Corpus Christi (2019)

Odvážna dráma, ktorej chýba iba hutnejší záver. Napriek tomu zdvíham na päť hviezd. Vďaka rozumne vybranej dobe a pochmúrnemu prostrediu nestráca nič na budovaní svojej atmosféry a dej s prezentovanou myšlienkou mu pridáva na vážnosti. Mimoriadne herecky, aj technicky. Ďalší veľký príspevok do stredoeurópskej kinematografie.

Enola Holmesová (2020)

Totálne zlyhanie v rozprávaní možno skvelého príbehu a nezachráni to ani poctivá baba pani Brownová. Zlý experiment, z ktorého si dúfam nikto nebude brať príklad. Zabudnúť a radšej si pustiť Knives Out 20 krát po sebe.

Aladin (2019)

Ďalší sfilmovaný animák Disneymu úspešne pripísaný, a to rovno ako v kvalitatívnej, tak aj komerčnej úrovni. Síce to nie je Artuš, univerzálny Ritchie to znovu dokázal... takmer. Toto však nie je výtka na jeho adresu. Zatiaľ čo Artuš bol akčnou, epickou a temnou fantasy rozprávkou s fakt efektným soundtrackom a dynamikou, Aladin je "iba" muzikálová rozprávka s tonou kvalitných kostýmov, živých farieb a efektov s nádhernými kulisami. Tieto pozitíva tvoria polovicu môjho hodnotenia. Tú ďalšiu udeľujem rozhovorom s Ginom, nad ktorými sa nejde nepousmiať a sú fakt skvelo napísané (aj zahrané). Pre dabing fanúšikov rozhodne potešia v českom jazyku naspievané všetky pesničky. Scottá príťažlivá a kúzelná, Smith správne vybraný a vždy originálny. Massoud postačujúci. Subjektívne mi to však stále nestačí na plný počet, kedy počas záveru bolo cítiť dochádzanie dychu po originalite, väčšieho napätia a vyvrcholenia (čo Artuš spĺňal na jednotku). Napriek tomu Aladina zaraďujem medzi najzábavnejšie fantasy rozprávky za posledné roky.

Mulholland Drive (2001)

Lynchove vyobrazenie pocitov, nálad, emócií rôzneho druhu, ich striedanie, je neuveriteľné a priam nadzmyslové. Vaša povaha a level empatie smerom k postavám a pozorovanie jednotlivých scén sú hlavným „kľúčom“ k (ne)pochopeniu tohto snímku. Sledovať Mulholland Dr. je ako sledovať koncert svojej obľúbenej kapely, z ktorého keď odchádzate, podľamujú sa Vám kolená, sotva žmýkate spotené tričko a po vete „Budte ticho.“, zhasínate. Dielo, ktoré otvorilo väčšie dvere, ako Hollywood čakal a bude sa o ňom hovoriť ešte celé storočie.

Městečko South Park (1997) (seriál)

Niekto mi raz povedal, že so škaredými nadávkami opatrne. Nie preto, že sú vulgárne a neslušné, ale preto, že sa ich častým používaním devalvujú. South Park ich však opiera o satiru na každú tému. Priateľstvo, manželstvo, dôvera, smrť, politika, vojna, vzťahy, sex, choroby, vzdelávanie, peniaze, hudba, korporácie, celebrity... dokonalý seriál s úprimným humorom. Zo všetkých sérií by som zrátal minimálne 20 epizód, ktoré sú kultové.

