Rozhodl jsem se, stejně jako v případě Ergo Proxy dávkovat své dojmy po jednotlivých dílech, i když pevně doufám, že se mi to ve výsledku neozplizne na tak velkou plochu. New Birth: První díl praští přes oči velmi otravnými úvodními titulky. Japonský pokus o Linkin' Park... nevím nevím. Nemile vytrhává také hudba, která VELMI připomíná výše zmíněné Ergo Proxy. Co se animace týče, obzvlášť Ryuuku je značně nedotažený, takto vizuálně atraktivní postava by si rozhodně zasloužila větší propracovanost. Teprve v druhé polovině prvního dílu to začne být alespoň kapičku zajímavé, jinak se ale tento opening řadí jednoznačně mezi ty slabší, jaké jsem měl možnost vidět. *** Confrontation: Zato druhý díl se povedl na výbornou. Do hry vstupuje postava L a atmosféra houstne. Teď teprve se probudil můj zájem o tento seriál... ***** Deal: Vše se začíná zamotávat a postavy vytahují své trumfy a začínají intrikovat. Husté... ***** Pursuit: Úroveň se i nadále drží na velmi vysoko nastavené úrovni a z gradace jde až mráz po zádech. ***** Bargaining: Herdek filek, začíná to být mimořádně nabušené. ***** Open Seam: Tentokráte přeci jen kapičku slabší díl. Více ukecaný a i přes určit zlom v dosavadním ději ne až tak strhující. **** Clouded Sky: Další ukecaný díl, víceméně jen demonstrující manipulační schopnosti hlavního hrdiny. *** Gaze: A tentokrát zase fenomenální souboj nervů a inteligencí. Gradace ke konci je smrtící. ***** Contact: Hra nervů a intelektů pokračuje, minulý díl ale nasadil laťku hodně vysoko... **** Suspicion: Podobně, jako minulý díl, i tento je značně ukecaný a nedovede tak moc strhnout. *** Break in: HARDCORE!!! ***** Love: HARDCORE s kapánek debilním koncem. **** Confession: 13. díl je kapku nudnější, cynický konec má ale velkou sílu. **** Friend: Navzdory zásadnímu zvratu strašně nudný díl. ** Gamble: Ze začátku opět šíleně ukecané, v druhé polovině nastoupí hustota, ale nijak záživné to není... Přijde mi, že to teď začíná jít trošku do kopru. *** Decision: Stále daleko pod úrovní některých dřívějších dílů, nicméně alespoň je to VELMI zajímavé. Jsem moc zvědavý, jak se to bude vyvíjet dál. **** Execution: WTF?? *** Comrade: Death note se v podstatě dostal někam úplně jinam, než kde začínal a je z něho takový druhý Vysmátý muž... Přistihuju se, že mě to přestává zajímat... *** Matsuda: LOL LOL LOL LO...??? HARDCORE!! **** Makeshift: "L" mi začíná lízt krkem. Jinak konečně pořádné úvodní titulky. **** Activity: Začíná to být zase zajímavé **** Guidance: Graduje to, výrazně. Ale bojím se, že je to ještě moc brzo. každopádně tady zcela jasných ***** Mania: Naprosto strhující díl, ale zbývá ještě 14 a já se bojím, co z toho nakonec bude :( ***** Revival: Pochyby byly zbytečné.. Jsme zpátky a v plné síle!! ***** Silence: Suverénně nejlepší díl ***** Reincarnation: Nemám výtek. Zbožňuju psací pasáže!! ***** Abduction: Seriál měl skončit 26. dílem. Nové postavy, nová zápletka a vidina dalších 9 dílů mě nenaplňujě radostí, ale obavami. Nastavovaná kaše bývá málokdy chutná... ** Impatience: Nevím, nemůžu si pomoct, ale prostě se mi to už nelíbí. Gradace je tatam, jen další a další šmodrchy, postavy na jedno použití... ** Father: Díl na půli cesty mezi starými dobrými časy a křečí počínající 27. dílem. Něco málo intrik, něco málo umírání, furt to ale není ono. *** Justice: Tak pomaličku se vracíme do starých kolejí. Druhá polovina je poměrně luxusní. **** Transfer: Ale jo... Ze začátku sice několik dedukčních WTF, ale sme zase tam kde sme byli.. skoro. s přimhouřenýma očima, ale ***** Selection: Další postavy, no uvidíme.. Zajímavé to je, ale hodně dělá hudba, co si budem povídat ;) ***** Ridicule: Ale jo.. nabírá to starý známý grády. *****Vigilance: První půlka skvělá, druhá ale výrazně pokulhává... **** Murderous Intent: No ale sakra... ***** 1.28: No to mě poser na holé záda... Nedýchám!! ***** New World:...A nic.. bublina splaskla... Kýžený vrchol se nedostavil, jen utahané, ukecané finále. Po 37mi dílech Death Note musím konstatovat, že méně je někdy opravdu více. Podobně, jako zabil End of Evangelion geniální seriál, tak zabilo posledních 11 dílů tenhle dlouho geniální seriál, který měl skončit u 26. epizody. Zbytek je jen nastavovamá kaše, snažící se zakončit zakončené a vnést světlo tam, kde tma byla ideální. Škoda.(20.6.2008)

