Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Animovaný
  • Dokumentární

Rivalové (2013)

Nerada to uznávam, ale na to, pod akým silným vplyvom typického amerického mainstreamu film je, mi jeho postavy prišli veľmi sympatické; až tak, že sa prikloním ku štyrom hviezdičkám. Ako divácka jednohubka s napätím je to fajn, avšak nečakajte nič prevratné.

Xala (1975)

Spolu s výkonom nehercov, ktorí podľa mňa trochu kazili zážitok, je film akousi tlmenou tragikomédiou z Afriky, kde sa vyzdvihujú najmä korene národa. Xala obsahuje veľmi zaujímavé, iné myšlienky, ktoré sa u nás nezvyknú filmovať. Pomalosť a minutáž snímke avšak neprospievajú.

plakát

A co dále, Baltazare (1966)

A čo ďalej, Baltazár by prospelo menšie množstvo postáv (trochu som sa strácala vo vzájomných vzťahoch, jediná jasná bola Marie a jej “chlapci”). Každopádne, z Bressonových filmov cítim istú rozprávačskú naivitu, kde účel/myšlienky svätí prostriedky. Avšak, za zaujímavé považujem dialógy - všetky postavy sa vyjadrujú nesmierne jasne a hovoria presne to, čo si myslia alebo cítia. Sekvencia s chlebom v schránke v spojení s hladením Marie, zakončená trúbením, je skvelá; obávam sa však, že význam tohto spojenia neunikne len veľmi pozorným a chápavým divákom. Samej mi chvíľu trvalo, kým som si to uvedomila. Zároveň oceňujem somárika Baltazára, z ktorého v cirkuse bolo naozaj cítiť strach, hoci nepovedal ani slovo.

Úkryt (2002)

Film občas trpí výberom takých činov, ktoré vyzerajú dobre na plátne, namiesto výberom tých, ktoré sú logické. Avšak stále ide o pomerne kvalitný thriller, kde väčšina vecí dáva zmysel. Väčšina.

Kafe a cigára (2003)

Pekne natočené série konverzačiek pri cigarete a káve. Občas bez vnútornej logiky, no niektoré z nich veľmi trefne otvárajú a otáčajú témy nadradenosti alebo odsudzovania. Dominuje skvelá herecká akcia. Spájať sa to začne až tesne pred záverom, buďte trpezlivý.

plakát

Nadějná mladá žena (2020)

Popová nálada mi osobne nepasovala. Celkové vyznenie filmu vo mne zanechalo skôr rozpačitý pocit. Niektorým momentom som verila, iným naopak veľmi nie, a keď sa zamýšľam prečo, nedokážem to pomenovať; možno to pokazila tá veľká snaha o nadľahčenie témy, ktorú prekrylo až mainstreamové zaobchádzanie s látkou. Najviac ma vyrušoval hudobný podklad a to na viacerých miestach.

Zátoka (2009)

Silné, veľmi znepokojujúce. SPOILER: Červené more trhá srdce.

Iluminace (1973)

Prvých 20 minút zvláštne odťažité a naplnené filozofickými otázkami. No potom sa sila faktov láme v čosi tak ľudské a nežné, až som sa prichytila pri jemnom úsmeve. Celý príbeh hlavnej postavy je vlastne zahalený v zaujímavej režijnej metóde posúvania deja dopredu cez úradné/lekárske papiere, na ktorú je trochu ťažšie si zvyknúť kvôli mnohým odborným výrazom. Postavu chápeme približne od polovice snímky, keď sa z obyčajného človeka stáva sympatický otec. Film má aj vďaka pôsobivým obrazom veľmi tajomnú atmosféru, ktorú mu osobne kvitujem. Posledné minúty sú krásne metaforické.

Feeling Through (2020)

Trochu dotieravo sentimentálne, najmä vďaka hudbe, no celkom podarený príbeh o zmene postoja. Ak by hlavná postava hrala menej vystrašene, občas až priam “spomalene”, bolo by to o čosi reálnejšie - kvôli tomu som mala problém jej uveriť.

plakát

Demi Lovato: Dancing with the Devil (2021) (TV seriál)

Americky afektované, no svojím mnohovrstevným odrazovým mostíkom skutočne dojímavé. Demi je najsympatickejšia (a možno aj najreálnejšia) bez make-upu. Popri akomsi odmietaní minulej snahy byť ukážkou dokonalosti, sa, paradoxne, objavuje dokonalo upravená, čím potvrdzuje povrchnosť amerického sna, azda akoby sa (možno len vizážistka) ani nepoučila. Mojou najväčšou výčitkou sa teda stáva prostredie, ktoré stále nepriamo stavia na pozlátku. Každopádne, ako dlhoročný fanúšik želám a verím v lepšie časy.