Death Note - Zápisník smrti

(seriál)
  • Česko Zápisník smrti (více)
Trailer
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kazuhiro Jamada

Mamoru Mijano, Aja Hirano, Kazuja Nakai, Šidó Nakamura, Akeno Watanabe, Maaja Sakamoto, Nozomu Sasaki, Hiroši Ótake, Ken'iči Macujama, Keidži Fudžiwara (více)

Epizody(37)

Japonský středoškolák dostane do rukou mystický zápisník, který zabije každého, jehož jméno do něj napíše. (Netflix)

Trailer

Tuxedo

Neskonale temná a přitom energická anime série, která vám rozproudí krev tím správným způsobem a v každém díle do vás nasolí takovou dávku briskně sesumírovaných informací a stále vyhrocenější zápletky, jež nadměrným vytěžením svého nesmírného potenciálu rovněž získala seriálu pár rekordů, až se vám z toho protočí panenky. Bohužel, vinou toho je Death Note jen jednorázovou záležitostí „Raketový vzestup, náhlý pád“, která je s přibývajícími díly, kdy se na sebe jen vrší stále neuvěřitelnější hlavolamy a dva mozky s velkým M na sebe šijí jednu boudu složitější než druhou (jejich předpoklady navíc mnohdy nevycházejí ani z toho, co ví oni, jako spíš z toho, co ví pouze divák – kam se hrabe The Mentalist), čím dál průhlednější. Postupem času, kdy se už nelze jen nechat unášet rychlým spádem děje, ale tvořit si komplexní představu, vyplouvají na povrch dříve opomíjené malichernosti a scenáristická bezradnost jak ve skládání vytvořených dílků příběhového puzzle, tak v od počátku nastolených trademarků (např. neustálé dovysvětlování motivů skrze monology postav, jenž bohužel namísto záměru jen potvrzuje jednorozměrnost postav a slaboduchost scénáře v detailech, které přímo nesouvisí s hlavní linkou). Při případném sledování doporučuji zhustit seriál do prvních 10-15 dílů, pak je to za čistých 5*, v dalších se pouze prohlubuje zklamání z vyvěrajících chyb a pramalých posunů v ději, potažmo v celkové skladbě na povrchu excelentního, v jádru omezovaného anime. 7/10 ()

cheyene

Nikdy bych neřekl, že mě animé seriál (ale i film) dokáže zaujmout natolik, abych mu nasolil plnou palbu hvězd, těšil se na každé další pokračování a ještě navíc neměl po téměř patnácti epizodách žádné výtky. Death Note je zajímavý nejen svým námětem, ale pronikne divákovi pod kůži i svojí hudbou, ať už ústřední znělkou, či melodiemi doprovázejícími scény, ale také dávkou napětí v každém dílu a různými dějovými zvraty, kterými jsou jednotlivé epizody protkány. Zpočátku jsem si říkal, že bych tento námět raději viděl v hrané podobě, ale po pár dílech mi již animovaná forma vůbec nevadí. Líbí se mi myšlenkové pochody hlavních postav, ale také atmosféra a ústřední i dílčí zápletky. Jsem zvědavý, jak vše dopadne a upřímně nevím, zda stát na straně Lighta či L, neboť obě postavy mají mé sympatie. Své neoddiskutovatelné kouzlo má však také shinigami Ryuk. Prozatím je to jednoznačných 5*. ()

