Oralfabet

Česko
Arthur Two Sheds Jackson

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
    • 30.9.2020  20:49

Strhující, únavná, zpocená záležitost s dokonalým Pacinem (s nejoriginálnější motivací pro vyloupení banky). Ne každý by asi dokázal s takovou postavou získat divákovi sympatie tak rychle a s takovou lehkostí jako on. 8/10

• 29.9.2020  02:50

Zas něco jinýho. Lidi to možná budou kritizovat a tvrdit, že se to snaží být woke jen kvůli tomu, že to hodně využívá motivů rasismu, ale já jsem zatím hodně spokojen a zvědav. Jessie Buckley mě po I'm thinking of ending things potěšila a její postava vypadá fakt zajímavě.

• 25.9.2020  10:55

Ze začátku jsem kromě žasnutí nad vizuální stránkou či hudbou ještě přemýšlel nad tím, jak se i přes cizost prostředí, v němž se film odehrává, dokážu s různými myšlenkami ztotožnit nebo je náležitě ocenit, ke konci už jsem ale příliš nemyslel a vnímal to prostě jen pocitově, protože snažit se napoprvé pochopit význam každé repliky či každé scény by pro mě osobně bylo asi stejně smysluplné, jako snažit se nechat zmizet žirafu. 9/10

• 21.9.2020  22:29
    Shortbus (2006)

V jedné z prvních scén můžeme vidět chlápka, co se pomocí trochy akrobatiky orálně uspokojí, nastříká si do pusy a následně se rozbrečí. No a to je tak nějak tenhle film v kostce... Skládá se sice z velké části ze scén, které vypadají jako něco, co by někteří z mých bývalých spolužáků ze srandy pustili o přestávce na projektoru, aby tím šokovali a znechutili některé z mých bývalých spolužaček, ale zároveň je to jeden z nejlidštějších a nejupřímnějších filmů, co jsem viděl za dlouhou dobu. Ale nepřekvapuje mě, že většina herců tady nemá fotku v profilu. 8/10

• 18.9.2020  00:13
    Ďábel (2020)

Začněme zase jednou českým překladem názvu. Ďábel je pochopitelně dost obyčejnou a zapomenutelnou volbou, na druhou stranu tentokrát to asi odpustím, protože z toho originálu fakt nic moc lepšího vykouzlit nešlo, takže budu radši vděčný za to, že nepřišli s něčím jako Dycky Ďábel (mám pocit, že od dob Mostu se slovo Dycky českým překladatelům nějak zalíbilo). Jinak film samotný nebyl špatný, ale v konečném důsledku působí tak nějak banálně. Prostě takové "lot of bad shit happens to one good guy". V tomhle případě fakt loooot of bad shit. Jo a bylo fajn vidět Hollanda jako solidního badasse a Pattinsona jako slizkého zmrda. 6/10

• 16.9.2020  23:18

Celkem průměrná Allenovka okořeněna o trochu antiky. Scény s chórem leckdy vskutku geniální, ale solidně pobavil i slepec nebo závěrečná pointa. Takže nakonec asi lehce nadprůměrná Allenovka. 7/10

• 16.9.2020  11:41
    Dracula (1992)

Jo, po vizuální strance bomba, je to skvěle natočené a líbila se mi hudba... Ale všechny změny oproti předloze byly v tomto případě změnami k horšímu. Což bohužel způsobilo, že mi na postavách vůbec nezáleželo, nepřišly mi ničím sympatické či zajímavé. A to mě to obsazení tak nalákalo. Ani Winona mě tentokrát moc neohromila, nejvíc se mi líbilo, když si psala do deníčku, protože mi to připomnělo Heathers. 6/10

• 12.9.2020  11:39
    Control (2007)

S žádným hudebním biopicem jsem ještě neměl podobnou zkušenost, žádný ve mě nevyvolal podobné pocity. Je to všechno tak povědomé a skutečné a neunikátní, a proto i tak zdrcující. Miluju to Ianovo pochodování a origin jména Joy Division. 9/10

• 9.9.2020  22:02

Tentokrát je český překlad názvu jenom nic moc, zatímco anglický už mi nedává smysl vůbec a originálu moc nerozumím. Film byl pěkný, černobílý. 7/10

• 5.9.2020  14:18

Po shlédnutí nového filmu Charlieho Kaufmana bych napsal asi jen: Líbil se mi nový film Roberta Zemeckise. 9/10

