Tři barvy: Modrá (1993)

Má to jen hodinu a půl, ale přišlo mi to delší - myšleno jako kompliment. Asi proto, že postava Julie působí tak skutečně, jako kdybych ji znal už dlouho. Za což může určitě Kieslowski i fantastická Juliette Binoche. Ta stejně jako film sám působí na první pohled velice chladně a odměřeně, ale přitom se pod povrchem skrývá tolik neskutečně silných emocí... Jo a taky je ten film faaakt modrej. 9/10

Ukradené Vánoce (1993)

Sice je ta hudba po animaci rozhodně nejvýraznější složkou filmu, stejně bych si ale přál, aby se méně zpívalo a více mluvilo. Takhle mě to místy trošku nudilo i navzdory velice skromné stopáži a kvalitě hudby. Ale Jack, Sally i ten doktor s odklápěcí hlavou jsou dost boží. 8/10

Uprchlík (1993)

Vzhledem k jednoduchosti zápletky považuji stopáž za lehce přestřelenou, ke konci už to chvílema působilo trochu natahovaně... Ale jinak jde o nepřekvapivě dobrý film s nepřekvapivě dobrým Harrisonem Fordem a několika úžasně napínavými scénami. 8/10

Aladin (1992)

One jump ahead a Prince Ali jsou neskutečný bangery. Robin Williams umí skvěle imitovat Jacka Nicholsona. Víceméně perfektní film. 10/10

Armáda temnot (1992)

Strašná blbost, ale zábavná a celkem sympatická. Z Ashe je v tomhle díle fakt kretén, ale ničemu to nevadí. 6/10

Batman se vrací (1992)

Bože, tenhle film je tak nádherně divnej. V dětství mě děsil a fascinoval zároveň, a řekl bych, že nejspíš trochu předznamenal mou současnou zálibu v hororu. DeVito je prostě fenomenální, působí tady na mě trochu jako jakási znetvořená verze Franka z IASIP - Prostě perverzní, groteskní, nestvůrný malý gremlin. Zároveň je ale tučňák i celkem tragická postava, jejíž patos na mě díky absurditě všeho ostatního celkem funguje. Pfeiffer za ním taky nijak nezaostává, její Catwoman zůstává dodnes v mých očích jednoznačně nepřekonána (a to se mi Hathaway i Kravitz v těch rolích líbily). Jo a taky je to jeden z vizuálně nejnádhernějších filmů, co jsem kdy viděl. 9/10

Braindead - Živí mrtví (1992)

Stejně jako Evil Dead 2 (což je asi ze všech filmů, co jsem kdy viděl jediný, který bych k tomuhle dokázal přirovnat) je tohle sice bráno jako hororová komedie a přitom (alespoň v mých očích) není ani jeden z filmů doopravdy děsivý a regulérních vtipů v žádném z nich člověk také příliš nenajde. Kouzlo obou filmů tkví v zapálení mladých režisérů pracujících s neexistujícím rozpočtem, v jejich neúnavnosti a v naprosto šílených, neskutečně kreativních a i po letech stále skvěle vypadajících gore efektech, jejichž nechutnost se oba filmy během své stopáže neustále snaží překonávat. Ten komický aspekt většinou tak nějak přirozeně vyplyne z over the top povahy filmu, i když tady bylo i pár doopravdy vtipných scén ("i kick ass for the lord"). No, když to vezmu kolem a kolem... Nebudu asi nikdy Braindead úplně zbožňovat, ale stejně jde o dosti pozoruhodný film (zvlášť, když si člověk vezme, že stejný režisér natočil dost možná nejslavnější filmovou trilogii všech dob), který mě svým zvráceným způsobem strašně bavil. 8/10

Candyman (1992)

Heh, včera jsem se díval na Jackass 4, dneska na tohle, a v obou filmech byly scény, kde byl někdo, kdo očividně nechtěl být pokrytý včelami, pokrytý včelami. V tomhle případě překonala komedie v děsivosti horor. To ale vypovídá spíš o Steve-ově šílenství než o efektivitě tohohle filmu, protože podle mě efektivní je až běda. Parádně mrazivá atmosféra podpořená fantastickou hudbou, Tony Todd excelující v titulní roli, nepředvídatelný děj a naprostá beznaděj postupně obestírající hlavní hrdinku jako... jako roj včel. 🐝🐝🐝 9/10

C'est arrivé près de chez vous (1992)

Výborný nápad, z něhož tvůrci vyždímali spoustu skvělých, opravdu černohumorných scén. Tak trochu na jedno použití, bez nějakého většího smyslu, ale přesto zábavné, originální a provokativní. Poelvoorde byl vynikající. 7/10