• Krátkometrážní

Největší mýty historie (2022) (seriál)

V prvním díle je možná nejpřekvapivější, že za vznik croissantu může vídeňák, který si v Paříži otevřel kavárnu. Těsto se přehne, dá se vrstva másla a znova. Francouzi tomu začali říkat croissant, tedy ve francouzštině půlměsíc. Nebo že pásovou výrobu vynalezl Fordův manažer Charles Sorensen a Ford to jen sponzoroval. Adolf Hitler nevynalezl dálnice, ale hodně je po Německu rozřířil i když obyvatelstvo na automobily nemělo moc peněz. Druhý díl je o známých mýtech jako "Elvis Presley žije" apod. Třetí o válečných mýtech. Vyvrací se třeba domněnka, že Rooseverlt o útoku Japonců na Pearl Harbour předem věděl. Viděl jsem dokument, který se domnívá, že věděl. Příběh o dřevěném koni v Troji je asi mýtus. Gladiátoří boje v Koloseu byla  show pro diváky a gladiátoři měli pravděpodobnost, že budou zabiti 1:9. A často těžce zraněný gladiátor byl zabit mimo zraky diváků v šatně kladivem do hlavy.  Vyvrací se zde také mýtus, že atentát v Sarajevu na Františka Ferdinanda  začal první světovou válku. Byla to jen část skládačky. Ve čtvrtém díle Společnost je nejbizarnější, že jedno procento lidí v Americe stále věří, že je země placatá a bizarní jsou i další konspirační teorie.

Krásné země z výšky: Baleáry (2020) (TV film)

Původní lesy až na ty v pohoří Tramontana zdecimovány. Pelidněný turistický Disnejland, kde se dají jen občas nalézt i odlehlejší místa. Všude nedostatek vody. Nedivím se, že na Ibize začíná život až se západem slunce a přes den se spí. Nejhnusněji pouštně vypadá Menorka. Dokument na České televizi.

Ahoj, váš Karel Kryl (2024) (TV film)

Příjemná kombinace písniček a vyprávění. V týdnu jsme byl v NTK knihovně v Praze na  koncertu smyččových nástrojů 80 let Karla Kryla. Škoda že Karlovi po návratu do Čech když se chtěl angažovat politicky řekl Václav Havel "Karle drž se radši muziky". Pobavila mě uvaděčka koncertu v Karlových zažátcích, která mu u vstupu čekla "Chlapečku, máš lístek?". Karel to komentuje , že moc slavný asi není. Dnes se dá dohnat letní dovolená i dále než jen na evropském Lanzarote.

Tátové v rolích matek (2022) (TV film)

Jak říká vynikající manželský a rodinný psycholog Jeroným Klimeš, muži nejsou na to hrát si celý den doma s dětmi stavění. Četl jsem knížku z českého Sociologického ústavu, kde byl také výzkum  a otcové většinou mluvili o negativních pocitech. Tento dokument je přesný opak. Všichni muži jsou nadšení pečovatelé. Uslyšíte samé "Moc si to užívám. Jsem s dcerkou doma už tři měsíce". Dokument ukazuje, že otcům, kteří se o dítě starají či dokonce jdou na mateřskou dovolenou se mění mozek, hormony a chování (např. ubude testosteron). Otcům, kteří chodí do práce a dětem se moc nevěnují se nic takového nestane. Zajímavý zde byl výzkum s korelací pozivní vztah dítěte s otcem znamená v dospělosti lepší schopnost zvládat konflikty a vůbec životní problémy. Dokument na České televizi.