• Romantický

Melancholie (2011)

V Melancholii je možné vidět marnost, beznaděj a trapnost, ale i povznesenost a upřímnost. V první polovině jsem smysl nepochopila, druhá část pro mne představuje nejlépe stravitelnou variantu sci-fi. Celkově průměr.

Pouta (2009)

Kvalitní zpracování ano, ale predikce beznaděje nutí jenom k nepříjemným pocitům; pro mne není důvod vidět znovu.

Kasandřin sen (2007)

Jakoby dětinské krimi o bratrech, kteří zamrzli v pubertálním fantazírování. Chtějí, co nemohou mít a předstírají, čím nemohou být. A nakonec jsou překvapeni, že se nestal zázrak. Ne, že bych takové hloupé lidi neznala, ale proč o nich točit filmy? CF je ale luxusní automechanik s hraničním IQ.

Vinnetou (2016) (seriál)

Velice zdařilá kopie. Přijatelné pro děti a poctivé vůči pamětníkům. Mexický kontext příjemný, herecky vlídné. Není důvod se štítit.

Freud (1962)

Mechanická prezentace psychoanalýzy; o pudech bez pudů. Bez charakterových detailů se v průzkumu duše neobejdu. Faktograficky dobré, psychologicky průměrné. Montgomery Clift výborný.

Hurikán v ringu (1999)

Zklamáním je, že ve filmu údajně nebyla využita veškerá fakta. K odklonu od 5* mne mj. vedla informace o vražedných zbraních v autě. Nucení diváka nepochybovat o čistotě obviněného, mi vadilo. Nicméně intenzivní pocit nespravedlnosti je extrémně naléhavý.

Zápisník jedné lásky (2004)

Proč by to tak nemohlo být? Každému, kdo byl zamilovaný Zápisník něco připomíná. Není přeslazený, protože někdo v tom filmu štěstí nemá. Vlastně většina osudů je nešťastných - matka, sousedka, snoubenec, a nakonec i Allie a Noah. Ona má demenci a on ji znovu definitivně ztratil, kdo tohle zažil, slzy lítosti nezastaví... Pro mne zajímavá sociální komparace vzhledem k demenci a úrovni americké ústavní péče: Allie je nalíčená, v kostýmku, lodičkách, ale za mřížemi a medikovaná proti své vůli. Návštěva vlastního manžela podléhá svolení... U nás je vše naopak - prosazujeme důstojnost vzhledem k autonomii člověka s demencí (což ale zpravidla stejně nefunguje), ale necháme ty nemocné dámy klidně celý den v mokré pleně a pyžamu, natož abychom jim v DD lili kávu do zlatých šálků. První shlédnutí mne dostalo, podruhé už jsem byla v klidu, ale nevypnula jsem.

Domácí péče (2015)

Věrohodnost manželského vztahu, podtržená vynikajícími výkony Aleny Mihulové i Bolka Polívky a unikátnost motivu altruistického pomáhání, umocněného sebeobětováním ve vlastní nemoci bohužel degradují nevkusné momenty (uzamčení v koupelně pacienta, lezení pro mobil do hrobu, doprovázení žáby...) a prosakující neznalost současné praxe homecare. Ani druhý pohled hodnocení nevylepší.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Jíra Jasněnku líbá na první schůzce a král chůvě vyhrožuje výpraskem. Pohádkové kostýmy a kromě klišé se střevíčkem neotřelý námět. Troška násilí a krve dětem už dnes nevadí, pro mne kdysi dost drsné.