Ukrizku

Ukrizku

Kateřina Marešová

okres Liberec

1 bod

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2
  • 22.10.2017  20:47
  Admirál (2008)
  ***

  Admirál je bezemoční, ale jinak celkem povedený. Není to však poprvé, co si u ruského filmu říkám, proč s nikým ta láska ani smrt nic nedělají?

  • 25.9.2017  22:24
  Big Eyes (2014)
  **

  Na biografiích je vždy podezřelá jednoznačnost. A tenhle film je tak průhledný, že na něm není nic dramatického a už vůbec ne poutavého. Samotný příběh zajímavý je, ale zpracování připomíná laciné romantické rychlovky a herecky je to teprve nuda.

  • 22.9.2017  16:09

  Úžasně natočená přehlídka charakterů. Nechtěný šofér jako největší životní výhra.

  • 17.9.2017  07:57

  A v čem se liší od těch, co nám ukazovali v osmdesátkách ve škole? Možná v tom, že tehdy po lesích pobíhaly oplácanější komunistky s nevytrhaným obočím a z plátna bylo cítit, jak se v uniformě potí. A tady teče krev přes elite model look. Na druhou stranu, film o ruském vlastenectví jsem viděla po hodně dlouhé době a když se obešel bez ohýbání kolejnic holýma rukama, nevadil mi.

  • 16.9.2017  21:42

  Pohodová klasika ke gaučingu. A i když se na první pohled zdá, (to dělají ty pitomé překlady filmových názvů), že to je kulisový film na pozadí, nechtělo se mi dělat nic jiného, nežli konzumovat ty láskomýlené situace sympaticky zahraných rolí. Jediná neuvěřitelnost mi vadí, že i ta opakovaně odmítaná "jakože neatraktivní" holka je pořád dokonalá krasavice. Tak kde jsou ti lidé středního věku, o jejichž problémech ten film má být? Protože tady je to celé jako na přehlídce Prady. Toť důvod 4 místo 5*. Jinak řadím do kategorie mohu vidět opakovaně.

  • 15.9.2017  00:36
  Odpojit (2012)
  *****

  Dramatická připomínka fatálních důsledků virtuální reality, o kterých všichni víme, ale neumíme jim včas zabránit. Dnes si řeknu, že zítra si s dětmi o internetu promluvím, ale neměly by tohle vlastně vidět?

  • 4.9.2017  00:12

  Intenzita a rozpor vztahové perspektivy činí z vášně stereotyp. Mimi dělá vše pro lásku, Oscar dělá vše pro sebe - od začátku do konce. Obsahově silnější nežli herecky. Mimi tančí jako zasažená proudem, Nigel je zahraný jako při čtené zkoušce v ochotnickém divadle, přitom Hugh Grant je můj oblíbený.

  • 20.8.2017  00:36

  Není nic, co by mne popudilo, ale dozajista se na tenhle film už znovu nepodívám. Poetické, něžné, předvídatelné a bohužel pro mne zcela bez obsahu.

  • 15.8.2017  00:06

  Podle mé (zřejmě neromantické) představy o lásce je tenhle film prázdným tlacháním o tom, co bylo, neb co by být mohlo. Jestli mezi těmi dvěma něco bylo, je to asi pryč. Jakákoli obměna intimního sblížení by tady stejně byla jen vytržením z nudné reality. Nebavilo mne zhola nic - ani obsah, ani forma. Třetí hvězda je jen za řeč o manželství.

  • 13.8.2017  23:21

  Ojedinělá pohádka. Neobvyklý příběh s ruskou okázalostí. Půvabná hlavní hrdinka, scény i kostýmy precizní. Obrazová krása, kterou jsem si připomínala ještě v galerii.

  • 18.7.2017  19:05

  Při druhém shlédnutí teprve oceňuji luxusní vztahovou jemnost a příjemnou dějovou posloupnost. Dojemné, ale nepatetické. Gamblinovi jsem uvěřila každé pohnutí obličejových svalů a jeho syny bych si přála mít za zeťáky.

  • 21.5.2017  00:06

  Konečně kriminálka, kde existují i nepatologické vztahy. Dynamické, neokoukané, nemechanické, leč malinko nedotažené v detailech.

  • 10.5.2017  22:51

  Ojedinělá koncentrace umírajících dospívajících, lavírujících, bilancujících, bojujících, okouzlujících, kteří jsou nečekaně autonomní vzhledem ke své zdravotní omezenosti. Citovka s intenzivním idealismem prefinální moudrosti.

  • 8.5.2017  21:48

  Rodinné ano, komediální už méně, herci ve svém průměru, dětské role nespontánní... tradičně se vše podstatné vešlo do traileru, takže v kině už nic nepřekvapí. Trochu Rafťáci, trochu S tebou mě baví svět, ale linie o manželkách je tam podle mého zbytečná, nezáživná. Liška v roli otce je výstižný a uvěřitelný. Děti se smály jen sprosťárnám, tak nevím, co je špatně. Já si nejsem jistá, zda manželská devalvace mužské populace je rodinný standard, takže jsem se smála méně. Ale nakonec to dobře dopadlo, takže konec dobrý, všechno dobré - tedy za 3.

