American Horror Story - Roanoke (2016) (série)

Najneskôr od druhej série (prvá ma trochu nudila) som veľkým fanúšikom AHS a niektoré série zbožňujem (Asylum), ale Roanoke je nočná mora. Prvá polovica skvelá. Najnormálnejšie postavy v celej histórii seriálu (konečne!), výborná zápletka (legendárna „stratená“ kolónia patrí k najvzrušujúcejším americkým záhadám), famózny Prasohlav, Chenovci a tradične výborné výkony skoro všetkých zúčastnených (samozrejme v čele s Kathy Bates, ktorá si tieto psychopatické postavy fakt brutálne užíva). A potom to príde. Zlom, reštart a druhá polovica série, ktorá je vyložene žalostná, hrozná, otrasná. Nebudem spoilerovať, ale je to číra katastrofa. Mimoriadne nesympatické postavy s nulovým IQ, nepríjemné herecké výkony a scenáre museli byť napísané za pár hodín (ak nie, potom si ich obdivuhodnú odfláknutosť NEVIEM vysvetliť, asi mimozemšťania). Ku koncu už to bolo vyložené utrpenie. Roanoke sú v podstate, keď sa to tak vezme, dve série v jednej. Tá prvá je super. Druhá nie.

Dracula Daria Argenta (2012)

Stokerova kniha ma nikdy nebavila. S výnimkou lodnej pasáže. Peklo v podpalubí lode Demeter ale v Argentovom filme nie je. Čo by nemuselo prekážať, keďže príbeh je tak notoricky známy, že drobný experiment mu môže len pomôcť. To sa ale nestalo. Snímka má dve hodiny a cítil som sa ako po maratóne piatich filmov pustených bez prestávky po sebe. Herci sú hrozní (vrátane Rutgera Hauera ako Van Helsinga, Thomasa Kretschmanna ako Drakulu a režisérovej dcéry Asie z xXx), výprava „klasické Taliansko“ (= umelohmotné kulisy, uličky zaplnené troma štatistami v kostýmoch z lacnej televíznej rozprávky, mdlý nočný les), počítačové efekty zlo najhrubšieho kalibru, príbeh ma absolútne nebavil a že sa občas objaví nahota/gore, to mi ozaj ku šťastiu nestačí. Toto v mojich očiach fakt nemá ani na mizerné 2*.

Leprechaun: Origins (2014)

Žiadny zázrak, ale na rozdiel od pôvodnej (príšernej) série tu aspoň nenarazíte na trápne pokusy o humor. Samotný leprechaun vyzerá niečo ako E.T. skrížený s niečím z Pádu do tmy. Nevšimol som si prítomnosť (v pôvodnej sérii kľúčových) štvorlístkov, ale to ma skôr potešilo, než rozladilo. V rebootu ide o smrteľne vážnu postavu, ktorá neblbne, nerozpráva a vidíme ju len občas. Plusom je i brutalita jednotlivých úmrtí. Bohužiaľ, scenár je hlboko podpriemerný. Poznáte to: noc, neustále niekto pred niekým/niečím uteká, kričí, plače, hystericky reve, občas niekto umrie, iné postavy sa zabarikádujú v dome, potom barikáda povolí a bojuje sa odznova, stále noc, útek po lúke, útek v lese, ukrývanie (neúspešné) sa pred netvorom a pravdaže nastúpenie do auta záchrancovi, ktorý je v skutočnosti ešte horší, ako Leprechaun.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Jedným z najrozšírenejších klišé v akčných scénach je rozbitie fľaše o hlavu. Guillermo del Toro to ale povedal jasne. "Videl som to a nedá sa to; nerozbijete fľašu o ľudskú hlavu, ak nie ste Terminátor." Prvý film, v ktorom to bolo použité, bol Faunov labyrint. Druhý Medzi náhrobnými kameňmi. Nielen tento detail vypovedá o tom, že tvorcovia vedeli, čo robia. I v iných veciach sú osviežujúco inovatívni (zastrelenie únoscu predtým, ako svetu oznámi svoju chorú motiváciu). Vcelku originálny je aj hrdinov mladý pomocník, alkoholické vsuvky zo „sedení“ alebo flashback o tom, ako V SKUTOČNOSTI dopadla prestrelka z úvodu. Dosť mi to pripomenulo Jacka Reachera: strašný úvodný zločin, ale napriek tomu príbehu nechýba istý typ humoru a hrdina občas dostane nakladačku, ale viete, že vyhrá. Temné ako rana do hlavy.

Chlapectví (2014)

Raz do roka chodím na povinnú zubnú prehliadku. Občas sa mi na pár zuboch objaví povlak. Je neškodný, ale ak by som ho neodstránil, časom by z neho mohla byť paradentóza. Nie je to bolestivé... ale ani príjemné. Ako Chlapčenstvo. Od Linklatera zbožňujem Pred súmrakom a Školu ro(c)ku, ale toto bola strašná nuda. Prvých 30 minút je príjemne „autenticky poetických“ a posledných 30 silných (obaja rodičia majú pôsobivé preslovy o živote). Ale medzi tým je hodina a pol, ktorá sa nedá vydržať. Nesympatickí herci, nezaujímavý scenár (ak vôbec za tých 12 rokov nejaký mali) a všetko, čo na Američanoch nemáte radi (posadnutosť zbraňami, Ježišom a futbalom). Istý typ zábavnosti film získa len v momentoch, keď na scénu napochoduje žoviálny Ethan Hawke (a to už je čo povedať, pretože ho pokladám za jedného z najnesympatickejších hercov Hollywoodu). Fajn je tiež Zoe Graham ako Sheena; ak by raz vznikol jej porno-spin-off, dal by som mu určite 80 %. Nejde o to, že sa vo filme „nič moc“ nedeje. Nevyžadujem od každého filmu koniec sveta. Ale toto bola ozaj nuda. Škody napáchala aj neprehľadnosť (vo filme chýbajú titulky „o rok neskôr“ a podobne) a chaos v postavách. Nevedel som, že keď sa na konci objavila postaršia žena, či to bola niektorá z postáv z predchádzajúcich rokov, len zostarnutá a pribrala, alebo šlo o doteraz v deji sa nevyskytujúcu postavu. Napriek sklamaniu by som na Linklaterovom mieste pokračoval v Masonovom sledovaní aj v nasledujúcich desaťročiach. Možno sa na to časom bude dať pozerať.

