Král Artuš: Legenda o meči

(neoficiální název)

Kráľ Artuš: Legenda o meči

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Velká Británie / Austrálie / USA, 2017, 126 min

Temná fantasy rozprávka očami talentovaného režijného šialenca, urvaného zo všetkých reťazov. Nie je easy pristúpiť na jeho pravidlá hry, no keď sa vám to podarí, čaká vás delikátne anarchický zážitok. Hlučný, testosteronový, zbesilý. Ja som sa doaklimatizoval až v druhej polovici a finále si užil luxusne. Preto idem do druhého zhliadnutia, už pripravený a správne "nastavený”. Pozitíva: Charlie Hunnam dobrý, ale kráľom je tu Jude Law! Ritchieho odvaha a neurvalosť, splnenie si detského snu po svojom (berte alebo si trhnite). Brutálne efektný soundtrack - najakčnejšia scéna honičky cez mesto pripomína (aj v kontexte s dejstvom) "Mombasu" z Inception. A paradoxne všetky pomalšie, plynulé, epicky snímané scény. Mínusy: Často zbytočne rýchle v rozprávani príbehu, ktorý má byť drámou až shakespearovských rozmerov. Čím nedáva priestor sa doň úplne ponoriť, a zostáva na zážitkovej úrovni klipovej atrakcie. A príliš skratkovité v niektorých scénach, ktoré by ináč mohli hnúť silno príbehom. Slabšie CGI, holt na WETU či ILM nebol rozpočet, už tak je to hodne riskantný producentský podnik.(11.5.2017)

Fantasy pecka namotaná na hollywoodské metody vynásobená stem a se zařazenou nejvyšší rychlostí. Ritchie se tady definitivně urval ze řetězu. Zběsilý střih, spousta dějových linek, zdánlivě nesouvisejících a nesmyslných, aby se ve výsledku proměnila v nablblý výraz malého kluka, mnoho vypravěčské radosti, skvělí herci (až na toporného Lawa) a geniální hudební soundtrack. Tentokrát trochu slabší CGIčka, ale jinak spokojenost veliká. Škoda, že to finančně úplně vybouchlo. Je vidět, že Ritchie je jeden z nejtalentovanějších režisérů dneška, ale nějak se mu prostě tahle epická pecka nepodařila prodat. Ještě štěstí, že jsem to stihl v kině, protože na obrazovce počítače by to vyznělo jen napůl. 88%(4.6.2017)

Tak tohle je jak výbuch atomovky. Nic nadupanějšího, ujetějšího a testosteronovějšího jsem neviděl od 300: Bitva u Thermopyl. Nahoru to strašně žene hlavně dokonalej Pembertonův soundtrack. Pokud akutně sháníte něco na běhání, stáhněte si Run Londinium a už nezastavíte. Richie snímá a stříhá svou klasiku, a tak zdlouhavý úvod převypráví v jedné scéně, kdy vám nebudou stíhat oči. Občas to sice vypadá stejně kýčovitě jako Bohové Egypta (co ty sloni wtf?), sem tam to připomene animaci z vaší oblíbené gamesy a scénář by sesmolil i umírající křeček, ale přesto tempo se na to nestihnete naštvat. Za mě tak určitě mažte do kina. Nejlépe se svou drahou polovičku, čtvrtkou nebo další součástí celku. Hunnam totiž utáhne na ksicht a nějakou tu chvíli v posilce určitě strávil.(19.5.2017)

Nějaké srovnání s původním Excaliburem u mě nějak dneska nefunguje. Jednak, že jsem ho viděl v roce 19.... , ale hlavním fakt je určitě jméno režiséra Guye Ritchieho, který tuhle temnou a krvavou pohádku pojal, pro sebe tak osobitým stylem. Plného zběsilých soubojů, s naprosto pekelným soundtrackem a s výbornými digitálními efekty, které tuhle starou, známou legendu posouvají zas o level výš. S 3D brýlemi skoro špičková podívaná, která Vám zamotá hlavu a možnou pátou hvězdu nechá snad až po další projekci.(14.5.2017)

Nářez! Akční fantasy jízda podaná typickým Ritchieho zběsilým tempem, které se rozhodně s ničím nemaže. Moderní podání Artuše je na jednu stranu boží, na druhou stranu ale nemusí sednout každému. Za mě ale naprostá spokojenost. Dvě hodiny utekly jako voda a dal bych si to klidně ještě jednou. Špičkové herecké výkony, epická akce a hudba, režie, rychlé střihy, lokace a příjemná dávka humoru dělají z tohoto snímku zase něco trochu jiného, nového a neokoukaného. Král je mrtev, ať žije král!(11.5.2017)