Bolestná realita (1994)

"The answer is... PIZZA!" Film jsem si z velké části dost užíval a taky ke mě, jakožto k třiadvacetiletému muži bez jasné vize budoucnosti, který se stále tak trochu vyrovnává s faktem, že je dospělý, jeho téma celkem promlouvalo. Jo a scéna na benzínce je parádní, a přitom tak jednoduchá, a song My Sharona díky ní teď miluju. Ale bože můj, Ethan Hawke tady hraje asi toho nejnesnesitelnějšího, nejtrapnějšího rádoby deep kreténa, co jsem kdy viděl. Winona to celkem vyvažuje svou nadpozemskou dokonalostí, ale díky závěru bohužel nemůžu jít nad 6/10

Velké oči (2014)

Hmm, příběh je to celkem zajímavý, ale asi bych si o něm radši přečetl v pár odstavcích, nebo se podíval na nějaký půlhodinový dokument nebo tak něco. Ke konci vypravěč řekne něco o všech šílených zvratech, k nimž v příběhu došlo, a popravdě si myslím, že trochu přeháněl, vlastně je ten příběh dost prostý. A v tomhle podání je především frustrující, obzvlášť díky Waltzově přehrávání. Sice jsem před shlédnutím o skutečných událostech nic nevěděl, ale stejně si dovolím odhadnout, že nejde o úplně nejvěrnější ztvárnění Waltera Keana. Navíc to, i přes neznalost skutečného příběhu, bylo dost předvídatelné (obzvlášť to odhalení o pařížských obrazech), což k mé frustraci přispívalo. Ale aspoň to hezky vypadá. Jo a Lanu mám hodně rád, ale tady si společně s Burtonem a Waltzem vybrala slabší chvilku. 4/10

Addamsova rodina (1991)

Sonnenfeldovu verzi Addamsovy rodiny odmalička miluju, a přestože dvojka je můj favorit, tohle je taky banger. Hlavní rozdíl je v tom, že ve dvojce dostane Christina Ricci víc prostoru, který si rozhodně zaslouží. Taky je jednička o něco divnější, a ne vždy úplně dobrým způsobem. Jo a rozuzlení hlavní dějově linie o Festerově amnestii mi přišlo divně uspěchané, a celé to úplně nedává smysl. To jsou ale vlastně jen takové maličkosti, jinak tenhle film pořád miluju a nemůžu jít pod 9/10

Městečko Záhad - Série 2 (2014) (série)

V druhé sérii se Gravity Falls vyvinulo v něco fakt pozoruhodného. Seriál zvážněl, aniž by musel obětovat své komediální kvality, některé epizody jsou na Disney Channel překvapivě děsivé a mysteriózní atmosféra, která byla přítomna od prvního dílu, tu má šanci projevit se naplno. Postavy jsou prokreslenější a člověku na nich doopravdy záleží (i Soose jsem si jakž takž oblíbil), takže emocionálně vypjaté momenty fungují jedna báseň. Pořád jsou tu nějaké ty výplňové epizody, ale i ty jsem si celkem užíval, a téměř každá z nich byla následována nějakým totálním bangerem. Taky je fajn, že to druhou sérií doopravdy ukončili a, pokud je mi známo, už to nijak dál ždímat nezkoušeli. A je škoda, že fakt nesehnali Lynche na dabování Billa, ale Alex Hirsch taky odvedl skvělou práci. Oblíbené epizody: The Tale of Two Stans, Northwest Mansion Mystery a Not What He Seems 9/10

Kameraman (1928)

Ze všech Busterů, co jsem zatím viděl, mi tenhle přišel jako jeho nejúplnější film. Nedosáhne sice asi vrcholů některých jeho dřívějších snímků, ale je podle mě konzistentnější, a děj tady není jen způsobem, jak se dostat k gagům. Navíc je tady opička s kulometem. 9/10

Konkurenti (1992)