Méďa 2 (2015)

„Kto je Samuel L. Jackson?“ – „Videla si v živote nejaký film? On v ňom hral toho černocha.“ O čo menej ma bavila jednotka, o to viac som si užíval prvú hodinu dvojky. Ted s Johnom mi až teraz pripadali ako zohraní a sympatickí priatelia, ktorí riešia komplikované životné situácie (absenciu penisu). Súdny spor bol zaujímavý a originálny a tešil som sa, čo bude ďalej. Bohužiaľ, tretia polhodinka bola zbytočná road movie (Morgan Freeman ich prehnal cez pol Ameriky kvôli niečomu, čo im mohol povedať do telefónu) a posledná polhodina (dojazd na fesťáku) ma až ubila (Giovanni Ribisi bol extra otravný už v jednotke). Našťastie, Seth MacFarlane po Všetky cesty vedú do hrobu (pri ktorých som sa skoro povracal, určite si na TÚ scénu pamätáte) chytil druhý dych a prichádza s viacerými humornými WTF scénkami, ktoré mu vždy išli najlepšie (hádzanie jabĺk, Jurský park, stand-up).

Démon pomsty (1988)

Režijný debut jedného z najslávnejších hollywoodskych maskérov Stana Winstona som videl až v roku 2016, 28 rokov od jeho vzniku. Potešil ma nekompromisný úvod (zabité dieťa? Úha...) a môj miláčik Lance Henriksen v titulnej dobro-zlej úlohe. Inak ale béčko ako hrom s uchádzajúcou atmosférou a solídnymi maskami a trikmi, ale s odstupom rokov prirodzene už značne zostarnutými. Dosť mi to pripomínalo Cintorín domácich zvieratiek od Kinga.

Pistolnice Jane (2016)

„Strach je dobrý. Drží ťa nažive.“ Taký ten typ filmu, kde má postava smrteľné zranenie a zvyšok filmu v pohode strieľa na všetky strany a odbachne asi milión magorov a kde na statok mieri banda smrteľne nebezpečných odpadlíkov, treba si pripraviť veci na boj a baba namiesto toho psychologicky rozoberá vzťah medzi ňou a jej záchrancom. Natalie Portman mala v roku 2016 v hre dva „zákulisne strašne náročné“ projekty (okrem tohto ešte Pýchu, predsudok a zombies), oba produkovala, oba stoja za vedro skazenej, mútnej vody a zrejme je to dôkaz toho, že by sa mala radšej držať ďalej od produkcie. Jane Got a Gun nie je vyložene zlá. Má peknú kameru (ale dosť lacnú výpravu a druhá polka sa odohráva potme, takže nič nevidíte), pár krvavejších záberov (ktoré k westernu podľa mňa patria, hoci niektorí filmári sa im vyhýbajú ako čert krížu), predčasné ohňové finále a Joela Edgertona, ale všetko ostatné je nanič. Scenár hrozný (početné flashbacky majú tendenciu uspávať alebo, u silnejších pováh, trhať si žily zubami), réžia unudená, hlavný zlosyn (Ewan McGregor) je tu 4 minúty a Portman je nesympatická hysterka. Chudák Leon, dobre, že zomrel, lebo ak by prežil a oženil by sa s ňou, asi by sa časom zabil. Lepší podpriemer resp. horší priemer, ale bola sranda sledovať zákulisie (režisérka na prvý deň nakrúcania neprišla a následne už neprišla vôbec, kameramana mala kamoša, tak „z princípu“ odišiel tesne po nej, Edgerton mal najskôr hrať manžela, potom zloducha a nakoniec si zahral milenca a prepisoval scenár, Michael Fassbender, Bradley Cooper a Jude Law do poslednej chvíle vyzerali, že sa nakrúcania zúčastnia a nakoniec sa nezúčastnili...).

Kosti a skalp (2015)

Kostený tomahawk nie je síce žiadny žánrový revolučný zázrak, ale oceňujem jeho tvrdosť. Tá sa prekvapivo neukazuje ani tak v krvavých pasážach (nie je tu skoro nič, ak nepočítame "len" jednu z najnezabudnuteľnejších gore scén, aké som kedy v živote videl), ale skôr v atmosfére a v prístupe režiséra. A v neposlednom rade sa prejavuje aj na tom, ako je narábané s jednotlivými postavami (keď uvidíte, pochopíte). Tie síce nie sú originálne, ale herci si v nich našli zamilovanie a chémia medzi nimi je kvalitná. Výprava je ako skoro všetko v tomto filme: bezvýchodisková, nepríjemná, škaredá, temná, beznádejná. Toto sa nemohlo skončiť dobre. Pre nikoho.

Živí mrtví - Série 3 (2012) (série)

Skvelá séria. Určite lepšia, ako nezáživná "farmárska" druhá a ešte o kus vydarenejšia, než štartovacia prvá. Dej bol umiestnený do prekvapivo atraktívnej väznice, pribudli nové kvalitné postavy... Dosť ma to bavilo.