Pozůstalí - Série 3 (2017) (série)

Neočekával jsem, nechtěl jsem, a ani jsem nedostal nějaké dokonalé zakončení, kde by vše dávalo perfektní smysl, a každá postava dostala plně uspokojivé završení svého příběhu. Oproti druhé sérii je tahle roztříštěnější, nepůsobí už tak soustředěně a uspořádaně, a mě ta neuspořádanost vyhovuje. Jsou to některé z nejlepších epizod, a ani jedna vyloženě slabá. Poslední scéna zafungovala tak jak měla, a dokázal jsem díky ní snadno přehlédnout předcházející drobné nedokonalosti, které mi zážitek trochu kazily. Seriál si prostě až do konce zachoval svou osobitost a odešel na vrcholu, nic víc jsem si ani nemohl přát. 10/10

Silnice (1954)

Zatím nejpřístupnější, nejprostší Fellini, kterého jsem viděl. Komplexnější filmy jako 8 a 1/2 nebo La Dolce Vita se mi líbily víc, ale i tohle bylo fakt super. Jen bych asi chtěl trochu přirozenější, prokreslenější vývoj vztahu dvou hlavních postav, aby ten závěr pořádně zapůsobil, takhle mi to v některých klíčových momentech přišlo trochu uspěchané a nedotažené. Giulietta Masina je vskutku okouzlující. 8/10

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

Často strhující, leckdy až překvapivě vtipná, ale s postupem času hlavně čím dál tím depresivnější podívaná. Tonyho terapie byla pro mě od začátku jedním z nejzajímavějších aspektů seriálu, protože jsem usuzoval, že ukazuje Tonyho touhu po zlepšení sebe sama... Ale tohle není seriál o lidech, co chtějí být lepší. Popravdě si nemyslím, že bych kdy viděl seriál, kde by většina postav byla takhle bezvýchodně nenapravitelná. Každopádně je to ale mistrovský dílo a Gandolfinimu se vyrovná opravdu jen málokdo.

On se bojí (2023)

V dnešní době plné filmů sázejících na zavedené značky, zoufale se pokoušejících o uspokojení každého potenciálního diváka, si film jako tento, který se zjevně pokouší o naprostý opak, zaslouží respekt. Jo, je to přehnaně dlouhý a do sebe zahleděný, a dá se na tom kritizovat všelicos, ale ambice a filmařský talent Asterovi nikdo upřít nemůže, a já jsem prostě rád za každou tříhodinovou filmovou onanii, která se mi svým nespoutaným šílenstvím zapíše do paměti. Je to film pro zvrhlíky, kteří považují zvěsti o hromadných odchodech z projekcí a verbálních projevech znechucení z řad obecenstva za nejlepší možnou reklamu. 9/10

Lilo & Stitch (2002)

Dětská klasika, k níž jsem se po mnoha letech vrátil, protože jsem měl chuť na nějaký comfort watch, a taky jsem si říkal, že by bylo celkem vtipné, kdybych měl v hodnocených filmech po The Girl with the Dragon Tattoo, Evil Dead Rise a Possessor tuhle téměř nesnesitelně roztomilou disneyovku. Jako asi je to z velké části nostalgií, ale fakt mě to dojalo, svou nevinnou hravostí a nádhernou animací to může směle konkurovat Totorovi nebo Ponyo. Cobra Bubbles je cool as fuck a Lilina kolekce fotek tlustých lidí je trochu divná. 9/10

Possessor (2020)

A proto není moudré míchat dohromady práci a osobní život. Brandon je nejlepší nepo baby. 8/10

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Nejsem rozhodně skalní fanoušek Evil Dead série, ale všechy tři filmy (remake z roku 2013 jsem neviděl) se mi do jisté míry líbily. Jedničku beru hlavně jako takový filmařský artefakt zachycující Raimiho mladické nadšení, talent a smysl pro invenci, dvojka se pro mě díky své maniakální, zběsilé povaze jako jediná blíží pravé lásce, a Army of Darkness je taková neškodná, relativně zábavná kravina. Evil Dead Rise se úplně nepodobá žádnému z těch tří filmů, má svou vlastní osobnost, ale zároveň do série pořád pěkně zapadá. Je to brutální a over the top, ale zároveň to nikdy nepůsobí doopravdy ohavně, i když to ani nesklouzává k parodii, v tomhle ohledu to má asi nejblíž jedničce. Zároveň jde ale o profesionálně natočený, dost dobře vypadající film s relativně prokreslenými postavami. Lily Sullivan je skvělá protagonistka a Alyssa Sutherland se zase perfektně hodí na hlavního deadita (no offense). U dětí jsem občas měl pocit, že vypadali trochu moc v pohodě, vzhledem k tomu, co se dělo, obzvlášť Gabrielle Echols mi přišla trochu nepřesvědčivá, ale většinu času nešlo o nic příliš rušivého. Taky jsem asi moc nepochopil význam úvodu a na něj (trochu kostrbatě) navazujícího závěru, ale taky nejde o žádný velký problém. Prostě solidní hororová zábava, co se nedrží při zemi, a díky skromné stopáži uteče jako nic. Úctyhodný příspěvek do série. 7/10

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Normálně sice vždycky upřednostňuji originál před americkým remakem, ale Fincher je prostě Fincher. I přes ne úplně skromnou stopáž to pěkně utíká a neznalost předlohy mi po chvíli přestala vadit, i když je trochu znát osekanost materiálu. Craig a Mara jsou oba fantastičtí, a fakt jsem si v druhé polovině užíval dynamiku jejich postav. Navíc tu máme nejspíš jeden z nejlepších soundtracků od Reznora a Rosse, ne úplně Social Network level, ale zatraceně blízko. Trochu zamrzí, že Fincher nenatočil i další dva díly (i když nemám nejmenší tušení, oč v nich jde). Jo a takhle dobrý úvodní titulky jsem dlouho neviděl. 9/10

Pozůstalí - Série 2 (2015) (série)

Rozmáchlejší a ambicióznější, ale zároveň taky soustředěnější, než první série. Navíc o dost divnější, což je za mě velké plus. Přesun do nové lokace jednoznačně seriálu prospěl, Jarden je totiž nesmírně zajímavé místo, o kterém jsem celou dobu chtěl vědět víc. Trochu pro mě zaostávala dějová linka Laurie a Tommyho (Chris Zylka je za mě nejslabším článkem hereckého ansámblu), Meg je taky celkem otravná postava, na konci ale všechno pěkně zapadne do sebe, a nikdo nepůsobí vyloženě navíc. International Assassin je jedna z nejlepších seriálových epizod, co jsem viděl, a Where is My Mind v soundtracku je totální cheat code. Akorát tu znělku teda měnit nemuseli. Vizuálně je nové intro perfektní, ale hudebně za první sérií těžce zaostává. 9/10

Cléo od pěti do sedmi (1962)

Nikdy jsem naštěstí nebyl ve stejné, a vlastně ani v podobné situaci jako Cleo, ale dokážu si představit, že pocity, které člověk v takových chvílích musí zakoušet, vystihuje film celkem přesně. Během první půlhodiny jsem tak trochu očekával, že to pro mě bude film zajímavý svou premisou, ale obsahem lehce zaostávající, pak to ale s každou minutou rostlo a sílilo, od setkání s vojákem už jsem byl zcela přesvědčen, no a zakončení si ani lepší představit nedokážu. 8/10