Mám rád filmy, co mě dokáží bavit celou dobu, přestože jsou jenom o několika postavách vedoucích dialogy o něčem, čemu z velké části nerozumím. Tenhle taky navíc dost dobře vypadá na to, že se odehrává víceméně jen v jedné kanceláři a jedné restauraci. Pacino a Lemmon jsou tady fakt neskuteční. 8/10

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Do prvního spider-versu jsem se jako mnoho jiných ihned zamiloval, přesto jsem ale ještě donedávna nebyl na druhý díl nějak extrémně natěšen. Nejspíš hlavně proto, že filmů s multiverse tématikou začíná být poslední dobou nějak hodně, a já jsem obecně spíš zastáncem komornějších dobrodružství, v nichž se řeší osobnější záležitosti, než osud všech sdružených vesmírů. Spider-man: Across the Spider-verse ale z multiverse tématiky těží naplno a předkládá hyperaktivní, dynamickou, místy až těžce vstřebatelnou podívanou, v níž se mísí desítky výtvarných stylů a tisíce nápadů, takže ve výsledku jde opět o něco naprosto nového a nevídaného. Do nejmenších detailů vypiplaná vizuální stránka navíc nestojí v cestě silnému emocionálnímu jádru a film ví, kdy zpomalit, aby nechal postavy i diváka vydýchat, než se šílená, zběsilá jízda zase rozjede naplno. V druhé polovině mi už sice příběh začal připadat lehce překombinovaný, navíc stejně jako třeba u první Duny se tady dá namítnout, že jde jen o první část příběhu bez jakéhokoli zakončení (v tomhle ohledu má první Spider-verse navrch). Já ale tomuhle týmu teď už zcela věřím, že třetím dílem završí tuto trilogii nejuspokojivějším možným způsobem a laťku, která je už nyní nastavena neuvěřitelně vysoko, ještě překonají. Pak možná půjdu i s hodnocením prostřední části ještě výš, zatím silných 9/10

Thelma a Louise (1991)

Lepší na chvíli doopravdy žít, než navždy jen přežívat. Geena Davis vykrádající obchod s potravinami je jedna z nejroztomilejších věcí, co jsem kdy viděl. 9/10

Plavčík na sladké vodě (1928)

Většina filmu je taková standartní Busterovská zábava obohacená o poměrně poutavě vyobrazený vztah otce a syna, na konci se to stočí tak nečekaným směrem, že jsem mohl jen zírat a zase jednou Bustera obdivovat za to, co na poli kinematografie před sto lety předváděl. Taky se mi hodně líbil jailbreak s bochníkem chleba. Slabších 9/10

Watchmen (2019) (seriál)

Lindelofovi Watchmeni jsou risk, který se vyplatil. Se zaslouženě legendárním původním komiksem (který jsem si konečně po shlédnutí prvních pár epizod rozhodl přečíst) to má ideální množství společné DNA, dokáže to být svěží, provokativní, strhující i dojemné. Herecká sestava je navíc fantastická, Regina King tomu kraluje (pun intended), ale Jean Smart, Tim Blake Nelson nebo krásně přehrávající Jeremy Irons (který je skoro až do konce ve své vlastní, mnohem divnější show) za ní ani v nejmenším nezaostávají. Šestá a osmá epizoda jsou za mě jasné vrcholy, ale nenudil jsem se ani sekundu, celou dobu mě zajímalo, jak zapadnou jednotlivé dílky do sebe, a na konci jsem byl nadměrně spokojen. Kdybych to měl z nějakého důvodu srovnat se Snyderovou doslovnou adaptací, Lindelof by vyšel jako jednoznačný vítěz - Snyder sice taky odvedl slušnou práci, ale je vidět, že na komiksu ho zajímá hlavně drsná a špinavá atmosféra, Lindelof si z něj odnesl i myšlenkový přesah a aplikoval ho v novém materiálu inovativním způsobem. 10/10