• 31.8.2020  22:11

Pořád ještě přemýšlím, zda je větším borcem Kevin Kline nebo John Cleese. Každopádně výborná komedie, a to i přesto, že základní premisa (a vlastně asi i hlavní zápletka) mi přijde divoce nezajímavá. Jo a JLC se mi ani nezdá nijak sexy a stejně jsem ji všechno to její svádění a tak totálně věřil. 9/10

• 30.8.2020  01:56

Fight the power! Ale někdy je taky potřeba ztišit svý rádio nebo si prostě mlčky sníst svou pizzu a nevěnovat zase tolik pozornosti tomu, čí fotky visí na zdi. Asi až tak po 20 minutách jsem si uvědomil, že Mookie je Spike Lee a připadal mi strašně mladý, takže jsem se celou dobu divil, jak se mu podařilo vytvořit tak skutečný svět, zaplnit ho tolika skutečnými, zábavnými postavami a pak to ještě všechno tak dokonale zakončit a předat jasnou, důležitou zprávu. Nakonec jsem zjistil, že zas až tak mladý nebyl, ale divím se pořád. Masterpiece. Oblíbené postavy: Da Mayor, Mother Sister, Sal. 10/10

• 29.8.2020  21:56

"What's going on? This is like a fucking bad dream. Everyone here's doing weird shit. Where's my high school algebra teacher mr. Morelli riding a fucking turtle?" Další Baumbach, kterého jsem si fakt užil. Skvělá herecká sestava a super dialogy. Ze začátku to vypadá jako hodně jednoduchá komedie o tom, jak se seznámí dva rozdílné páry, ale Baumbach postupně přejde do něčeho trochu zajímavějšího. Ale zase ne nějak drasticky zajímavějšího. Trošku jsem z toho dostal chuť točit dokumentární filmy. 7/10

• 28.8.2020  20:43
    Tenet (2020)

Nolan se vrací ke známým motivům a tématům, ale zároveň divákovi předkládá něco dosud nevídaného a unikátního, za což mu tleskám. Možná to nikdy nepochopím úplně na sto procent, ale asi se o to ještě párkrát pokusím, protože už teď to miluju. Že Nolanovi nezáleží ve filmech jako Inception na postavách? Tady se ani neobtěžuje je všechny pojmenovat a přesto tady pro mě fungovaly líp, než právě v Inception. Washington i Pattinson jsou super sympaťáci a Kenneth Branagh je totální bestie. Skvělá zmutovaná bondovka. 9/10

• 28.8.2020  19:38
    (1998)

Takový matematický horor - čili rozhodně unikátní film. Obsahově jsem z něj sice úplně odvázán nebyl, ale technická stránka byla dokonalá, a to nejen vzhledem k rozpočtu. Líbila se mi spousta jednotlivých záběrů či scén, ale jako celek šel ten film trochu mimo mě. Pořád ale velice příjemně nepříjemná záležitost. 7/10

• 21.8.2020  03:58

První setkání s Melem a celkem uspokojivý výsledek, přestože jsem se nesmál tolik, jak jsem chtěl, bylo to spíš na takové konstantní pousmívání. Taky potěšila super vizuální stránka a atmosféra. Zatím tedy nevím, jestli bych pana Brookse označil za komediálního génia. Gene Wilder on the other hand... 7/10

• 20.8.2020  18:43
    Šarlatán (2020)

Jako, když je řeč o českých životopisných dramatech... it doesn't get much better than this. Agnieszka očividně ví, co dělá (moc často se mi u nových českých filmů nestává, že bych si liboval nad tím, jak jsou natočeny) a Trojana je zajímavé sledovat, i když většinu času kouká na lahvičky s močí. 7/10

• 17.8.2020  01:15

Po Dazed and Confused jsem si u American Graffiti zase jednou potvrdil, že mě docela baví sledovat nijak unikátní, avšak jaksi příjemně prostá a uvěřitelná dobrodružství nijak unikátních, avšak jaksi příjemně prostých, uvěřitelných postav odehrávající se během jedné noci plné chlastu, sexu a ježdění auty. Přišlo mi to tak podobný, až si říkám, jestli ten Linklater není jenom prachsprostý plagiátor. Aspoň je tu pořád Before trilogy. 7/10

• 16.8.2020  17:02
    Počátek (2010)