Adasin

Neskutečný nářez již od prvních minut. Dost možná nejnapínavější seriál, co jsem kdy viděla. V mnoha momentech jsem z toho měla neskutečné nervy. Souboj intelektů (fascinující propracovanost jednotlivých kroků jak Lighta tak L, tak i seriálu celkově) neustále nutil moji ruku po skončení epizody okamžitě přepínat na další epizodu, abych mohla sledovat další tahy obou stran. Jen u pár seriálů jsem pociťovala takovou „závislost“ - u Death Note jsem trávila každou volnou chvíli, nestále přemýšlela o ději a o postavách. Absolutní závislost platí především pro první naprosto brilantní polovinu seriálu, jejíž tempo bylo „vražedné.“ Každou chvíli to vypadalo, že to může skončit, ale ne, jelo se dál, a přitom se nikdy nedostavil pocit, že by byl děj zbytečně natahován. Jediná (lehce) uspěchaná věc byl snad Lightův přerod v takový neskutečný hovado – moc Zápisníku smrti ho pohltila na můj vkus možná až moc rychle (pokud ovšem neměl sklony ke zlu už předtím), ale o tom, jestli je Light dobrý nebo špatný podle mě tenhle seriál není. Nikde (snad kromě začátku) není vidět, že by Light nad svými činy pochyboval – všechny svoje protivníky ale i spojence likvidoval chladnokrevně a vždy to promýšlel – většinou jsem nestačila žasnout, jak se mu povedlo z těch situací vybruslit, jak ze sebe dokázal setřást podezření (např. promyšlení několika násobné předání zápisníku, které zajistilo, že se mu vzpomínky zase vrátí), jak se nebál jít přímo k srdci nepřítele nebo zasáhnout své blízké. Co do promyšlenosti a vůbec psychologie postavy je Light Yagami jednou z nejlépe napsaných záporných postav, které jsem dosud ve filmech nebo seriálech poznala. Přesto jsem si většinou přála, ať vyhraje druhá strana - SPOILER: v tomto směru mě konec velmi potěšil, jelikož tohle je ten případ, kdy mi smrt nějaké postavy udělala vyloženě radost. Fandila jsem především podivínskému detektivovi L (ty jeho vlastnosti jako způsob sezení a jezení sladkostí) a jeho následovníkům (a nástupcům, to, že ho Kira dostal, mě mrzelo) – konec SPOILERu. ----- Druhá polovina seriálu (vlastně spíš až od 27. epizody) je jiná než první polovina, osobně bych to ale neoznačila jako výrazný pokles kvality, ale jako proměnu – muselo být jasné, že se smrtí jedné z postav a časovým posunem už to nebude stejné jako první polovina. Tohle bylo, když vezmete v potaz 26. epizodu jako „season finále“, víc jako druhá série než jako druhá polovina seriálu, ovšem zde na ČSFD i na IMDb jsou všechny epizody uvedeny jako jediná série. Co do absolutního pohlcení s přehledem vyhrává první polovina, ve srovnání s druhou bych to přirovnala k rozdílu dvou verzí seriálu Fullmetal Alchemist: první polovina Death Note je jako Fullmetal Alchemist z roku 2009 (druhá verze), a druhá polovina Death Note je jako Fullmetal Alchemist z roku 2003. Jinými slovy: i druhá polovina je skvělá a podle mě si i ta zasluhuje pět hvězd (ale slabších), ale ta první je ještě něco mnohem lepšího, co by si zasloužilo hvězd tak deset... ----- Kromě Lighta Yagamiho a L jsem si oblíbila i Ryuka (bůh smrti se zálibou v jablíčkách, to je parádní úlet), Neara, Mella, Aizawu, Matsudu, Soichira Yagamiho a Raye Panbera (SPOILER: jeho smrt mě zasáhla podobně jako smrt Maese Hughse z Fullmetal Alchemist - konec SPOILERu). Zaujalo mě barevné vyvedení především vlasů a očí postav, když např. přemýšlely, a přitom se v okolí jakoby zastavil čas. Potvrdila se mi tak domněnka, že červená je velmi oblíbenou barvou pro označení záporných postav a vůbec jakéhokoliv zla. ----- Nejen po stránce postav a příběhu Death Note vyniká – i animace je skvělá a mě je trochu líto, že v seriálu nebylo víc akce. Aspoň že zajímavě využili rozdělení obrazu na víc částí. Do toho hraje soundtrack, který je stejně tak chytlavý jako děj seriálu, zejména pak „themes“ Lighta a L (pouštěla jsem si je při psaní tohoto komentáře). Do toho však nepočítám openingy, které jsem od páté epizody začala přeskakovat. Ten metalový je mimochodem pěkné šlápnutí vedle. ----- Opakované zhlédnutí (hlavně první poloviny) je nevyhnutelné. Také jsem si koupila mangu, která u nás na rozdíl od Fullmetal Alchemist vyšla komplet... a rozhodně si ji přečtěte taky, konec v ní je lepší než v anime! 10/10 () (méně) (více)

