Chaotická Ana (2007)

Je to perfektná mysteriózna dráma. Má výborný príbeh o mladej žene, Ane, schopnej maliarke, ktorá sa po stretnutí s vyhľadávačkou talentovaných ľudí presťahuje do veľkomesta, aby mohla ďalej rozvíjať svoje schopnosti a nájde si tu viacero dobrých priateľov a prvú skutočnú lásku, lenže čoskoro si všetci začnú uvedomovať, že ju niečo tiaži a pomocou hypnóz sa začne dozvedať o svojich minulých životoch, v ktorých bola vždy dôležitou ženou, ale zároveň ju po splnení svojho poslania čakala skorá smrť. Spracovanie je skutočne perfektné, už od úvodného záberu je jasné, že sa bude konať zaujímavý zážitok, no napriek tomu si ma to ešte spočiatku až tak moc nezískalo a skôr som len očakával, akým smerom sa dej pohne. Následne ma to už ale úplne dostalo, tématika o minulých životoch je tu podaná vynikajúco, je to nadmieru zaujímavé, k tomu chválim skvelý prvok o hľadaní životnej lásky, celé je to pomerne originálne, nájde sa tu viacero nezabudnuteľných situácií a hlavne je to mimoriadne intenzívny zážitok, ktorý ide do hĺbky. Síce ten úplný záver je taký zvláštny, ale tiež ma zaujal. Herecké obsadenie je výborné, úžasná Manuela Vellés a to vo všetkých ohľadoch, hlavne v scénach hypnózy dokázala zo svojej postavy dostať úplné maximum a na nej to celé stojí, ale nič nemôžem skritizovať ani na žiadnej inej vedľajšej postave. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, toto je môj prvý film od Julia Medema, ale určite nie posledný, tento scenár svojim zaujímavých štýlom dotiahol až k dokonalosti, na tú atmosféru a intenzívne pocity, ktoré to dokáže vyvolať treba mať skutočný talent. A k tomu ešte skvelá hudba, ktorá to všetko výrazne zosilňuje. Tento film je pre mňa mimoriadne prekvapenie, pozrel som si to prakticky len náhodou a o to viac som si to následne vychutnal a o pár dní znovu, kedy mi už plne sadla aj tá úvodná časť, takže prvotriedny film, aký sa len tak nevidí. 89%

Vyšinutí (2012)

Je to dosť dobrý katastrofický thriller. Má výborný príbeh o pracovníkovi v zdravotníckej firme, ktorý sa zo všetkých síl snaží uživiť svoju rodinu, pretože sa kvôli bratovmu zlému rozhodnutiu dostal na mizinu, ale čoskoro si uvedomí, že má oveľa vážnejšie problémy. V krajine práve prepukla mimoriadne vážna nákaza, kvôli ktorej nakazení rýchlo prichádzajú o živiny a pociťujú extrémny smäd, čo ich dokonca prinúti sa utopiť a keď si muž uvedomí, že nakazená je aj jeho rodina, musí urobiť všetko preto, aby ju zachránil a získal liek skôr, než bude neskoro. So spracovaním som dosť spokojný, ale aj tak sa nezbavím pocitu, že sa z toho dalo ešte získať aj trochu viac. Po úvodnej zoznamovacej časti, ktorá výborne oboznámi s problémami hlavného hrdiny sa to už naplno rozbehne, nákaza je podaná perfektne a tak táto druhá štvrtina filmu je rozhodne aj jeho vrcholom a tak ma trochu mrzí, že druhá polovica sa už vyberie iným smerom. Aj táto časť je vydarená, hľadanie lieku je napínavé, nájde sa tu plno zaujímavých situácií, len už to nemá tú pôsobivú atmosféru predchádzajúcej časti a aj celá tá línia, ktorá je zameraná na chamtivosť a byrokraciu vplyvných ľudí mi prišla trochu navyše. Takže aj takto je to rozhodne výborný zážitok bez hluchých miest, ale po pár úpravách to mohlo byť ešte lepšie. Čo sa týka tých akčnejšie ladených scén, tak tu prakticky ani nemám čo vytknúť, množstvá ľudí, ktorí nedokážu uhasiť svoj smäd a tak sa vrhajú do riek teda zapôsobia a tie zvyšné scény tiež svoj účel splnia. Herecké obsadenie je na tom dobre, Kim Myung-Min v hlavnej úlohe si ma získal prakticky okamžite, k tomu jeho sympatická rodina, takže sa mu v jeho úsilí nedá nefandiť a poteší aj viacero známych tvári vo vedľajších úlohách. Réžia a technická stránka sú vydarené, vizuálne je to skvelo zvládnuté, funguje aj atmosféra a napätie, tu nemám čo vytknúť. Som veľmi spokojný, zo všetkých katastrofických filmov na tému nákazy, ktoré som videl sa jedná o jeden z najlepších kúskov a po doladení druhej polovice by som možno dal aj plný počet. 78%

Smrtonosná zbraň 4 (1998)