Nelíbí se mi moc, jak Nolan přistupuje ke snům, přijde mi, že zobrazil jen některé aspekty (a občas i celkem nápaditým způsobem), v konečném důsledku, ale to, co divákům předkládá, pořád moc jako sen nepůsobí (aspoň ne jako můj sen). Na druhou stranu je tohle možná nejoriginálnější heist movie, co jsem, kdy viděl, snad s výjimkou Reservoir Dogs. A cool nápadů či scén je tam samozřejmě hodně, a je to všechno fakt chytře vymyšlený, jenže tak trochu mi v tom chybí nějaké uvěřitelnější emoce... Ne, že by tam nebyla snaha, ale Leo mě tady tentokrát až tak nebral... Jako cool hrdina akčního filmu byl v pohodě, ale jako táta dvou dětí nic moc. Za mě jeden z nejslabších Nolanů, což ale jenom dokazuje, jak výjimečným režisérem je. Když sen, tak radši od Lynche. 8/10

• 14.8.2020  20:36
    Borgman (2013)

Po delší době jsem dostal chuť na něco divného, uměleckého a zahraničního. Borgman tuhle chuť uspokojil, ale úplná delikatesa to zase nebyla. Sice je to rozhodně film divný, ale zároveň není dostatečně osobitý, není na něm nic, co by se mi nějak vrylo do paměti, ani vizuální stránka nebo práce s kamerou bohužel nezanechala nijak výrazný dojem. Tím nechci říct, že by to bylo jenom divné a nic víc, spousta nápadů se mi fakt líbila a příběh byl dostatečně zajímavý, když to ale srovnám s takovým Lanthimosem (kterého mi to připomnělo nejvíc), tomuhle rozhodně ještě něco chybí. 7/10

• 12.8.2020  22:50

Quentin Tarantino si je vědom toho, že jako scénárista má tak trochu superschopnost... a dlouho předtím, než ji využíval k zachraňování Sharon Tate či zabíjení Hitlera, zneužíval ji k cucání chodidel Salmy Hayek. No... Tohle jsem si fakt užil. Jo, je to totální béčko, jo, je to víceméně úplně o hovně a jo, ti upíři nevypadají nejlíp (i když k brutálnímu zmasakrování myslím stačili)... Jenže obsazení je super, o hlášky a cool dialogy pochopitelně není nouze + jsou tu i nějaké docela zajímavé scény založené na dynamice mezi postavami. Jo a Tarantino sám občas hraje celkem skvěle (když zve tu ženskou, co unesli, aby se k němu posadila do postele), jindy zase celkem špatně (jeho hysterický záchvat při prohlídce na hranicích), celkově mi ale přišel celkem ok. Vůbec mi ani nevadí, že se velká část filmu odehrává v jednom strip baru, protože je to rozhodně ten nejúchvatnější strip bar, co jsem, kdy viděl. Oblíbená postava: Sex Machine. 8/10

• 12.8.2020  20:57
    Looper (2012)

Obličej Josepha Gordona-Levitta na sebe moc strhával pozornost, takže nevím, co se tam dělo, ale předpokládám, že to bylo dobrý. 7/10

• 8.8.2020  16:30

Púvodně jsem chtěl hned ze začátku zase okomentovat český překlad názvu, ale kurva, tohle bylo tak boží, že by nebylo fér nezačít nějakou chválou, takže tady je: Heathers je divoce originální, proklatě vtipná, černohumorná komedie, jejíž děj se odehrává ve zvláštním světě, který je s tím naším téměř totožný, ale řídí se prostě vlastními pravidly, která mohou sice působit nahodile, ale já neměl problém na ně okamžitě přistoupit a celou dobu jsem se neskutečně bavil. Prostě... Winona, Slater, Eskymo, minerálka... Instantní srdcovka. A teď teda to slíbené lingvistické okénko: Ačkoli se mi ani původní název moc nelíbil a vlastně by asi bylo nemožné ho do češtiny doslovně přeložit, přece jen šlo určitě vymyslet něco lepšího, než Smrtící Atrakce. Když totiž slyším Smrtící Atrakce, dokážu si představit jen nějaký otřesný horor z prostředí Lunaparku. Když už tak aspoň Smrtící Přitažlivost, což zase moc připomíná Osudovou Přitažlivost a pořád to vůbec nezní dobře, ale whatever... "Let's just hope she's rubbing noses with Jesus" 10/10

• 7.8.2020  17:09

Sice mi přijde, že ta premisa s interview spíš svádí ke komedii (což se vlastně asi tak trochu projevilo v mockumentary stylu Co děláme v temnotách), ale tenhle film mi dokázal, že je to i vhodný prostředek k důkladnému vykreslení upíří mytologie na pozadí dvou set let historie. Tom Cruise mě tady fakt bavil, i když těžko říct, jestli to s tím přehráváním někdy trochu nepřeháněl, malá Kirsten Dunst taky rozhodně nezklamala a její postava celému příběhu dodala zajímavou dynamiku. Brad mě teda tentokrát nějak extra neohromil, ale ani vyloženě nezklamal. Pobavil mě jeho diss na Brama Stokera. 8/10

