• Krátkometrážní

A Portuguesa (2018)

V tomto historické dramatu o ženě plné života  je něco nevyslovitelného. Postihuje složitost vztahů. Sledování vyžaduje pozornost. Každá scéna je pečlivě připravena a barevně připomíná renesanční malíře.

Offline (2019)

Vypadá to, že vznikne celá společenská třída internetových nomádů, jakási chudina, která nebude mít na to žít skutečný offline život, nebo budou příliš líní se někam dopravit. Je už hodně nápadné, že kdekoli se pohybuji a nejde jen o kulturní akce, není tam z těchto "skleníkových" interiérových dětí nikdo. V dokumentu se mi líbily  fundované komentáře psychologů. Důsledky online života jsou povrchní učení, naučení se skákat z jedné informace na druhou a stejný způsob fungování mozku se přenese i do našeho fungování bez internetu. Jen ve chvílích nestrukturované zkušenosti, ve chvílích nudy začne mozek propojovat zkušenost, co jsme dosud zažili, co je v naší dlouhodobé paměti.  Psycholožka říká : "Těsně před usnutím nahráváme do svého podvědomí informace kde jsou slevy, kde umíraj nějaký lidi a kdo je lepší než já. Věnujeme svůj život, který není tak dlouhý, jak se může zdát, placičce, ze které nic nového nevzniká" . Psycholog: "Potřebujeme, abychom věci ukládali do dlouhodobé paměti a rozuměli věcem a tady ta dlouhodobá paměť je nezbytným předpokladem pro tvůrčí myšlení". K tématu se vyjadřují i teenageři: "Vůbec nefunguje konverzace s lidmi, ale vůbec", "Zažila jsem krásný kroupy, zažila jsem krásný déšť".

Zmapované vraždy (2015) (seriál)

Shlédl jsem zatím první díl. Jde o dokudrama s ilustrativními scénkami. Dozvíte se, že za vlády Jindřicha VIII. se v Anglii dával trest smrti za 25 přestupků. V době, kdy se narodil Dickens se dával provaz za 200 přestupků. Mohli jste být popraveni za vraždu, ale i za psaní na Westmunsterský most, krádež, nebo za předstírání penzisty. V roce 1830 byl oběšen devítiletý chlapec za podpálení domu.

Pátrání po nacistickém pokladu (2017) (seriál)

Shlédl jsem šestý díl odehrávající se převážně v Polsku (a v závěru v Bavorsku). Je to hotová  detektivka s ukázkami filmového archivu z války. Pátrání po nejcennějším obrazu uloupeném Polákům nacisty od Rafaela, a dalších dvou obrazech.

Záhady královských vražd (2017) (seriál)

Díl o Romanovcích jako jediný dokument o nich o kterém vím  popisuje jejich poslední dny a minuty. A je vyšperkován záhadou, která je vědecky vyřešena.

Naši předci - Afrika (2015) (epizoda)

Změnili jsme se. "Když jsme se usadili, naše lebky se začaly zmenšovat"