BloodyVamp

Téměř dokonalý, chytlavý divácký zážitek, k jemuž k samotné dokonalosti schází slabší (až moc překombinovaná) poslední třetina, kde Death note mírně ztrácí dech. Ovšem vynikající, maximálně nervy drásající finále dojem opět umocní. Boj 2 charakterů nebyl dlouho podán tak strhujícím způsobem. Je to zčásti horor, zčásti fantasy, ale převážně zajímavá detektivka se zběsilým tempem. Ovšem mírně mě zklamal fakt, že autoři poněkud zabili potenciální zajímavou myšlenku, jestli je Light, který zabíjí zločince skutečně zlý nebo dobrý. Představoval jsem si, že si s tímto motivem pohrají a pohrají si s Lightovou psychikou. Svou nejednoznačností to přímo vybízelo. Dojem ještě umocňuje působivá hudba, při níž mnohdy hezky mrazí (zvláště sborové party efektně použité při vraždách či šokujících odhaleních). ()

RasputincZ

Láska na první pohled. Asijské animované tvorbě jsem se vždy z nesmyslných důvodů vyhýbal a čas si udělal pouze na skvosty od všemi (a právem!) uznávaného Hayao Miyazakiho nebo klasiku Ghost in the shell, ale většina anime pro mě zůstala neprozkoumána. Jsem rád, že jsem začal právě u seriálu Death note, který si mě získal už prvním dílem. Bavilo mě sledovat celých 37 dílů Lightův vývoj od zprvu racionálně infantilního a nadmíru inteligentního studenta po chladnokrevně vypočítavého poloboha. Tvůrci odvedli na Death note ohromný kus práce, propletené vztahy jednotlivých postav, desítky zvratů a vedlejších postav a především geniální boj mezi Lightem Yagamim a geniálním detektivem "L". Možná bych se Arakimu a Hiraovi dalo vytknout někdy až přehnané komplikování děje a v určitých epizodách moc zbrklé přidávání nových postav. V určitých pasážích seriálu divák tápá, kterým směrem se děj a hlavní zápletka zrovna ubírá a rozřešen příjde až s Lightovým vysvětlením jeho postupu a myšlení. Přesto považuji Death note za jeden z nejlepších seriálů, co jsem měl zatím možnost vidět a děkuji, že právě tato droga mě donutila prozkoumat krásný žánr japonského anime a těším se na další kousky. Momentálně se chystám na Monster a Hellsing. Doporučuji. ()

Galerie (1 196)

• I když je vidět, že Shinigami místy polehávají, z původní mangy se lze dozvědět, že Shinigami nemůžou zahynout na nedostatek spánku a jedná se tedy pouze o projev jejich lenosti. Zároveň by Shinigami ve světě lidí spát neměl vůbec, protože musí být svědkem smrti člověka, který vlastní jeho zápisník. Přímo zakázané to ale není. (Hannibal92)
  • Zápisník smrti je parodován v Simpsonových (od r. 1989), ve speciálním čarodějnickém díle 24, kde Bart najde Zápisník smrti a Krusty se ujme role Ryuka. (fallanga)
  • Jména hlav vůdčích agentů jako "L" jsou určeni podle abecedy. Jediným důvodem k tomu, aby byl jmenován další agent do čela a dostal jméno, je smrt toho předchozího. Je tak jasné, že před "L" zemřel "K" a "J". Výjimkou v pořadí jmen agentů je "M", protože namísto něj byl jmenován hned "N" vzhledem k tomu, že "M" byl netrpělivý. Je to také jediný případ, kdy byly dva agenti najednou naživu, ačkoliv později "M" zemřel. (P. J. D.)