Absolvent (1967)

Po dějové stránce dost jednoduchý film, a přesto se na něj člověk může při každém shlédnutí dívat úplně jinak. Já se naposledy rozplýval nad jeho krásou a tentokrát mi přišel spíš strašně depresivní. Rebelství hlavního hrdiny není poháněno žádnou vášní, spíš naprostou absencí vášně ve vztahu k životu, který se od něj očekává. Sám jakoby ani neměl žádnou osobnost nebo zájmy. A podobně prázdně tady působí všichni, hluboce nešťastná MILFka Robinsonová i Benjaminova nastávající (ke které podle mě film není úplně fér, což je společně s přehnaným opakováním písní Simona a Garfunkela asi má jediná výtka). Pořád výborný film, jen už jiným způsobem. Miluju tu scénu s potápěčským oblekem. 9/10

Adaptace (2002)

Děsí mě, jak moc se s tímhle ztotožňuju. 10/10

Addamsova rodina (1991)

Sonnenfeldovu verzi Addamsovy rodiny odmalička miluju, a přestože dvojka je můj favorit, tohle je taky banger. Hlavní rozdíl je v tom, že ve dvojce dostane Christina Ricci víc prostoru, který si rozhodně zaslouží. Taky je jednička o něco divnější, a ne vždy úplně dobrým způsobem. Jo a rozuzlení hlavní dějově linie o Festerově amnestii mi přišlo divně uspěchané, a celé to úplně nedává smysl. To jsou ale vlastně jen takové maličkosti, jinak tenhle film pořád miluju a nemůžu jít pod 9/10

Addamsova rodina 2 (1993)

Jeden z nejlepších sequelů všech dob a film, co by už dneska vzniknout asi bohužel nemohl, z několika různých důvodů... Herecká sestava je absolutně fenomenální, ale Christina Ricci stejně vyčnívá nad ostatními. Představení na letním táboře mi připomnělo konec Inglorious Basterds. 10/10

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Koukl jsem se na tuhle českou klasiku po hoodně dlouhé době, moc jsem si toho z ní nepamatoval, ale něco mi říkalo, že se mi to bude líbit. Tohle ale totálně předčilo jakákoli má očekávání. Hlavně jsem nevěděl, že je to takhle totálně šílený. Miloš Kopecký předvádí fakt něco nevídaného. Je extrémně vtipný, ale zároveň se mu taky daří chvílemi působit doopravdy děsivě, a to i přesto, že ráčkuje a v jednu chvíli před Nickem a Ledvinou uteče tak, že sjede na tácu po schodišti (úžasná scéna). Jo a obdivuji jeho oči, obočí a knír. Již zmínění Nick a Ledvina jsou mimochodem taky super a stejně tak i profesor Albín Boček s Květuškou (scény mezi ní a Nickem jsou pure gold), prostě celkově fakt ohromně silné obsazení a postavy. Taky se mi moc líbila vizuální stránka a kostýmy, všechno prostě vypadalo fakt skvěle. Smál jsem se celkem konstantně, občas nějaký vtip působil už dost zastarale, ale v té zastaralosti je zároveň jistý půvab. Jedna věc se mi ale fakt nelíbila: Zahradníkův poskok chystající se znásilnit uspanou Květušku. Co to kurva mělo být? Celý film je extrémně goofy, taková komedie pro celou rodinu, a tohle mi tam teda těžce nesedlo. Jako jo, je vidět jen, jak se k ní blíží a svlíká se, ale předtím taky řekne: "uchystám ji osud, který je pro řádnou ženu horší, než smrt."... WTF. No, když ale tohle přehlídnu, je to pořád na 10/10

Aféra Thomase Crowna (1999)

Pierce Brosnan se sice na Jamese Bonda nepopiratelně hodí, ale mám pocit, že Thomas Crown - znuděný milionář, krátící si dlouhé chvíle perfektně naplánovanými loupežemi uměleckých děl - je tou rolí, pro níž se narodil. Jen bych chtěl, aby se na něj film zaměřil trochu víc, i když Rene Russo (kterou jsem doteď znal asi jenom jako... matku Thora?) je taky skvělá, a fakt mě ta jejich psychologická hra na přetahovanou bavila. 7/10

A.I. Umělá inteligence (2001)

Zajímavej, dost zvláštní film. Na základě toho, co jsem před shlédnutím slyšel, jsem očekával asi především uslzený doják, kterým AI sice trochu je, ale jen z části... Jinak jde o překvapivě temné a bizarní dílo. Jakože jo, malej robotickej chlapeček chce najít Modrou vílu, aby z něj udělala skutečného kluka, ale taky mu v tom pomáhá sex robot Jude Law, co jí chce vojet. 8/10

Akira (1988)

Úžasná pastva pro oči, ale pro můj mozek to byl spíš celkem solidní výprask. Pokoušet se zorientovat v ději bylo (obzvlášť ze začátku filmu) jako snažit se udržet na zdivočelém býkovi. Rozhodně ale unikátní záležitost. Opakované shlédnutí by jistě prospělo, těžko říct, kdy/zda k němu však dojde. Prozatím asi 7/10

Akumulátor 1 (1994)

Docela zklamání. Mrzí mě to, protože film se nebojí být hodně originální a navíc je to fakt skvěle natočené. Ale působí to jako nápad, z něhož měl být spíš nějaký krátký skeč, natažený na celovečerní film. A i přesto ta hlavní zápletka působí tak nějak nedomyšleně. Herecky mě to taky moc neoslovilo (až na Svěráka pochopitelně) a hlavní postavy jsou tak nezajímavé, že... mě prostě moc nezajímaly, no... Spousta scén úplně zbytečná či přímo trapná. Hodně věcí se mi tam i fakt líbilo, ale občas jsem se prostě cítil jako kdybych sledoval nějaký český odpadový bizár typu nedávno shlédnutého O život. A větu "Vy byste moh vysávat děti ve školkách" nechci slyšet v žádném filmu v žádném kontextu. 6/10

Aladin (1992)

One jump ahead a Prince Ali jsou neskutečný bangery. Robin Williams umí skvěle imitovat Jacka Nicholsona. Víceméně perfektní film. 10/10