• Western

Čas zabíjet (1996)

Klišoidní podívaná. Už casting je jak z pohádky. Když si svědci sedali do křesla, museli jste podle jejich typu a vizáže poznat, zda budou "dobří" anebo "zlí". Nebyl v té době "ušlechtilejší" herec-černoch, než Jackson, tak šup tam s ním. Proč tam byla role pro Sutherlanda vědí jen Bůh a Goldsman. A těch ušlechtilých keců kolem! Jen závěrečná řeč obhájcova byla sugestivní.

Zabiják z dálnice I-5 (2011) (TV film)

To vůbec nebyla špatná detektivka. Když ještě večer sálá žár i přes žaluzie a nedá se dělat nic jiného než apaticky sedět u nějakého filmu, je tohle dobrá volba.

Čarodějky z Eastwicku (1987)

Tenhle film mě přivedl k chmurným úvahám, co vlastně na filmech hodnotíme: jestli filmařinu (kameru, scénář, střih, hudbu, dialogy, efekty, režii), nebo to, jak se nám film líbil, jak nás zaujal, zda byl podle našeho gusta. Tedy objektivně, nebo subjektivně. Úplně chápu lidi, co mu za filmařinu dali nejvíc. Jenže mně byl ze samé podstaty protivný. Tři natupírované holywoodské krásky, v humoru jsem naladěný na úplně jinou strunu, snad jen Nicholsonův výkon mě zaujal. Nakonec člověk většinou hodnotí subjektivně. Dvě hvězdy jsou kompromis. Jak byly filmy krásné, když bývaly němé...

Zánik samoty Berhof (1983)

Chybou filmu bylo, že jeho první polovina odehrávala se ve tmě a nebylo patrné, co se vlastně odehrává. Pak mi vadilo poněkud příliš patosu a hysterie (Brejchová řvouc zahřívá kluka). A taky jim zprvu nebylo vůbec rozumět. Kňažko mdlý. Ale vyvážil ho Křiváček. Přesto to byl výborný film.

Von Richthofen a Brown (1971)

Válečné béčko. Dialogy plakátové, scénář klišoidní. Pořád mi nebylo jasné, jaké má Brown hodnoty: pak jsem pochopil - proletář. A proletář musí zvítězit nad aristokratem. Obzvlášť dobrý byl ten kýč s blondýnou a stříbrným metalízovým letadlem. Byl to dobrý job pro společnosti co létají na historických letadlech. Ty odvedly práci dobrou.

Cirkus (1928)

Nádhera. Něha a poezie. Tulák svou lásku obětuje ve prospěch jiného. Jsou tam nezapomenutelné scény, které patří k Chaplinovým vůbec nejlepším: honička v zrcadlovém bludišti, Chaplin jako figurka z "orloje", v kleci se lvem (prý autentické), s opicemi na laně. Určitě doporučuji projít si i bonusy, jeden se dozví spoustu o tom, jak těžce se film rodil, proč ho Chaplin dlouho neměl rád a neuvedl ho ve své autobiografii, co si o něm myslí Kusturica atd.

Casino (1995)

Právě proto se natáčí mraky připitomělých filmů, aby pak mohl vyniknout takovýhle skvost!

Marketa Lazarová (1967)

"Křečovitá vznešenost" - tak to charakterizoval kolega Bluntman. Přesně. Mně se zdálo toho patosu až příliš. Třeba ta závětečná modlitba abatyše Chadimové byla nekonečná a bombastická - aspoň já to tak cítím. V symbolistních obrazech se člověk utápěl. Ale přesto: mluví se o nejvýpravnějším českém filmu 60. let. Nejvýpravnější film český novodobý je prý Bathory. A srovnejme: první natočil velmistr, druhý šmudla.

Casablanca (1942)

Jedna hvězda navíc z úcty k filmové historii. Ale bezkonkurenčně nejlepším byl Claude Rains v roli prefekta. Bez něj by ten film neměl už vůbec žádný šmrnc.

Bathory (2008) odpad!

Kdyby se jednalo o parodii ve stylu Váchalova Krvavého románu, tak budiž. Ale jestliže se to bralo vážně, tak to bylo příšerné. Takových peněz vylítlo komínem... Všichni jsme se smáli, když jsme se na to dívali, pak nás smích přešel a potom jsme přehravač vypnuli.