• 6.8.2020  02:55

Sakra, to bylo silný. Ze začátku to působí tak nějak hořkosladce, ale pak už jenom hořce. Prostě malý, lidský film o... Počkat co?! To byl Jeff Bridges???? Každopádně... V blízké době si asi smlsnu na zbylých Bogdanovichových filmech, tím prvním, co jsem měl tu čest shlédnout, si mě totiž získal, stejně jako svým příjmením. 9/10

• 5.8.2020  14:22

Už mnohokrát jsem sem psal, že nemám rád westerny a zatím se to moc nezměnilo. Výjimku pro mě představuje jen pan Tarantino a pak i bratři Coenovi. Ohledně True Grit jsem byl lehce skeptický, asi hlavně proto, že jde o remake. Tohle ale bylo super, taková ukázka toho, jak zábavný a strhující western může být, když má trochu netradiční protagonistku. A pak ty bratry Coenovi. A věčně opilého Jeffa Bridgese nakopávajícího malé indiány. 9/10

• 4.8.2020  22:01
    Absolvent (1967)

Tak se ptám sám sebe: Je vůbec nějaký film, který dokáže být stejně krásný a zároveň vtipný jako Absolvent? Možná tak Talíře nad Velkým Malíkovem, ale ty zvítězí tak nějak ve všech myslitelných kategoriích, takže není fér je srovnávat s jinými filmy. Každopádně... Je mi paní Robinsonové fakt líto. A u všech scén s Elaine a Benem si říkám, že nechápu, co na něm vidí a že se asi zbláznila... A stejně je to nakonec dokonalý. Možná i proto, že nad něčím podobným možná přemýšlí i ona, když odjíždí žlutým autobusem. A možná ne. Tak jako tak... Dokonalý. 10/10

• 3.8.2020  10:53
    Kdo s koho (1999)

Matthewa Brodericka jsem dosud znal jen jako Ferrise Buelera, takže mě celkem zarazilo, jak zdařile se z toho nejhustějšího studenta ever změnil na učitele/loosera. Jinak tyhle americké školní volby jsem nikdy moc nechápal, ale námět pro komedii to není špatný a líbilo se mi tady i zpracování: Několik postav s různými (jasně danými) motivacemi a cíly, jejichž osudy se vzájemně proplétají. Vtipnější to asi o trochu být mohlo, ale pořád dobrá, inteligentní oddechovka ze školního prostředí. Paul mě bavil dost. 7/10

• 30.7.2020  16:24

Po tom, co jsem z čiré zvědavosti shlédl a celkem i zbožňoval Repo!, napadlo mě, že bych si mohl doplnit filmové znalosti a kouknout na tuhle bizarní, muzikálovou záležitost. Ze začátku jsem si to fakt užíval, bylo to příjemně divné, hudba ušla, ani Janet s Bradem mi nepřišli jako špatní protagonisti (ne proto, že by byli nějak zajímaví, spíš právě proto, že nejsou) pak ještě přišel Time Warp a samozřejmě famózní Tim Curry. Jenže za chvíli jsem si uvědomil, že už mám asi dost a ona ještě zbývala skoro hodina filmu. Nakonec mě to prostě už jen nudilo, což jsem u tohohle asi úplně nečekal... takže sorry, ale za mě asi Let's not the do the time warp again. I když... Třeba tomu ještě někdy šanci dám. Zatím 5/10

• 29.7.2020  15:17
    Smrtihlav (1998)

Premisa tohohle filmu je rozhodně zajímavá... Taky je dost divná. Přišlo mi to, jako něco, co člověku dává v jeho hlavě dokonalý smysl, ale když se to pokusí někomu vysvětlit, uvědomí si, že to zní o moc divněji, než čekal. Po většinu času to ale bylo celkem usledovatelné, taky to tam všechno vysvětlili několikrát, ale stejně mi přišlo, že některé věci mi prostě moc smysl nedávaly. Já si užíval hlavně vizuální stránku, všeobecnou temnou atmosféru a hudbu... A ta zápletka fakt je zajímavá. Víc kladných přídavných jmen bych ji asi nepřidělil, ale zajímavá je celkem ucházející přídavný jméno. Pořád nevím, co si myslet o výkonu Kiefera Sutherlanda a závěrečný CGI souboj se mi dost nelíbil. 7/10

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21