Darkman (1990)

No, Raimiho talent se nezapře a spousta nápadů a záběrů mě fakt potěšila, jenže ten ústřední příběh je prostě hrozně nijaký. Mrzí mě, že mě to nebavilo víc. Obličej Larryho Drakea vypadá jako maska a Belisarius Memorandum by byl cool název pro kapelu. 6/10

David Lynch: Život v umění (2016)

Trochu naštve, že to vlastně skončí ve chvíli, kdy Lynchova filmařská kariéra teprve začíná, ale mám po shlédnutí pocit, že svého oblíbeného režiséra zase chápu o trochu líp, takže nemůžu být nespokojen. Jeho tvorba byla vždycky o kontrastu temnoty a světla, dobra a zla - a myslím, že za to může z velké části kombinace jeho idylického dětství v Boise a pozdějších let v pochmurné Philadelphii, z jeho vyprávění to tak aspoň rozhodně vyznívá. Taky jsem až doposud nikdy nevěnoval tolik pozornosti jeho malbám, a teď bych si nejradši hned nějaký obraz pořídil a pověsil v pokoji. Jinak chápu, že Lynchův styl vyprávění může leckomu připadat jako bezpředmětně blábolení, ale já bych ho dokázal poslouchat bez přestávky celé hodiny, ať už mluví o čemkoli. Měl bych víc tvořit. 8/10

Dějiny násilí (2005)

Pozdější Cronenberg je Tom, ranný Cronenberg je Joey, nebo tak něco... Nevím, celkem dobrý. William Hurt potěšil. Silnějších 7/10

Delikatesy (1991)

Mňam. Na to, že jde o režijní debut, je výsledek vskutku ohromující. Vizuálně naprosto vymazlená záležitost překypující nápady, u nichž mi často na mysli vyvstávaly myšlenky typu: "Jak tohle vůbec někoho napadne?" Hodně zajímavý je taky mix nálad a žánrů, je to tak trochu komedie, tak trochu horor a tak trochu romantika, ve všech těch kategoriích navíc film rozhodně obstává. Bohužel však pokulhává příběh, vlastně asi spíš tak trochu chybí, nebo by ho šlo odvyprávět v desetiminutovém kraťasu, tudíž to občas působí zbytečně natahovaně. Stejně ale jde o naprosto pozoruhodný počin. 8/10

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Teen romantické komedie sice úplně nevyhledávám, ale sakra, tohle musí být asi nejlepší zástupce tohoto žánru, co jsem viděl (pokud nepočítám méně čistokrevné kousky jako Scott Pilgrim nebo Heathers). Jo, negativa neodmyslitelně patřící k těmhle filmům tady jsou taky, cringem se nešetří (to prostě patří k authentic high school experience), v některých směrech je to šablonovité a předvídatelné, máme tady klasické studentské skupinky, z nichž jedna je označena jako beautiful people, přestože krásní samozřejmě musí být víceméně všichni herci atd... Ale to všechno je mi celkem jedno, protože ten scénář prostě funguje jako dobře promazanej stroj, herci jsou úžasní a kdybych chtěl kterýkoli aspekt nějak výrazně kritizovat, cítil bych se jako pokrytec, užíval jsem si to totiž každou sekundu. Další důkaz, že 1999 byl nejlepší filmový rok všech dob. 9/10

Děsivé dědictví (2018)

No jo, tak jsem se musel podívat po druhé a dle očekávání se názor celkem podstatně změnil. Za mistrovské dílo bych to sice neoznačil, Midsommar mi pořád přijde lepší a začátek nastaví podle mě laťku příliš vysoko ale jako jo... Skvělý. 9/10

Dětská hra (1988)

Horor o vraždící panence bych si asi představoval o dost stupidnější a předvídatelnější, tohle mě víceméně konstantně překvapovalo a celkově bavilo. Děsivý mi to nepřišlo vlastně vůbec, ale kupodivu to nijak zvlášť nevadilo. Slabších 7/10

Devil (2001)

The Devil's Backbone je super název, tak nevím proč je to tu vedeno jako Devil (to je jako českej překlad nebo co?)... S filmem samotným jsem ale naštěstí nadmíru spokojen. Mám prostě slabost pro Del Torův mix pohádek a hororů, a tady to díky skvělému prostředí a výrazným postavám v mých očích fungovalo jako celek možná i lépe, než v mnohonásobně známějším Faunově Labyrintu, i když žádná scéna tady asi nebyla tak nezapomenutelná jako ta s dlaňoočkem (jemuž tak budu říkat, neboť o jeho pravém jménu nemám navzdory jeho nezapomenutelnosti nejmenší ponětí). 9/10

Dexter - Série 1 (2006) (série)

První série Dextera je absolutně strhující jízda. Fantastická premisa, velice svižné tempo a fascinující protagonista ve středu dění, ztvárněný dokonalým Michaelem C. Hallem, který bez problémů dokáže být nesmírně sympatický i autenticky děsivý. Vedlejší postavy za ním sice dost zaostávají, ale není jim stejně věnováno zase tolik prostoru, většinou slouží jen jako týmoví hráči pro Dextera, který je prostě očividně hlavní hvězdou. Stejně tak i hlavní případ okamžitě zaujme kvůli spojitosti s Dexterem samotným, a s každým dalším odhaleným pojítkem je zajímavější a zajímavější. To vše je ještě okořeněno o lahodně černý humor a parádní hudbu (Blood theme mi od chvíle, co jsem začal se sledováním hraje v hlavě nonstop) a výsledkem je téměř dokonalá série, kterou jsem zhltl asi během tří dnů. 10/10

Dexter - Série 2 (2007) (série)

Dějovou linku o Bay Harbor Butcherovi bych si dovedl představit klidně až v závěrečné sérii, ale nijak zvlášť mi nevadilo, že se s ní tvůrci vytasili takhle brzo, protože se jim opět podařilo držet si mou absolutní pozornost od začátku do konce. Sice se tu našlo pár děr v logice, postava Lily, ač zajímavá, mi lehce lezla na nervy (tady je na vině pravděpodobně hlavně herečka) a finále bylo trochu antiklimatické... Ale ústřední hra na kočku a myš mezi Dexterem a Doakesem je natolik strhující, že je snadné nad nedostatky přimhouřit oči. 9/10