historické okamžiky. Je to takový nicneříkající mišmaš. Pitomý pořad o nudném sportu.

Koule (1998)

Atmosféra dobrá, víc bohužel ani ťuk. Od scény s knihami, která velmi připomíná Monty Pythonovskou scénu déjà vú se film točí okolo toho, kdo do koule šel, kdo tam nešel, kdo tam byl, nebyl, kdo koho viděl, kdo se čeho bojí, proč jsou uvnitř lodi, kde to jsou, kdo z nich co dělá nebo nedělá, kde to uvízli, kdo koho nechá zemřít, kdo koho zemřít nenechá, kdo koho zachrání. Prostě fraška víc než malá. Poslední půl hodina je po hodinu a půl trvající nudě trápení a čekání na alespoň trochu smysluplný závěr, který spíš nepřijde než přijde. Rozhovor v závěru a držení za ruce je smutně debilní tečka za celým filmem, který se nevyvedl, ale tři čtvrtiny poměrně hezky vypadá. Celkově jde o příšernou blbinu.

Ztraceni v Mnichově (2015) odpad!

Slušně natočený film podle neskutečně debilního scénáře. Další nevtipný, nudný a rádoby chytrý "mystifikační" film (kolikátý už?) od člověka, který neumí psát scénáře. Průměrné diváky to netankuje, stačí jim málo ke štěstí, když se film tváří důležitě a chytře, bude u nich mít takováto patlanina úspěch vždy, Zelenka si hraje na umělce, točí kokotiny, ty pak jako strašně intelektuální díla servíruje lidem a oni samozřejmě hýkají blahem a každému serou, jak tam tu genialitu vidí (protože oni jsou přece tak geniální, nebo skoro geniální), přidají nějaký ten plk o "malém čekém člověku" aby se vyčlenili z davu a dali o sobě vědět, že oni jsou dál, mnohem dál než ten malý český člověk. Řeči o pocitu, že nám někdo pořád ubližuje nebudu komentovat, kdo Mnichovskou dohodu vidí jinak než jako předhození Čech a Moravy Hitlerovi za účelem získání času a oddálení války je demagog, dement, antičech a neměl by věřit každé hovadině, kterou Zelenka převzal z příšerné Tesařovy knihy. Strašná sračka, naštěstí si mohu ta skoro dvě kilča odepsat z daní. Zajímavé komentáře: většina odpadových a několik jednohvězdičkových.

Mimozemšťané (1999)

Neplánovaně jsem kouknul na Kinosvětu na tento "dokument", užil si ho, ale jako u všech "denykenštin" jsem obracel oči v sloup. Všechny jsou stejné, všechny jsou stejně blbé a nekritické, tady máte záhadu a teď vám ukážu, že záhada může souviset s obrazy na stěnách jeskyně někde v Americe, kde indiánské kmeny kreslily na zeď podivné postavy ve skafandrech. Ani náznak kritického myšlení, skepse, pohledu druhé strany, nic, takový film nemůže být brán vážně nikým. Pragmatický matematik z České Lípy vyfotí dceru s nějakým cosi za ní, chybí analýza fotografie odborníkem, možná vysvětlení (odraz světla, chyba filmu, foťáku atd.), místo toho záběr na nějakou sošku bůžka z mýtů a teď si diváku mysli, že na fotce je právě tenhle bůžek. Nebo paní z Polska s nějakým předmětem v hlavě, slyšíme jen její verzi o doktorech, kteří odmítli podat vysvětlení a léčit ji. Proč s ní nešli s kamerou za nějakými jinými doktory? Proč nenechali rentgenové snímky okomentovat jiné lékaře? Těch proč je prostě příliš a je jasné, co chce autor "dokumentu" naznačit. Ale takto se pravda nehledá, takto se hledá a ukazuje jen to, co se najít a ukazovat chce. Přesto mě tenhle filmeček bavil. Abych ho žral a trochu mě nahlodal, to by mi muselo být tak dvanáct let nebo bych musel být nekritickým žroutem všeho, co mi lovci senzací předloží. Jako seriózní dokument se musí ohodnotit odpadem, žádné jiné hodnocení není možné, já ho beru jako "dokument" a zábavu, hraní si na Foxe Muldra, proto hodnotím smířlivě třemi hvězdami mínus jedna za vymývání mozků rovná se dvě.

Plavba do Údolí smrti (2006) (TV film)

Mackerleho filmy ujdou, je z nich cítit touha po dobrodružství, tajemnu, ale jako u mnoha podobných snímků je tam příliš mnoho snahy vidět za vším zázraky, mimozemšťany, něco nevysvětlitelného. Neměl by chybět pohled nějakého skeptika nebo být aspoň trochu skeptik sám. Prostě taková "denykenština" na český způsob.