7 životů (2017)

Spoilery. Príliš zaujímavé, originálne a osviežujúce v drobnostiach (sekanie prstov, kontajner, prilepený prst) na to, aby som dal len 3*. Ale uznávam, že pár vecí nesedí. Vlastne viac, než len pár. Willem Dafoe bez vysvetlenia mizne z deja. Náhody sú alarmujúce („sekuriťák“ prichádzajúci na rande v najnevhodnejšom okamihu). Logika si často brala dovolenku (viem, kde sestry žijú, ale pošlem tam dva a pol chlapa, aby sa to neprevalilo a následne radšej komplikovane sestry naháňam a lovím po celom meste so stovkami svedkov). Zvrat s deťmi je síce mrazivý, ale zároveň podľa mňa dosť predvídateľný. A teraz k plusom. Skvelá atmosféra nevábnej budúcnosti, v ktorej je lepšie nežiť (pomáha ju presvedčivo a detailne dotvoriť ošarpaná post-komunisticko-apokalyptická výprava), Noomi Rapace má nielen slušnú kondičku, ale aj talent (áno, jednotlivé sestry sú dosť afektované, aby sa od seba čo najviac odlišovali, ale aspoň je sranda). Dafoe sympatický, škoda, že ho nebolo viac. Odvážna erotická scéna. Pozitívne ma zaskočilo, že 7 sestier j v skutočnosti brutálna vyvražďovačka (neviem prečo som si myslel, že zomrie max. jedna sestra). Akčných scén pomerne veľa, zručne nakrútených a drsných. Otázkou je, ako sa postaviť k záveru, kedy hrdinky dosiahli svoje, ale ide o Pyrrhovo víťazstvo.

Stranger Things - Kapitola první: Šílená Max (2017) (epizoda)

Dobrý začiatok. Po roku (ktorý ubehol nielen v našej realite od premiéry jednotky, ale aj vo svete postáv) sa vracajú všetky staré známe postavy + pár nových. Medzi nimi síce nájdete aj nových tínedžerov a Paula Reisera, ktorý po Votrelcoch Jima Camerona už ťažko môže čakať kladné úlohy, ale najviac pozornosti vzbudí sympaťák Sean Astin. Sú naznačené nové hrozby, ktoré ma síce príliš nezaujímajú, ale jednotlivé postavy sú sympatické, čiže s nimi rád strávim ešte 8 epizód. Najviac som sa tešil na Jedenástku, tušil som, že sa mihne len na konci a tak ma to neprekvapilo - a bol som rád aspoň za to. Hoci ten nový účes... no neviem. Poteší tiež retro osemdesiatková atmosféra (filmy práve bežiace v kinách, soundtrack).

Akta X - Kotě (2018) (epizoda)

Obávam sa, že najlepšou vecou na 11. sérii je, že každý diel trvá len 40 minút. Čiže to síce nudí už od začiatku, ale aspoň to pomerne rýchlo ubehne. Na tejto časti je zaujímavé, že sa odohráva v lesoch, čo mám rád, ale tieto lesy vyzerajú vizuálne neatraktívne a nestrašidelne. Ďalej je zaujímavá hosťovaním chlapca zo Šiesteho zmyslu, ale vypapkaný Haley Joel Osment vzbudzuje divákov záujem skôr svojou hmotnosťou, než prenikavým hereckým talentom ako za svojich detských liet. No a do tretice, tento diel sa dosť sústredí na môjho miláčika Skinnera, napriek tomu mu ale poskytuje malý a nie príliš zaujímavý priestor.

Sbohem Kryštůfku Robine (2017)

„Mal som skvelé detstvo. Dospievanie však už bolo podstatne horšie.“ Aby bolo jasné – ten film je dobrý. Má kvalitné herecké výkony (až na chlapca, ktorý je možno až príliš rozprávkovo dokonalý) a po vizuálnej stránke je na niektorých miestach veľmi pekný. Viaceré scény s traumatizovaným otcom sú silné a zaujímavo zahratá je i matka v podaní obecne obľúbenej, mne však nie príliš sympatickej Margot Robbie. Na strane druhej tomu chýbajú vyložene nezabudnuteľné pasáže, je to dlhé a proste ma to nestrhlo, nechytilo. Najkrajší vzťah chlapec nakoniec mal k svojej pestúnke, ktorej herecká predstaviteľka je fajn, ale na to, aká dôležitá v jeho živote bola, má vcelku málo príležitostí dokázať to priamo v praxi. Tak neviem no. Som troška zmätený.

Infiltrátor (2016)

„Neznášam obleky. Vyzerám v nich ako čašník.“ – „Tak mi dones kávu.“ – „Smotanu mám pri sebe.“ Páčilo sa mi, že to bolo cielené na dospelého diváka, ale miestami slušná nuda. Herci dobrí (ale spomedzi celej tej strašnej vážnosti ma nakoniec aj tak najviac bavil blázon John Leguizamo, ktorého hláška o Shakespearovi pobaví každého, kto vie, v čom kedysi hral). Retro osemdesiatková atmosféra tiež. Viacero scén super. Niektoré veci nesedia (spočiatku kladený dôraz na postavy, ktoré nakoniec do príbehu nič nevnesú a na dlhé obdobia miznú z plátna). A nepochopil som, prečo hneď nenabonzoval obsah kufríka, keď videl, čo je vnútri. A keďže sme s pani manželkou pár týždňov predtým videli Barry Seala s Cruiseom, potešila nás zmienka o ňom.

The Cloverfield Paradox (2018)

Napojenie na Cloverfield je mi ľahostajné. Scény zo Zeme extrémne nudné. Ale hlavný problém je v tom, že je to nezáživné, mútne a matné aj v scénach z vesmírnej stanice. Tá zvonku nevyzerá zle, ale interiér je, až na výnimky, ako z televízneho filmu. Zabudnite na premakaný vizuál jedinečného Sunshine. Ale zabudnite tiež na šikovný sunshineovský scenár a mrazivo chladnokrvnú sunshineovskú posádku, ktorá sa predbiehala v tom, kto položí život pre dobro ľudstva ako prvý. Tu je to plné zmagorených, podráždených nervákov, komických postavičiek a idiotov, ktorí sa pobijú už v prvých minútach (Ok, toto bolo aj v Sunshine, ale inak). Nervy zo železa, aké by jeden u takýchto ľudí logicky čakal, prítomné ozaj nie sú. Ani to by však teoreticky nevadilo, ako mi to nevadilo v Prometheovi. Tam ale boli parádne monštrá, nechutné, šokujúce, intenzívne scény. Tu sa žiadny veľký pocit ohrozenia nekoná a obludy by ste tiež hľadali zbytočne (sú tu rôzne úmrtia, ale rozhodne nejde o votrelecký typ hororu). K tomu ako zvrhlý bonus nesympatické, v lepšom prípade divákovi ľahostajné postavy, spomedzi ktorých je najvýraznejší Daniel Brühl a aj on je o ničom. Palec hore za scénu „čo urobí voda, keď sa dostane do otvoreného vesmíru“.

Taboo - Episode 3 (2017) (epizoda)

Relatívne slabší diel, v ktorom sa toho až tak veľa nedeje a to, čo sa deje, nie je až také zaujímavé a pôsobivé, ako v prvých dvoch dieloch.

Detektív Dušo - Zmiznutá (2018) (epizoda)

Ja neviem, čo sa komu nepáči. Scenáre nie sú na Zlatý glóbus a Bártovo vypchaté bruško je síce dosť trápne (nesedí k zvyšku telu, ktoré je štíhle), ale inak v pohode. Mne sa proste páči „sedliacka“ atmosféra, i to, ako hlavný hrdina neustále niečo je. Či už pečeného králika, sviečkovú s domácou knedľou, pečenú kačičku s červenou kapustou, hríbový prívarok...

Taboo - Episode 2 (2017) (epizoda)

"Teraz utvoríte usporiadanú frontu." Skvelé postavy, chytľavé dialógy, ponurá výprava, intenzívne a napínavé scény, čo viac si priať? Fakt to vyzerá ako Gróf Monte Christo - jedna pomsta, jeden poriadne drsný a rafinovaný megatemný klaďas (+ komorník, ktorý dodáva odľahčenie a možno i nejakú tú mentorskú hlášku) a banda arogantných kreténov, mysliacich si, že nad nich nie je. Ale to sa mýlia. To sa VEĽMI mýlia. Myslím, že Tom Hardy sa mi ešte v ničom nepáčil viac. Ale kam zmizol pes? :-)

Taboo - Episode 1 (2017) (epizoda)

V podstate výborný (90%?) a ukážkový prvý diel – vstupujeme do originálneho prostredia, spoznávame zaujímavé postavy, sú nastolené základné otázky, ku ktorým neskôr zrejme pribudnú ešte nejaké nové, prvé konflikty sú zručne načrtnuté, ale nikam sa neponáhľame, lebo nás čaká ešte – zdá sa fajnových – sedem dielov. Tom Hardy je tu vskutku démonický, proste diabol, s ktorým by si zahrával len šialenec alebo niekto, kto ho hrubo podcenil, niekto neskutočne, neopísateľne arogantný a presvedčený o svojej nadradenosti, ktorému ani len nenapadne, že by existovala možnosť, že je na svete niekto mocnejší, než je on sám. Plno silných scén, je tu dokonca náznak humoru (hlášky o „chcaní“) a citov (stretnutie s komorníkom), čo je dosť prekvapivé, ak uvážime, v akom nehostinnom svete sa pohybujeme a aký magor je Hardy. Plusom sú dozaista i dobré dialógy a množstvo – zatiaľ – zamlčaných, pôsobivých otázok. Teším sa na odpovede. A som rád, že je tam ten pes. V poslednom čase si na sebe všímam, že keď v nejakom filme/seriáli vidím psa, som s výsledným dielom hneď o čosi spokojnejší. Každopádne, prvá epizóda drsného Taboo by bola super aj bez neho. Drsné trio Tom Hardy, Stven Knight a Ridley Scott sa s tým nemaže. Mám taký pocit, že by z toho mohol byť nový Gróf Monte Christo. Zbožňujem Grófa Monte Christo – temného muža, mstiaceho sa za ešte temnejšie veci, ktoré na ňom boli spáchané.