• Western

Městem chodí Mikuláš (1992) (TV film)

To je k uzoufání. Včera jsem hodnotil novou Annu Kareninu (****) a teď mám hodnotit tohle! To se můžeme začít bavit o tom, zda jsou vůbec filmy srovnatelné a hvězdami hodnotitelné. A nakonec dostane Mikuláš víc než Karenina. A to za skvělého Abrháma, za drsný příběh. Tohle se úplně vymyká českému mainstreamu televizních filmů. Dneska by to v produkci ČT vzniklo těžko.

Anna Karenina (2012)

Většinou bývám na začátku filmů nadšený a postupně, jak scénáristům dochází dech, jdu s hodnocením níž a níž. Tenhle film byl opakem. Zpočátku mi vadilo to panoptikální pojetí, ale postupně jsem ho akceptoval. Dostala mě jedna scéna, ve které režisér mistrně dokázal shodit náběh ke kýči. Je to moment, kdy Kitty hraje se svým nápadníkem a budoucím mužem písmenkové Domino. Dojemné, tklivá hudba, sladkobol. Až se z toho rozplakal i chlápek, který seděl nedaleko od nich a musel vytáhnout kapesník. Hudebně, vizuelně mistrovská záležitost. Ale zřejmě je třeba přečíst si tu nemožně tlustou knihu, aby jeden Annu opravdu poznal.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Nádherný film. Před ním se musel sklonit i můj občasný cynismus. Jen nevím, jestli nebyl pro Finchera inspirací Amadeus, kde je takřka stejná expozice: Umírající Salieri vzpomíná...

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Po shlédnutí takového filmu přemýšlím, jestli bych ho v "chartistickém" roce 1977 hodnotil jinak než dnes. Je zajímavé, jak se může snímek za 35 let proměnit ze strhující podívané v naivní a archaickou záležitost. Jak je dneska všechno jinak. Ale i tak - lezly mi na nervy ty oduševněle vyjevené tváře týmu, který "vítal" mimozemšťany posledních 20 minut filmu. Nechápal jsem pošuka, který si do bytu házel stromy a kompost. Smál jsem se u hlášek typu "bezpečná zóna od kosmické lodi 25 metrů a pozor na statickou elektřinu". Postava chlapečka zavání kýčem. Když se veleloď zjevuje z mraků, vzpomněl jsem si na jeden díl Simpsonových, kde se neznabohu Homerovi zjevuje Bůh. Spielberg natočil naivní pohádku o tom, jak po čase mimozemšťanům došlo, že krást se nemá.

Bláznivý Petříček (1965)

Tenhle film už není pro běžného diváka, je to záležitost pro filmové historiky, asi jsem ho ani neměl hodnotit. Je to ukázka určitého vývojového stádia filmu, slepé uličky, odkud cesta nevedla dál (podobný případ jsou třeba Němcovi Mučedníci lásky, anebo jazzrock 70. let v oblasti rocku. Z celého filmu mi utkvěl v hlavě jen Belmondo, jak stojí v nějakém rákosí a filosofuje.

Rozdvojená duše (1945)

Neviděl jsem v tom nic jiného než upovídanou červenou knihovnu. Kdybych neviděl před časem Bílý žár z téže doby, málem bych si myslel, že se tehdy nedaly filmy točit jinak.

George Harrison: Living in the Material World (2011)

Nemám v lásce dokumenty, protože výsledek je vždycky dílem autorského střihu, autocenzury a přání autora zobrazit předmět filmu svýma očima. Tvůrci hraných filmů ať si stříhají, protože v jejich případě jde asi ve čtvrtině opusů o umění. Autentické dokumenty asi točil jedině Warhol. Jde-li ovšem o jev nebo člověka, které mám v lásce - což je případ George Harrisona -, rád se kouknu. Scorsese obdivuje 60. léta, Stouny a Beatles, což je na jeho dokumentech vidět. Kdyby je rád neměl, stříhal by a film by netrval úmorných tři a čtvrt hodiny. Pořád se ale bylo na co koukat, třeba na Phila Spectora. Mohlo být víc muziky a míň řečí afektované vdovy Olivie.

Hasta la vista! (2011)

Málokdy zůstanu při závěrečných titulcích sedět v sedadle jako přikovaný - jako v tomhle případě. Všichni čtyři hlavní představitelé hráli výborně, zvlášť ten, co představoval Filipa. Zaujala mě kultivovanost rodičů všech tří kluků a jejich velkorysost. Živě si (ne)představuju, jak by jejich dialogy napsala většina českých scénáristů. U nás v domě s námi bydlí vozíčkář - a zas o trochu jiný pohled na něj budu mít.

Blade Runner (1982)

Co si budeme povídat, scénář není dílem žádného veleducha. Románek s replikantkou se dal čekat, závěrečný souboj ve formátu kovbojky, hlavní záporný hrdina měl podobu jak z nacistických knih o nordické rase. Ale uchvátila mě kamera, prostředí, kde se děj odehrával, celková atmosféra. Celý film nevysvitlo slunce, jedinečně vykreslená čínská čtvrť plná postav z polosvěta. Jednomu ale přijde úsměvné, jaké měli v roce 1982 představy o světě v roce 2019. Je ošemetné býti prognostikem nebo autorem scifi.

Bílý žár (1949)

Tak to byla výtečná klasika, na které se ani 63 let od vzniku příliš nepodepsalo. Jen hudba působila trochu archaicky - ale mile. Někdo tu přidal hvězdičku za postavu gangsterovy matky, s čímž lze jen souhlasit. Taky jsem měl štěstí, že zapůjčená kopie nebyla obarvená, ale v původním černobílém provedení. Část filmu se odehrává ve Springfieldu. Pořád jsem čekal, zda lupičům nebude komplikovat jejich plány Homer Simpson.