My Days of Mercy (2017)

Veľmi... veľmi pekné, krehké a citové remeslo, ktoré poukazuje na dve vážne a dlhodobo citlivé témy, ktoré nechcem spoilovať, hoci obsah a trailer Vám čo-to napovie. Avšak tie dve spomenuté témy sú "len" doplnkom cesty, ktorou putuje hlavná postava a jej blízkemu tikajú hodiny. Takmer celá stopáž sa nám snaží povedať, ako sa dá "za to" bojovať a zároveň prežiť lásku a radosť, ktorú nám doprial sám život v konkrétnej životnej etape. Prežiť pád a dostať druhú šancu. Ellen Page je osobnosť, ktorá je hlavným ťahúňom toho celého a týmto snímkom ju opätovne zaraďujem medzi svoje top. Popravde, všetci spoluzúčastnení tu excelujú. Smutný krásny film a so srdcom. PS: Myslím si, že toto dielo by nemalo chýbať na vydavateľovom (CZ alebo SK) zozname vydaných DVD, príp. Blu-Ray filmov.

Řbitov zviřátek (2019)

Pet Sematary je ten typ horou, ktorému by ste za obsadenie a atmosféru udelili bez problémov 4 hviezdy, ale v momente, keď od druhej polovice nastúpi chovanie postáv v dome, zrazí sa na 2 hviezdy a jeho tempo prestane dávať zmysel (problém zbaviť sa "obyčajného" kocúra pre troch ľudí je snáď zlý vtip). A potom príde finále, kedy čakáte aspoň jeden nepredvídateľný, či originálny moment. Nedočkáte sa. Skôr neviete, či sa máte tešiť, alebo vôbec čakať nejaké pokračovanie. Byť hutnejšieho a viac gore záveru, snímka by si hodnotenie vyrovnala na 4 hviezdy. Clarke a Seimetz ok.

Zápisník smrti (2006)

Talentovaný a chytrý pán Light Yagami (a L). Oba filmy hodnotím rovnako, keďže sa dajú brať ako jeden celok a jeden bez druhého skrátka nefungujú. Parádne sfilmované anime, v ktorom samozrejme nie je všetko, čo sa nachádza v originálnom anime, ale všetko podstatné tu je a funguje to. Prvá časť je svojou ideou vážna kriminálka s miernymi prvkami fantasy a hrdinom, ktorý chce dosiahnuť absolútne spravodlivý svet. V druhej časti hustotu napätia a temnej atmosféry môžete strojnásobiť a plus si prirátajte aj solídnu drámu. Ako celok je Death Note vynikajúcou, s parádnym námetom spracovanou (a premyslenou!) kriminálkou a prepracovanou psychológiou hlavného hrdinu. Gradovanie a samotný záver silný, kedy fandíte obom stranám. Japonský fenomén, ktorý posunul žáner krimi na inú úroveň. Film nezobrazuje proti sebe len témy právo a spravodlivosť, ale je aj zrkadlom rozdelenej spoločnosti, ktorá je vo svete ľudí od počiatku. Jedno z diel, ktoré absentuje na vydavateľovom zozname vydaných Blu-Ray filmov v CZ/SK, pretože český dabing od Animaxu je vynikajúci (a už dnes ťažko zohnateľný).

Pokémon: Detektiv Pikachu (2019)

Pre skalných fanúšikov plnokrvná guilty pleasure a zároveň obrovská pocta k celému univerzu Pokémonov. Objektívne jasná štvorka. Piata hviezda čisto subjektívna. Za detských čias to bola skrátka srdcovka. Prepojenie civilizácie so svetom Pokémonov skvelé. Byť Japonec, skáčem dva metre.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Alita je srdcom bojovník a mysľou anjel! Bodaj by sme sa na Blu-Ray dočkali ostrejšej a drsnejšej verzie, hoci je to malá pravdepodobnosť. Napriek tomu, Alita: Battle Angel je zásadným sci-fi dielom, ktorému nechýbajú epické súboje, temnota, jemná love story a solídne herecké obsadenie, ktoré je podmienené výborným vykreslením postáv (Alita, podarila si sa dokonale!). Za posledné roky najlepší blockbuster šikoroďaleko. Veľký dík patrí samozrejme J. Cameronovi a R. Rodriguezovi. Pokračovanie osobnou nutnosťou! PS: Kde je oscarová nominácia aspoň pre vizuálne efekty?