Posledný diel tejto kultovej série sa už nesie čisto v štýle predchádzajúceho dielu, teda o tej temnej atmosfére prvých dvoch dielov už nemôže byť ani reči a tiež už to pôsobí trochu viac rodinne, než by bolo vhodné, ale predsa len si film stále drží slušnú úroveň a sérii rozhodne hanbu nerobí. Film začne výbornou úvodnou sekvenciou, akcia s ťažko ozbrojeným maniakom sa vydarila, ale následne sa hlavné postavy opäť úplnou náhodou dostanú k niečomu veľkému, čo samozrejme začnú vyšetrovať, toto mi vadilo už minule, prvé dva diely boli v tomto podstatne uveriteľnejšie. Ale ani táto zápletka s čínskou mafiou nie je zlá, drží si výborné tempo a ponúkne nespočet vydarených scén rôznych typov. Len to už nepôsobí tak samostatne ako predtým, ale už sa tu moc spolieha na to, že divák už postavy veľmi dobre pozná, že za tie diely a roky si k nim vytvoril pomerne silný vzťah a tak má väčší priestor nielen rodinná stránka, čo tu na mňa pôsobí skôr rozporuplne, má to svoje klady, ale aj zápory, ale celkom sa vsádza aj na nostalgiu, no tá mi tu sadla. Takže celkovo by sa tu toho dalo celkom dosť doladiť, ale aj s týmto prevedením som spokojný. Čo sa týka obsadenia, Mel Gibson už trochu zostarol, ale aj to film využíva vo svoj prospech a s Gloverom stále tvoria skvelú dvojicu, Joe Pesci je práve v tomto diely najlepší a jeho scéna na cintoríne sa mi veľmi páčila, Renne Russo ma ešte minule bavila, ale tu je už úpne zbytočná, ale kladom sú nové postavy, Chris Rock tu má s Gloverom výborné rozhovory a Jet Li je zase veľmi solídny záporák. Len škoda, že mimo neho ma už na strane záporákov nikto nezaujímal. Akcia sa tiež nesie v štýle predchádzajúceho dielu, takže opäť je technicky prvotriedne zvládnutá, kamera, strih a výber lokácií sú bezchybné, len by to chcelo viac drsnosti a zabitých. Prestreliek je málo a nie sú ani tak dobré, ako predtým, ale naháňačky sú stále slušné, či už automobilová alebo pešia a čo je hlavným kladom, konečne si polepšili súboje. A môže za to Jet Li, ktorý tu v akcii nemá zase tak moc priestoru, ale tých pár krátkych súbojov je výborných a predvedie tu niekoľko úžasných chvatov. Ani v jednom z nasledujúcich amerických filmov, v ktorých stvárnil hlavnú úlohu a mal omnoho viac priestoru sa v akcii tak dobre nepredviedol. Takže práve tieto jeho minisúboje tu v akcii vynikajú najviac. A humor našťastie nezaostáva, stále je tu plno vydarených vtipných scén a hlášok. Takže Richard Donner aj tentoraz odviedol veľmi dobrú prácu, prvé dva diely a samozrejme hlavne parádna dvojka ma bavili viac, toto je už úroveň trochu slabšej trojky, ale stále je to slušná žánrová zábava, ku ktorej sa raz za pár rokov rád vraciam. 71%

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Po dvoch pomerne temných a drsných dieloch, hlavne dvojke prichádza až moc uvoľnená a rodinne založená trojka, čo je určite skôr na škodu, ale predsa len si to stále drží slušnú úroveň. Zápletka už nie je tak atraktívna ako predtým, vlastne za celý čas som nedokázal získať pocit, že ide o niečo dôležité, aby som sa o postavy aj mohol obávať, toto je už skôr len v rámci možností štandardný prípad. Navyše je to dosť postavené na náhodách, tu sa hlavné postavy až príliš často nachádzajú práve tam, kde sa niečo stane, čo už pôsobí dosť umelo. Ale predsa len je to stále nadmieru svižná žánrová zábava s množstvom výborných scén a momentov, pričom rovnako ako predchádzajúce diely aj tento v záverečnej fáze vygraduje a tak ma to celkovo bavilo. Väčšina postáv zostala samozrejme totožná, duo Mel Gibson a Danny Glover je stále výborné, aj keď tu už neprejdú do drsného režimu a z nových postáv poteší Rene Russo, ktorej to síce v akcii vôbec nejde, ale inak ma bavila. Ale sklamaním sú záporáci, ktorí sú dosť nevýrazní a to platí aj o ich šéfovi. Trochu si pohoršila aj akcia, nielen, že jej je o niečo menej, ale ani typovo mi nesedela tak, ako napríklad v predchádzajúcom diely. Stále je veľkolepá, skvelo natočená a technicky prvotriedne zvládnutá, len sa až moc venuje automobilovým naháňačkám a tých pár prestreliek nie je až tak dobrých, ako boli predtým. A súboje tiež nemajú čím upútať, no na to som si v tejto sérii zvykol. Ale aj tak sa na ňu stále dobre pozerá, poteší úvodná efektná explózia, naháňačka na policajnej motorke alebo aj finále, v ktorom sa konečne aj trochu viac zabíja, ale predsa len je to najslabšie finále z celej série. Ale pochváliť musím humor, síce sa tu nenájdu až také nezabudnuteľné scény, aké ponúkla dvojka, ale celkovo mi príde trojka asi najzábavnejšia, tých výborných hlášok a dialógov je tu nespočet. A režijne ma síce mrzí, že trojka už ani na okamih neponúkla temnejšiu atmosféru, ako predchádzajúce diely, ale po ostatných stránkach je to stále vysoká kvalita. Takže z celej série je práve trojka asi najslabšia, ale aj tak je to stále slušná žánrová zábava so svižným tempom a skvelým humorom. 72%