Od prvého momentu veľmi intenzívny zážitok, čo mňa ako diváka anime vôbec nevyhľadávajúceho prekvapilo asi najviac a zároveň podnietilo k väčšiemu záujmu o tento žáner. Je vôbec možné nezamilovať si postavy geniálneho študenta Lighta túžiaceho po dokonalom svete bez zločinu a minimálne rovnako geniálneho podivínskeho detektíva L? Súboj týchto charakterov na ploche netradične rozprávanej mysterióznej detektívky ma aj napriek predsa len slabšej poslednej tretine nadchol a až do samého konca tejto línie som takmer nedýchal. Už skoršia výmena ústredného rockového songu za nehodiacu sa metalovú skladbu však akoby predurčovala radikálnu zmenu štýlu a tá prišla s posunom deja o niekoľko rokov dopredu. Všetko je razom inak, inteligentné dedukcie ustupujú prekombinovanosti, nové postavy nedokážu až tak zaliezť pod kožu a výsledný dojem pomáha okrem iného zachraňovať aj finále, ktoré celkom slušne uzaviera, to o čo sa seriál snažil. Aj preto som ochotný mierne prižmúriť oko a zaspomínať na bezchybné začiatky. 90%(25.12.2008)

Láska na první pohled. Asijské animované tvorbě jsem se vždy z nesmyslných důvodů vyhýbal a čas si udělal pouze na skvosty od všemi (a právem!) uznávaného Hayao Miyazakiho nebo klasiku Ghost in the shell, ale většina anime pro mě zůstala neprozkoumána. Jsem rád, že jsem začal právě u seriálu Death note, který si mě získal už prvním dílem. Bavilo mě sledovat celých 37 dílů Lightův vývoj od zprvu racionálně infantilního a nadmíru inteligentního studenta po chladnokrevně vypočítavého poloboha. Tvůrci odvedli na Death note ohromný kus práce, propletené vztahy jednotlivých postav, desítky zvratů a vedlejších postav a především geniální boj mezi Lightem Yagamim a geniálním detektivem "L". Možná bych se Arakimu a Hiraovi dalo vytknout někdy až přehnané komplikování děje a v určitých epizodách moc zbrklé přidávání nových postav. V určitých pasážích seriálu divák tápá, kterým směrem se děj a hlavní zápletka zrovna ubírá a rozřešen příjde až s Lightovým vysvětlením jeho postupu a myšlení. Přesto považuji Death note za jeden z nejlepších seriálů, co jsem měl zatím možnost vidět a děkuji, že právě tato droga mě donutila prozkoumat krásný žánr japonského anime a těším se na další kousky. Momentálně se chystám na Monster a Hellsing. Doporučuji.(25.5.2012)

Death Note se dá popsat jedině dvěma slovy: zatraceně chytlavé! Od začátku, už od prvního dílu, mě to hrozně zaujalo a od té doby jsem se jednoduše nemohl dočkat, až uvidím další díl. A pak zase. Pro japonský anime mám zkrátka hroznou slabost, upřednostňuju ho mnohem víc před takovými Simpsonovými a sitcomy à la HIMYM, holt každý má slabost pro něco jinýho. Nepostrádá to vtip ani napětí a hlavně je to děsně návykový. Jenom škoda, že přibližně v polovině seriálu to pro mě jaksi ztratilo ten původní šmrnc a návykovost, navíc ještě když mi o něco později umřela moje oblíbená postava, už mě to prostě tolik nebavilo jak předtím, proto ta jedna hvězda dole. Ale jinak opravdu paráda, jen si dejte bacha na vedlejší účinky sledování – pokaždé, když žeru jablko, musím si zákonitě vzpomenout na Ryuka :)(4.2.2011)

Ta in-your-face filosofie a přepjatost anime je stejně strašně cool. Silný námět a hodně machrování všemi směry - nic víc asi nepotřebuju, aby mě to chytlo. Na Death Note je navíc fascinující ten procedurální fetiš, který ho prostupuje. Prvních 17 dílů je geniálních, pak jde úroveň rapidně dolů. Můj plný počet tedy patří tomuto segmentu.(20.8.2017)

• - Zápisník smrti je parodován v Simpsonových (od r. 1989), ve speciálním čarodějnickém díle 24, kde Bart najde Zápisník smrti a Krusty se ujme role Ryuka. (fallanga)

• - Spoiler: V první verzi mangy bylo možné oživit lidi zabité pomocí zápisníků pouhým smazáním jejich jména. (fallanga)

• - I když to na život smrtonošů nemá prakticky žádný vliv, tak mají své hodnosti. Smrtonoš Ryuk má dokonce o 2 stupně nižší hodnost než Rem. (Hannibal92)