  • 2.5.2017  22:32
  Děti úplňku (TV film) (2017)
  *****

  Upřímná výpověď o autismu s MR, která vyvrací rainmanovskou scifi o vtipálkovi s geniálními schopnostmi, čistým sakem a asertivními rituály. Tady je realita prosta líbivého umění dojímat. Realita obětavé lásky pečujících, absence zpětné vazby, realita odmítnutí a násilné saturace. Konečně první krok k pochopení nevyléčitelné introverze s patologickou asocialitou. Už jen zbývá doporučit shlédnout těm, kteří mohou ovlivnit zakázku státu . Slovy Hynka Jůna: zakázka státu musí být kvalita života. Kvalita života autistů i jejich blízkých.

  • 19.4.2017  13:06

  Na Normální film je tenhle snímek dost nenormální a sama okolnost specifičnosti AS oproti jiným typům autismu tak trochu jde proti logice názvu i celé dokumentární koncepci. Nepotřebuju psychologickou analýzu, ale nějaký sociální kontext by se hodil (spolužáci, rodič, učitel). Takhle to, bohužel pro autisty, opět vyzní jako apel na bezpodmínečné přijetí exotičnosti, která normalitu schválně devalvuje. Umělecký záměr bych v tomto případě raději upozadila. Čekala jsem víc, nechtěla jsem sledovat sestřih excentrismu, chtěla jsem lépe pochopit vnitřní svět člověka. Škoda, PR opět předčilo výsledný dojem z filmu. Zůstávám u normy, tedy průměr, dobře, za 3.

  • 15.4.2017  22:54

  Pohádka jak má být! Realistická proměna charakteru dokonale koreluje s vývojem děje. Krásné animace, úžasná Angie Jolie, napětí, dokonalá diference dobra a zla. I na druhý pohled baví a dojme.

  • 14.4.2017  15:29
  Pozdní léto (TV film) (1974)
  *****

  Prosta sentimentu musím smeknout před Medřickou a Peškem, přestože oba doteď nepatřili mezi mé top herce. Dokonce i dětská role Michala Suchánka je tady úžasně spontánní, uvěřitelná, rozmilá. Mnoho moudrých výroků padlo z úst prarodičů. Mezigenerační soužití, jak má být - tak akorát konfliktní, tak akorát otravné a zároveň nadčasově moudré. Pozdní léto nyní považuji za poklad české filmové tvorby. Psychologicky výživná a z hlediska manželského soužití a bilance sociálních priorit bezdětného páru velmi hodnotná studie.

  • 9.4.2017  00:22
  Co by kdyby (2014)
  ***

  Je hezký, když se rodina sejde na pohřbu a každý najde sám sebe, z hádek je objímání a všechno je, jak má být. Jenže to je tak americký a vztahově jednoduchý, že by to jeden nevymyslel. Hlavně tam musí být všechno: neplodnost, nevěra, sourozenecká rivalita a překvapivě i odhalení nejméně předvídané orientace... film ke kafíčku.

  • 20.3.2017  00:35

  Touha zrozená v obdivu - Ed neodolatelně vygradoval z neohrabance v totálního pana manžela. A nad samozřejmostí, s jakou Kitty sdílí jeho zvratky, se žádná nepozastaví. Úžasně zahrané, naprosto přirozené, neokoukaný scénář o partnerské úctě.

  • 11.3.2017  23:56
  Mělký hrob (1994)
  ***

  Vadila mi jednoduchá dějová linie. Nic navíc jsem nedostala. Jen pochybnost o nápadu samém - copak by opravdu souhlasili 3 ze tří? A proč vlastně tak dlouhou dobu čekali? Až si je najdou? Celá zápletka byla neuvěřitelná. Napětí tam bylo, ale *** je max.

  • 4.3.2017  23:31
  Výměna (2008)
  ****

  Člověk si tady představuje neuvěřitelné zoufalství rodičovské nejistoty a šílí z brutality vrahovy vyšinutosti. Ale je to pojaté po chlapsku, tak nějak fakticky, kauzálně a jednovrstevně. Zážitek (v nejhorším slova smyslu) však vyplynul z příběhu, ani ne tak z filmu.

  • 26.2.2017  23:53

  Nejen Prachařová, ale i Krupanská je tragická víc než celé krimi. Kromě Stránského a Langmajera je to nepovedená převrácená parodie na Larssona. Prvoplánová kamera mne vedla k přesným odhadům, co, kdo udělá, na co sáhne, kam se kdo podívá a co bude v následujícím záběru. Patologova repetitiva: "jsem zvědav, jak ten prst budu narovnávat" za všechny dia-monology.

