• Krátkometrážní

Hon na svatého Maura (2006) (TV film)

Tak jsem se poučil. Relikviář sv. Maura pochází z první třetiny 13. století. Je považován po korunovačních klenotech za druhou nejcennější movitou památku v ČR. Poprvé byl relikviář (ještě ne úplně zrestaurovaný) veřejnosti ukázán na Pražském hradě na výstavě v roce 2000.

The Human Centipede III (Final Sequence) (2015) odpad!

Konečně jsem viděl tento proslavený horor, i když jen tuto třetí verzi. Pochopil jsem, že smyslem filmu je ukázat pásmo nechutností. Asi by stačilo film zkrátit bez vycpávek na jejich sestřih. Zarazily mě hodně amatérské herecké výkony komparzistů. Závěrečná scéna lidské stonožky je ovšem působivá.

Hlas z kamene (2017)

Film zdařile buduje tajemnou atmosféru filmovými prostředky, a není to celé v úplné tmě, ale to je tak všechno. Možná to má nějaké hlubší poselství o tom, čeho se společnost bojí, ale asi jsem to nepostřehl.

Doly krále Šalamouna (2004) (TV film)

Viděl jsem první díl. Klasická cesta za pokladem. Obdivuji ty kdo se na tak dlouhou cestu vydali a dokončili jí.

Den D (2008) (pořad)

Poučné, užitečné a zároveň zábavné. Kdo by si pomyslel, že to Ivan Pilný dotáhne až na ministra financí (asi z platem mnohonásobně menším, než měl v korporátu). Holt pltí, kdo není na obrazovce, jakoby neexistoval, což také princip této reality show.

Masokr: přijetí minulosti (2017)

Celkem zábavný propagační film. Film vyvolává mnohé otázky, na které neodpovídá. Například zdravotní důsledky veganství a vegetariánství, nebo nezamýšlené důsledky. Ty vznikají téměř vždy. Například platí, že když vzroste HDP a ekonomický blahobyt, vzroste počet sebevražd , rozvodů a klesne počet narozených dětí. Když se zlikviduje 160 tisíc krav v našich chovech, co se udělá s uvolněnou půdou? Zalesní se? Ekologové říkají, že kapacita planety je 9 miliard lidí, protože už nikde není volné půda a moře jsou přelovená. Kdyby byli všichni vegetariáni, země by prý uživila až 30 miliard obyvatel, ale nebyl by nezamýšleným důsledkem likvidace přírody, změna klimatu a války o základní zdroje jako voda (nemluvě o"rare erths" pro elektroniku jako např. lithium)? Predátoři dělají v přírodě svou práci a udržují druhy, aby se nepřemnožili. Také se můžeme zamyslet, jestli není lidské usmrcování zvířat méně bolestivější než od predátorů (zvířeti se při chycení predátorem tvoří v těle látky na tlumení bolesti). Scéna s nahými vegany v supermarketu je kouzelná, ale mírně genderově nekorektní.

Jojakdoen dosi (2017)

Čím byl rychlejší děj a akce, tím se zmenšoval můj odstup od děje, ale úplně mě to nepohltilo.

Black Site Delta (2017) odpad!

Neuvěřitelné ploché. Taková Wagnerovská melodie bez začátku a konce, které si pořád jede to svoje.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Politická satira se skvělým humorem. Pragmatička proti charismatickému megalomanskému šejkovi. K tomu rodící se vztah.Bez nadsázky. Něco tak svěžího jako je Lov lososů v Jemenu už jsem dlouho neviděl. Film švédského režiséra Lasseho Hallströma je dokonalým koktejlem romantiky, politické satiry, chytrého humoru a výjimečných hereckých výkonů. Do života bez hmatatelného pulzu vtrhne žádost asistentky jemenského šejka Harriet. Myšlenka vybudovat v horách Jemenu řeku s lososy v suchopárné mysli upjatého vědce okamžitě hyne. Je až neuvěřitelné kolik důvtipu úředník vyvine, aby šarmantní asistentce v podání  Emily Bluntové vysvětlil, že ryby v uměle vybudovaném korytu nikdy nepotáhnou. Když "vrtí psem" událostí je ve své bezohlednosti až zlá, zároveň ale manipuluje s noblesou a humorem. Suverénní pragmatička je dokonalou protiváhou charismatickému šejkovi, který svůj megalomanský projekt nechce uskutečnit proto, aby exhiboval, ale chápe ho jako duchovní cestu. Když osvícený Arab chytá ryby a pronáší hluboká  moudra, stávají se z diváků (i díky uhrančivému výkonu Amry Wakeda) konvertité a začínají nápadu bohatého šílence držet palce.Je sympatické, že tato linka je stejně důležitá jako rodící se vztah mezi autisticky necitelným vědcem a jeho krásnou spolupracovnicí, které tak důsledně vyká. S cukrem se ale zachází opatrně a z romance nebolí zuby.Režisérovi Lassemu Hallströmovi téměř nikdy neujede ruka, pracuje přesně a čistě. Při nadšeném budování šejkova snu nesklouzává do patosu, vyznání lásky je decentní a politická karikatura neruší aktivismem. Zaskřípe to snad jen při závěrečném prozření a lehce křečovitém nalezení pokory, jinak je Lov lososů v Jemenu filmem téměř bez kazu. ..