Král Artuš: Legenda o meči

• Nový Zéland

• Nizozemsko

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

Velká Británie / Austrálie / USA, 2017, 126 min

Užila jsem si to více než Strážce Galaxie minulý týden. Ta hravá režie Guye Ritchie mě hodně baví. Pasáže, které by obyčejně v jiných filmech zabraly půl hodiny, Ritchie dokáže díky rychlému střihu a nápaditosti vměstnat do pěti minut, přitom divákovi neunikne nic podstatného. Některé pasáže vyložené lahůdkové (útěk z města), velice dobrá hudba, Jude Law výborný zaporák a Charlie Hunnam má velké charisma. Občas mi vadilo až příliš CGI, ve kterém se divák ztrácí, ale celkově je ten film prostě zábavný. Moc doufám v komerční úspěch, potenciál pro dobré pokračování tam bez debat je.(13.5.2017)

• Ainy

Uff ... někdy se zvědavost nevyplácí. Už z traileru jsem měla před časem smíšené pocity a říkala jsem si "co tohle bude za kulišárna", ale spletla jsem se. Je to ještě horší, než jsem doufala. Ty kráso, co tam dělají Elefanti, co tam dělá Gwaihir, kde jako vzali Gandalfovu kouzelnou hůl a já nevím co ještě?? Na té věži ještě Sauronovo oko a málem bylo mně. No jááá teda nevím, co v tom studiu hulí za matroš, ale musí být fakt extra silný ... A to vůbec nekomentuji jejich nesnesitelnou úchylku, narvat do každého filmu tlupu afroameričanů a ťamanů, aby je náhodou někdo nezažaloval za diskriminaci a rasismus. Může mi někdo říct, kde se ve středověké Anglii vzali?? Pokud by si vymysleli nějakou fiktivní legendu, má ode mě tenhle biják plný počet, ale tuhle zmršenou zhovadilost zachraňuje pouze můj milášek Jude Law a velice, velice slušný soundtrack! Jo a Backham :-)) Ten mě u toho šutru s mečem tak rozkuckal, že jsem se musela podívat do obsazení, jestli mě nešálí zrak :-)) Omlouvám se fandům, ale tohle prostě muselo ven ...(1.8.2017)

Tak trochu jsem se bál dalšího Šitloka nebo Muže ze strýce, avšak musím s potěšením konstatovat, že Ryčí je díkymadoně zpátky z piči a legendy o vzniku hnusného piva, ledvinkového pudingu a vypatlaných čutálistů se zhostil vskutku kůl a důstojně. Ártý Pendragon je sice hlavou londýnské bordelové mafie, je to plné afrosaských rytířů, čínských kugfistů a vikingů vypraných v Perwolu, nicméně Karlík Huhňan v prehistorické džisce je charismatický sympoš, Žid Zákon kulantně slizký záporák, Bubla Bůčková skvělá v roli sklepní chobotnice, Exkalibr konečně předvedl, proč je výjimečným výkovkem, a sysluplná, místy i vtipná dějová linka, podpořená Gejovým originálním kulometným střihopisem, se tentokrát k hranicím pomateného homokokotismu ani nepřiblížila. Asi nejlepší fantasy za posledních pár let a s výbornou hudbou.(13.5.2017)

„NAJDI CHLAPCE, ZABIJ HO A MEČ BUDE POSLOUCHAT POUZE TEBE...“ /// Ritchie předvádí hnedle vod začátku neskutečnou fofr filmařinu. Navíc stejně frajerský je i vobsazení. Historie, akce, dobrodružství a fantasy na jednom fleku, to všechno propojený kurevským filmařským švihem…výsledkem je vostřejší pohádka pro hravý a nenasytný. (já chcu ještě!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám rejžu na Šejkspíra. 2.) Roky jsem čekal na návrat Excaliburu! 3.) Thx za titule „-OverLord-“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(6.9.2017)

Ultrafrajerská gangstersko-partizánska multikulti dark heroic sword & sorcery, v ktorej sa Guy Ritchie nadobro odtrhol z reťaze a je to celé ohromná zábava - od scén, v ktorých sympaťáci len tak hláškujú pri ohni až po megaslony, megahady, kung-fu a súboje so svalnatými megazabijakmi v obrovských čarodejníckych vežiach, pričom to všetko vyzerá ako zhmotnené obrazy Franka Frazzetu a Kena Kellyho. Všetko fantasticky natočené a zostrihané a geniálne ozvučené (keď po uštipnutí hadom začne hrať ústredná pieseň, je to najviac cool filmový moment za mnoho mesiacov, ak nie rokov). Charlie Hunnam obrovský sympaťák (pekne sa chlapec rozohral, už v Stratené mesto Z bol výborný) a k zloduchovi v podaní Juda Lawa ani netreba nič dodávať, lahoda. Negatívne recenzie tomu vyčítajú prznenie legendy a roztrieštený príbeh, mňa najviac bavili práve tie drzé variácie na klasiku (Merlinica) a rôzne rozprávačské finty (nespoľahlivý rozprávač, zámerne prehádzaná chronológia záberov, fóry typu "a keby sme zvolali anglických barónov, prebiehalo by to asi takto...", pričom je to tam fakt natočené, hoci je to udalosť, ktorá sa vlastne nestala). Šialený náhul, ktorý vstrebe málokto. Veľmi by som chcel pokračovanie, aj keď k tomu asi nedôjde...(12.5.2017)

• - Snímek stál 175 milionů amerických dolarů bez nákladů za reklamu a v multiplexech si přišel na pouhých 150 milionů dolarů. Film se tak stal finančním propadákem. (CrypzzXD)

• - Během natáčení vážil Charlie Hunnam (Král Artuš) 86 kg. (M.B)

• - Celou dobu oslovují postavu „Bille“ (Aidan Gillen), ale na konci filmu jej Artuš (Charlie Hunnam) osloví „sire Williame“. (SIRborio)