  • 26.2.2017  00:17

  Už Zmizelá byl pro mne zážitek a vlastně se oba Affleckovy filmy (herec, režie) podobají náladou oddáleného rozuzlení a zdánlivě vyřešené ztráty. Jenže zmizení dítěte je mnohem tragičtější a v kombinaci s výrazovou variabilitou bratra Caseyho je ještě silnějším příběhem. Opakované dilema - je hrozná matka lepší než žádná? Noční můra všech nevyhořelých sociálních pracovnic tady dostává ještě nadstandardní rozměr, protože Caseyho zdánlivá spravedlnost je okamžitě konfrontována syrovou realitou i dalšími ztrátami. Drama opakované volby a etické indiference je intimním dotazníkem každého, kdo byl svědkem dětské deprivace. Proto nemůže dělat dočasného pěstouna kdokoli. Takový "náhradní" rodič musí mít dilema životní perspektivy zanedbaného dítěte vyřešené. A o tom je Gone, Baby, Gone (rozumím názvu jako: dítě, které odešlo dvakrát).

  • 23.2.2017  20:54
  Čas hrdinů (2011)
  **

  Ohraná ubohá buzerace v přípravce, sadistickej němčour a konec bez konce. Dohromady zbytečná podívaná.

  • 16.2.2017  23:04

  Rodinnému filmu se zvířecím zaměřením není, co vytknout. Pro děti dobrodružné, vtipné i dojemné zároveň. Neotřelá forma empatie vůči psům, kteří jsou naivní, instinktivní, věrní, smutní, urputní i závislí na lidském rozmaru či náladě. Pes zaplní prázdnotu, pes odpustí hrubost, pes strpí ponížení, pes očima žebrá o lásku, raduje se s námi bez závisti, pes si nechá líbit i euthanázii. Příběh o neštěstí i naději - název koresponduje s obsahem a splňuje to, co rodina očekává od fantaskní perspektivy osudu utrápených zvířecích duší. Kdo na psí poslání nechce věřit, nechť do kina zbytečně nechodí.

  • 13.2.2017  23:03
  Drive (2011)
  ****

  Obraz a hudba hovoří za herce, každé slovo navíc by bylo zbytečné. Ryan Gosling - uchvatitel, chlápek, co vypadá jako citlivka, nás po hodině kochání něhou v jeho očích vyvede z omylu, když líbá Carey ve výtahu, a záhy se nechá vidět, jak někomu podezřelému rozšlape obličej na kaši. Za zbytečný sadismus zabíjaček ubírám pátou star a jdu si pustit Cliffa Martineze do sluchátek na dobrou noc.

  • 5.2.2017  21:21

  Co všechno lze vyjádřit bez pohybu těla! Příběh omezenosti a svobody rozhodování, drama lidské marnosti i vůle ke smyslu skýtá mnoho rozporů. Vše je uvěřitelné, jen chybí akcent ucelenosti a možná jsem přízemní, když přiznám, že jsem čekala alespoň jedno vyznání. Ale protiklady tří žen jsou žánrově neokoukané: kultivovaná, disciplinovaná, krásná, leč nehybná Muriel; neotesaná, živelná, ušmudlaná boxerka Lina a oddaná, závislá pečovatelka. Do poslední chvíle není zřejmé, kterou si Leo vybere. A proč vlastně? Vše nezodpovězené je zde možná tím nejopravdovějším, co prožíváme – stejně jako nedotažená vášeň ve vaně.

  • 5.2.2017  21:20

  Tady je zbytečné poměřovat s jakýmkoli jiným filmem o válečné ambivalenci dobra a zla. Jinakost je ve všech ohledech jeho předností. Za mne nejvyšší hodnocení za silný zážitek z příběhu o hrůze bez hrůzných cákanců krve, o přátelství bez plácání po ramenou, o lásce bez sexu, o milosrdenství bez patosu a o smrti bez definitivy. Opravdu citlivý snímek s půvabnou Sophií Nélisse, v jejíž očích je mnohem víc než lze pojmout jednorázovou konzumací. A Emily Watson, geniální herečka, které věříte, že „není tak tvrdá, jakou se zdá být“ – skvěle zahraná Němka, pěstounka s neuspokojenou mateřskou potřebou. Nechápu doporučení od 15 let; není snad láska k učení, knihám a kultivovanému vyprávění pro děti inspirací a sounáležitost spolu s ohleduplností předpokladem prosociálního cítění?

  • 5.2.2017  21:20

  Teologicky výživná, hodnotově zřetelná a herecky vynikající pohádka. Na rozdíl od prvního dílu pro mne méně pohádková a více dvojsmyslná, což by nevadilo, nebylo-li by komediálnosti na úkor nepředvídatelnosti. Vše se dalo vytušit dopředu, a tak se ve mne nezaktivoval ani jeden neuron překvapení. Dvořák skvělý, nebeská laskavost Bartošky upřímná, rajská krása dokonalá, ale Čtvrtníčková mne neokouzlila (nemohla jsem se zbavit asociace podobně emočně ploché Emy Švábenské v Pohádkách pro Emu).

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace