Star Trek: Discovery - Souboj (2017) (epizoda)

Nebudem to ďalej pozerať, bola by to pre mňa strata času. Teoreticky to nie je vôbec zlé, postavy a herci sú fajn (Doug Jones, Michelle Yeoh a Sonequa Martin-Green), po vizuálnej stránke kvalitka a Klingónov som mal vždy rád. Ale proste ma to nebaví, na môj vkus je to priveľká nuda. Zároveň ale nemôžem povedať, že by šlo o zlý, nevydarený projekt.

Stranger Things - Kapitola devátá: Brána (2017) (epizoda)

Tak - a zas je koniec. Oceňujem, že Netflix urobil len 9 dielov a nenaťahoval to donekonečna ako marvelácke seriály Luke Cage či Punisher. Som v tretej sérii zvedavý na Stevea, lebo v druhej to prekvapivo dobre ťahal ako jeden z najväčších a zároveň najnečakanejších sympaťákov celého kastu. Jeho spojenie s Dustinom je prekvapvio funkčné, vtipné a milé. Navzájom sa doberajú a oficiálne sa príliš nemusia, ale v skutočnosti Dustin povedzme jednoduchšiemu Steveovi dáva rady ohľadom vedy a výskumu a Steve dospievajúcemu Dustinovi na poli dievčat, takže sú si vyrovnaní a navzájom sa potrebujú. A inak? Proste posledný diel: na konci cliffhanger a dovtedy plno postupne sa uzatvárajúcich dejových liniek. Dojatie, smiech, vtip, rozkošnosť a nejaké to zrnko ponaučenia. Dôstojný koniec série, ktorá bola predsa len o čosi slabšia, než prvá.

Stranger Things - Kapitola osmá: Ovladač mysli (2017) (epizoda)

SPOILERY. Ach Bob, čo si nám to urobil? Veľká škoda. Ale hlavne je veľkou škodou to, že Dufferovci Bobovi (ktorá je skvelo "jednoduchý" - môže sa zdať strašne ľahké takú "nijakú" postavu stvoriť a zahrať, ale presný opak je pravdou, v jednoduchosti je krása a najjednoduchšie veci v živote koľkokrát bývajú zároveň aj tými najkomplikovanejšími) nedali v predchádzajúcich dieloch oveľa väčší priestor. Jednak si to zaslúžil, jednak Sean Astin je v úlohe skvelý a jednak by sme o to viac smútili v tejto časti. Bohužiaľ, nestalo sa. Na konci sa chalani konečne stretávajú s Jedenástkou. JEDNU časť pred koncom sezóny. Wtf?

Stranger Things - Kapitola sedmá: Ztracená sestra (2017) (epizoda)

"Idem domov. Za svojimi kamarátmi." - "Nemôžu ti pomôcť." - "Nie. Nemôžu. Ale ja môžem pomôcť im." Ono, môžeme tipovať, či táto epizóda vznikla len preto, lebo Dufferovci mali pre druhú sériu len riedky scenár a tak museli zahusťovať všetkým možným, čo im prišlo pod ruku. Čiže ak ste sa po minulej časti tešili na veľkú akčnú scénu, tak na to môžete pekne krásne zabudnúť. Pretože kým v minulej časti boli chalani a Jedenástka nie, tak tentoraz je to presne naopak. Niekto môže povedať, že je to lacné naťahovanie času. Na strane druhej, ja mám pre túto epizódu pochopenie. Síce by som sa bez nej zaobišiel, ale na druhej strane relatívne dosť posúva dopredu celé univerzum (výskyt ďalších "čísel z laboratória") a jednak Jedenástka sa na túto cestu skôr alebo neskôr zrejme musela vydať, aby mala na jej konci možnosť slobodne sa rozhodnúť, akým smerom chce v živote ísť. Navyše je tu cameo istej postavy z prvej série + pár dojemných momentov sestier.

Black Panther (2018)

„Otec, ktorý syna nepripravil na svoju smrť, zlyhal.“ Boli sme na tom s pani manželkou v kine a hodnotím to bohužiaľ ako vyhodené peniaze. Takmer som tomu dal len 2*. Nevie sa to rozbehnúť... a nakoniec je... koniec. Black Panther sa síce neradí medzi najhoršie marvelovky (Thor 2, Captain 1), ale pravudpovediac veľa mu k tomu nechýbalo. Dokonca i stokrát skromnejší a "obyčajnejší" Ant-Man mi pripadal poctivejší a vynaliezavejší. Každopádne, Chadwick Boseman je dobrá voľba. Má v sebe autoritu, akú kráľ musí mať, no zároveň sa nespráva povýšenecký. Africké ingrediencie (interiéry, exteriéry, kostýmy, masky, zvyky) sú spracované pútavo a to hovorím ako niekto, kto africkú výpravu vo filmoch a seriáloch nikdy nemal v láske. Andy Serkis a Michael B. Jordan sú vydarené záporácke duo, Serkis si to šťavnato užíva a Jordan do toho vnáša realistickú rodinnú tragédiu. Dlhá scéna z Kórei OK, rovnako tak viacero sviežich nápadov (rozhovory s mŕtvymi otcami). Martin Freeman dostal nečakane veľký priestor, porovnateľný s Nickom Furym v Captainovi 2 (ale bohužiaľ ani zďaleka nie je taký charizmatický, ako riaditeľ Shieldu). Výborný je nápad holohlavej ženskej ochranky, v praxi to však nanešťastie nie je spracované tak skvele, ako mohlo (a malo) byť. Palec dole za akciu, ktorá občas použije pôsobivý nápad/záber, ale ako celok je slabá a (pod)priemerná. Scenár predvídateľný (nepresvedčenie sa, že som zabil svojho súpera, ktorého som celý život z duše nenávidel a nakoniec sa uspokojím s tým, že ho nudne zhodím z vodopádu?) a plný klišé (skutočne niekoho prekvapí, keď do boja zasiahne horský národ?). Tešil som sa na vysvetlenie toho, ako je možné, že sa revolučne pokrokovaná Wakanda úspešne ukrýva pred svetom a bol som sklamaný (čo tak dať na začiatok vtipnú scénu s čínskymi turistami v Afrike, ktorí zavítali do Potemkinovej dediny, ktorú má Wakanda vybudovanú pre podobné účely, vrátane komparzistov hrajúcich jednoduchých a megachudobných sedliakov?). Za najhoršiu časť snímky by som označil predtitulkovú pasáž (ktorá je pre dej kľúčová, ale skoro som pri nej umrel od nudy, manželka mi to dosvedčí) a finále ako zo zlého sna SPOILERY pozostávajúce z toho, že sa skupinka desiatich žien mláti na lúke s dvadsiatimi polonahými týpkami, ktorých vodca jazdí na obrnenom CGI nosorožcovi a vyzerá ako Chris Tucker. Nepomáha ani nedovysvetlenie drobností (mám tomu chápať tak, že za posledných 10 rokov nebol Black Panther ani raz v akcii? Lebo neviem si toho starého pána predstaviť v kostýme.) SPOILERY. Cinemax TN 2018

Stranger Things - Kapitola šestá: Špeh (2017) (epizoda)

"Prečo na mňa žmurkáš? Vážne, prestaň s tým." Po minulej skvelej časti znova troška spomaľujeme, čo je škoda. Nie je to zlé, ale chýba tomu drajv (a Jedenástka) a dych to chytí až vo finále, kedy sú prestrihy na šrotovisko a jednak do podzemia (je sranda pozerať sa na "Burkea" v rovnakej scéne, ako pred 31. rokmi).

Star Trek: Discovery - Návrat Klingonů (2017) (epizoda)

Ako decko a puberťák som bol relatívne dosť veľký fanúšik ST - či už Novej generácie na čele s kultovým Picardom, alebo mojím miláčikom bol aj Hlboký vesmír 9. Tiež som videl filmy a tak. Proste žiadna srdcovka, ale zhruba viem, o čo ide. Tak som si povedal, že to zo srandy vyskúšam aj s Discovery. Prvý diel nie je žiadne béčko. Je tu dôraz na peknú, ale nie zbytočne preplácanú vizuálnu stránku, sú tu fajn postavy, dobrá atmoška a sympatickí herci. Inak ale celkom nuda. Uvidím, čo sa z toho vykľuje v ďalších dieloch. Keď tak to v polovici ukončím.

Hadí doupě (2017)

Rozvláčna retro detektívka z pera Agathie Christie. Staré, rozľahlé anglické panstvo má niečo do seba, ale ani ono a ani pomerne renomovaný kasting (Terence Stamp, Glenn Close, Gillian Anderson, Warlock...) to nevytiahnu v mojich očiach na priemer. Je to proste jedna veľká (a dlhá) nuda, ktorej chýba drajv, scenár je nezaujímavý, vraha som odhalil po prvej scéne (!) a postavy boli neveľmi sympatické, vrátane absolútne mdlého hlavného hrdinu. Možno ak by boli postavy lepšie, herec v titulnej úlohy správnejšie vybratý... Vhodné tak akurát po nedeľnom obede, kedy zadriemkate na gauči a ani vám nebude príliš vadiť, že keď sa zobudíte, budú bežať záverečné titulky. Zdá sa, že v posledných rokoch začína byť prechristieované, ale toto a najmä toto ma bavili viac.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

„Mali sme tam inštalatéra, ktorý vyzeral trocha ako vy.“ Je to ako od Emmericha. Asi preto, že to režíroval Devlin. Výsledok je taký ten "klasický" katastrofický (veľko?)film, kde v jednej scéne spadne 10 mrakodrapov a vám je to fuk a radšej rozmýšľate, čo si dáte na večeru, lebo ste hladní. Preto ma vlastne príjemne zaskočilo, že nemalá časť filmu sa prekvapivo odohráva mimo apokalypsy – na vesmírnej stanici, kde Gerard Butler so svojím tímom vedie dlhé dialógy. Musím sa priznať, že hoci tieto scény určite neboli žiadny zázrak, v konečnom dôsledku ma bavili viac, ako trikové sekvencie. Asi starnem. Potešil ma Andy Garcia + plno suchých hlášok („Neter si videl, pivo nechceš, cestu poznáš.“, „Ožeň sa s ňou.“, „Vyzeráte starší, než som si myslel.“). Vzhľadom na obrovské problémy s pretáčkami (ale vážne, to komu normálnemu napadne dať film "vylepšiť" režisérovi Sudcu Dredda a Viem, čo ste robili minulé leto 2?) nečakane OK.

Detektív Dušo - Tvrdá výchova (2018) (epizoda)

„Vrahovia vyzerajú ako normálni ľudia.“ Viete čo, mne sa proste tento seriál páči a hotovo. Nevravím, že je to nejaký zázrak, to určite nie. Ale je to dobré. Má to dobrých hercov, má to dobré postavy, má to dobrú atmosféru a má to dobré dialógy ("Vražda?" - "Puberťáci."). Nie je to vtipné za každú cenu (ostatne, skoro v každej časti je aspoň jeden mŕtvy), ale aj tak si to udržuje istý druh feel good atmošky. A hoci Alexandra Bártu fakt nemám rád, táto úloha mu sadla. Páčia sa mi aj rôzne technické vychytávky z policajného sveta, napr. to s dverami, za ktorými údajne počujete krik o pomoc a tak môžete do inkriminovaného domu/bytu vstúpiť aj bez povolenia (tzv. nutná obrana resp. krajná núdza).