• Krátkometrážní

Za zrcadlem (2010) (pořad)

Viděl jsem díl o tajemných bioenergiích. Divákovi to přinese poutavým způsobem zajímavé informace. Pozdější podobný zahraniční dokumentární seriál o léčitelích v Rusku je více zaměřen a účinky léčení.

Rázová vlna (2017)

Vysokooktanový konvenční předvídatelný thriller. Srážky aut, střelba, výbuchy...

Alex James: Slowing Down Fast Fashion (2018)

Dokument jsem shlédl a hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. V úvodu je řečeno, že odívání je po dolování a zemědělství třetím největším znečišťovatelem planety. Oblečení se vyrábí, aby vydrželo jednu sezonu (mé džíny jsem si musel po třech měsících nechat opravit a vyztužit, připojuji se tedy k přání autorů, aby oblečení více než hrálo také vydrželo). V Číně platí výrobce dělníkům 5 dolarů na hodinu, v Bangladéši jeden. 80% z oblečení je z ropy a na skládce se nerozloží. Pobavilo mě stvrzení jedné ženy, že budeme muset žít tři metry nad zemí, nebo nemódní oblečení zakopávat pod zem. Styly přichází čím dál rychleji - jednou za měsíc nebo i za týden. Pobaví i rozhovory s shopaholičkami "Kupuju stovky, nestačím sundávat visačky", další 19 letá s omezeným rozpočtem říká: "Nic mě tak netěší jako nakupování, když se mi něco zalíbí...". Dozvídáme se, že nová generace mužských návštěvníků obchodů nakupuje jak ženy. Cílem je vlastnit, hodnotíme se podle obsahu nákupní tašky. Nebudu si o tom nic zjišťovat, zjistila bych, že jsem problémem. Bavlna škodí také - pesticidy, 10 tisíc litrů vody a jedny džíny. Řešením je podle autorů vlna. Souhlasím s předešlým komentářem, že tato pasáž vypadá jako propagační firemní video. Vlna se prý rozkládá a obohacuje půdu živinami, oblečení z vlny není tak rychle cítit potem. Autor navrhuje aby nás módní návrháři přesvědčovali, jak hloupé je nenosit přírodní materiály. Ve vlně každý vypadá nóbl. A vyzývá: "Kupujte oblečení s osobností- dlouhotrvající, opravené, charita. Občas se objeví humor , jako třeba "pojmem slow food naši rodiče mysleli pojem food".

Enough White Teacups (2017)

Dokument jsem viděl ńa hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. V úvodu nějaký důchodce říká, že musíme vytvořit udržitelný svět pro deset miliard lidí a proto musíme změnit každou oblast života - politickou, ekonomickou a společenskou. A dále tvrdí, že víme, že do roku 2050 budeme muset vyprodukovat dvakrát více potravin. Následuje výčet opravdu zajímavých inovativních vynálezů jako například samohybná ocelová koule, která náhodně ničí miny, nebo automatické letadélko Zipline, doručující do odlehlých oblastí Afriky lékařům léky zachraňující životy. Ale kdo zaručí, že až tedy bude deset miliard lidí, že nebudou chtít ekonomové růst dalších deset miliard a planetu si definitivně zničíme? V dokumentu se dovídáme další údaje jako například 39 milionů a světě je slepých, každý den umírá 8 tisíc novorozenců udušením (tzv. zlatá minuta po porodu), načež vidíme simulátor porodu, kterým se úmrtnost novorozenců snížila až o 47%. Dozvídáme se, že ročně při porodu zemře 300 tisíc matek (nejčastěji vykrvácením), vidíme vertikální zemědělství v přelidněném Singapuru nebo originální projekt 3 slov adres lidí bez domova.

Blackmail (2018)

Poměrně zábavný film se zvrácenými scénami. Dev zjistí o své ženě pěkné věci a stane se z něj vyděrač. Věci se vymknu kontrole a jeho plán vyhoří. Slabinou je tradiční indická přemrštěn stopáž.

Závisti navzdory (2007) (TV film)

Měl jsem z knihy o Valdštejnovi zkoušku. Oproti dokumentu byla více zaměřena na podrobnosti Valdštejnových válečných tažení. Z novějších knížek doporučuji Valdštejn od Roberta Rebitsche nebo Catalano Alessandro - Historie života Albrechta z Valdštejna.

Příběhy chtíče (2018)

Neobvyklý pohled na to jak ženy myslí a chovají se. Je to inteligentní a zábavné vyprávění. Manisha představuje skutečnou ženu, která touží po smysluplném a naplňujícím vztahu.

A Few Less Men (2017)

Recyklovaná komedie je rozkouskovaná na jednotlivé lacinější gagy a předvídatelná. Taková oddychovka okořeněná cestopisem.

Ghostland (2018)

Nepříjemně krvavý, jak to žánr vyžaduje. Sadistické představení režiséra a scénáristy Laugniera bez ohledu na příběh a jeho logiku. Děj je zhruba toto: Colleen a její dcera zdědí dům. Ale během prví noci v něm vstoupí dovnitř vrah. Colleen s ním musí bojovat, aby svou dceru zachránila. K tomu se utrpením mění osobnost dívky. Uplyne 16 let a nejstarší dcera Beth se stane známou spisovatelkou hororů....

Dům naruby (2003)

Komedie používající stereotypy. Laciný humor a zápletka.