Král Artuš: Legenda o meči

(pracovní název)

Kráľ Artuš: Legenda o meči

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Velká Británie / Austrálie / USA, 2017, 126 min

Ritchieho fantasy gangsterka je možno dostatočne osobitá, ale postráda dušu. Skratkovitý a roztrieštený príbeh, kde sú postavy a ich motivácie odstavené až niekde na tretiu koľaj, tak musí zachraňovať výhradne dravá videoklipová forma. I tá sa však dokáže rýchlo opozerať a v druhej polovici film už len mechanicky a bez napätia speje do očakávaného a nijak zvlášť vygradovaného finále. A to je rozhodne škoda, tak nápadito natočený blockbuster tu nebol už dávno. Ale to ešte nerobí dobrý film.(28.7.2017)

Králi Artuši nemůže nikdo vytknout přehnaný respekt k legendě, naopak je to zase rocková jízda, které v kině ve 3D oči navrch hlavy odpustí, že pro samou akci a řežbu jsou motivace postav někde za horizontem událostí a dojemné pasáže nedojímají. Guy Ritchie si opět dělá radost po svém a tak bude minimálně jeden člověk absolutně spokojený - on. Za mne dnes 4* s tím, že opakování v telce se z obavy o hvězdičkový sešup vyhnu.(13.5.2017)

Ultrafrajerská gangstersko-partizánska multikulti dark heroic sword & sorcery, v ktorej sa Guy Ritchie nadobro odtrhol z reťaze a je to celé ohromná zábava - od scén, v ktorých sympaťáci len tak hláškujú pri ohni až po megaslony, megahady, kung-fu a súboje so svalnatými megazabijakmi v obrovských čarodejníckych vežiach, pričom to všetko vyzerá ako zhmotnené obrazy Franka Frazzetu a Kena Kellyho. Všetko fantasticky natočené a zostrihané a geniálne ozvučené (keď po uštipnutí hadom začne hrať ústredná pieseň, je to najviac cool filmový moment za mnoho mesiacov, ak nie rokov). Charlie Hunnam obrovský sympaťák (pekne sa chlapec rozohral, už v Stratené mesto Z bol výborný) a k zloduchovi v podaní Juda Lawa ani netreba nič dodávať, lahoda. Negatívne recenzie tomu vyčítajú prznenie legendy a roztrieštený príbeh, mňa najviac bavili práve tie drzé variácie na klasiku (Merlinica) a rôzne rozprávačské finty (nespoľahlivý rozprávač, zámerne prehádzaná chronológia záberov, fóry typu "a keby sme zvolali anglických barónov, prebiehalo by to asi takto...", pričom je to tam fakt natočené, hoci je to udalosť, ktorá sa vlastne nestala). Šialený náhul, ktorý vstrebe málokto. Veľmi by som chcel pokračovanie, aj keď k tomu asi nedôjde...(12.5.2017)

Užila jsem si to více než Strážce Galaxie minulý týden. Ta hravá režie Guye Ritchie mě hodně baví. Pasáže, které by obyčejně v jiných filmech zabraly půl hodiny, Ritchie dokáže díky rychlému střihu a nápaditosti vměstnat do pěti minut, přitom divákovi neunikne nic podstatného. Některé pasáže vyložené lahůdkové (útěk z města), velice dobrá hudba, Jude Law výborný zaporák a Charlie Hunnam má velké charisma. Občas mi vadilo až příliš CGI, ve kterém se divák ztrácí, ale celkově je ten film prostě zábavný. Moc doufám v komerční úspěch, potenciál pro dobré pokračování tam bez debat je.(13.5.2017)

Těch 28 % na RottenTomatoes, které se mohutně podílely na neúspěchu tohohle filmu, je úplně k smíchu a vypovídá víc o amerických filmových kriticích než o Králi Artušovi. Takhle... tohle není skvělý film a není pro každého. Se svým rychlým střihem, soundrackem plným drsných vypalovaček a masivní převahou cool mužských postav je určený pro mladé pánské publikum. Všechny postavy mají charakterovou hloubku plastových panenek, se kterými si asi Ritchie hrál, když spolutvořil tenhle film. Díky svému charisma vyčnívají jenom dva herci: Jude Law, který si padoucha Vortigerna ohromně užívá a svým herectvím ho povyšuje nad průměrný scénář, a Eric Bana, kterému role krále-bojovníka Uthera sedla jak zadnice na nočník. Ve filmu vidíte Ritchieho typický režisérský rukopis a chvílemi je vidět potenciál lepšího a hlubšího filmu. Jenže Ritchie hrozně chce být cool a do diváka cpe CGI záběry obřích slonů a příšer a neexistujících krajin a měst. Pozlátko bez hlubšího smyslu. Tenhle film neměl a nemusel dostat rozpočet 175 milionu dolarů. I to je důvod, proč na něm studio tolik prodělalo. Myslím, že je jasné, že těch několika pokračování, na které si Ritchie brousil zuby, se určitě nedočkáme.(2.7.2017)

• - Natáčelo se od března do července 2015 ve Walesu a Skotsku. (M.B)

• - Herečka Katie McGrath, která hraje roli Elsy v tomto filmu, hrála Morganu (nevlastní sestru krále Artuše) v seriálu Merlin (2008). (kellermanp)

• - Režisér Guy Ritchie sa pred prvým zostrihaním snímky dostal až na 3 a pol hodiny. (MikaelSVK)