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

O žiadnom diely z tejto série nemôžem povedať, že by bol zlý, všetky sú vo svojom žánri nadpriemerom, ale jedine o tomto druhom pokračovaní môžem povedať, že ho mám aj skutočne rád a zatiaľ čo tie ostatné pozerám len v rámci série raz za pár rokov, tento si nemám problém pozrieť kedykoľvek samostatne. Zatiaľ čo prvý diel bol taký temnejší a umiernenejší a tie neskoršie zase úplne odľahčené a dynamické, tak jedine táto dvojka plnohodnotne skombinovala klady všetkých týchto štýlov. A tak je tu poriadne svižná žánrová zábava bez jediného hluchého miesta, ktorá má v rámci série nielen najatraktívnejšiu zápletku, problémy s diplomatmi, ktorí sa nezastavia pred ničím a tak im musí hlavné duo ukázať, že ich nedotknuteľnosť je len zdanlivá, ale aj najvýraznejšie akčné, humorné, ale aj dramatické momenty. A tak tu som mal skutočne pocit, že jedna vydarená scéna strieda druhú a úroveň filmu sa neustále len zvyšuje, až vygraduje v záverečnej tretine a toto je už nielen vrchol série, ale čistá akčná klasika, túto časť jednoducho milujem. Vylepšili sa aj postavy, hlavne Mel Gibson, ktorý je tu už prakticky dokonalý, nielen, že je s ním často zábava, ale keď sa nahnevá, tak je to prvotriedny blázon a mašina na vraždenie, z ktorej ide strach, Danny Glover si drží svoj štandard, pričom chémia medzi nimi je už tentoraz výborná, opäť plno sympatických vedľajších postáv, či už staré, ale aj nové, hlavne Gibsonova nová láska a výborní záporáci, ktorí už síce nie sú obsadení tak známymi hercami, ako predtým, výnimkou je jedine charizmatický Joss Ackland ako ich šéf, ale inak ma bavili ešte viac, v priebehu filmu sú strety medzi kladnou a zápornou stranou tak dobre vyhrotené, že sa nedá netešiť na ich konfrontáciu. Rozporuplne na mňa pôsobí jedine Joe Pesci, určite tu má niečo do seba a plno jeho replík sa mi páčilo, len jednoducho celkovo takéto postavy moc nemusím a hlavne v akčnom žánri. Akcie je už tentoraz plno, je veľkolepá, rozmanitá, samozrejme perfektne natočená a aj ideálne drsná. Dlhší čas ju tvoria hlavne samé naháňačky, ale posledná tretina ponúkne aj pár skvelých prestreliek a drsných likvidácií a toto ma už veľmi bavilo. Rovnako humor ponúkne najlepšie scény z celej série, na časti ako bomba na toalete, televízna reklama alebo odlákanie pozornosti rozhovorom o odchode do juhoafrickej republiky sa len tak nezabúda. A režijne je to opäť prvotriedna práca. Takže po všetkých stránkach rozhodne najlepší diel série, zápletka, akcia, humor, atmosféra a postavy už nikdy neboli tak vydarené. 78%

Smrtonosná zbraň (1987)

Smrtonosná zbraň sa pre mňa nikdy nestala takou žánrovou klasikou, ako pre väčšinu akčných fanúšikov, či už tento pôvodný diel alebo celá séria, ale predsa len hlavne po rokoch musím uznať, že má niečo do seba. Ale aj keď sa séria preslávila svojou kombináciou humoru a akcie, tohto prvého dielu sa to zase tak moc netýka, skôr je to taká serióznejšia akčná kriminálka, ktorá možno pôsobí aj trochu uveriteľnejšie a nie je až tak postavená na náhodách, ako nasledujúce diely, čo mi dosť vyhovuje. Zápletka pôsobí skôr len štandardným dojmom a ani dej nie je až tak dynamický, ale aj tak ma to celkom bavilo, vyšetrovanie vraždy, za ktorou je ale omnoho viac, ako to spočiatku vyzerá je dostatočne zaujímavé a celé to na pomery série pôsobí trochu drsne a temne a to sa mi páčilo. A navyše aj úroveň filmu ide vlastne neustále len hore, obzvlášť posledná tretina slušne vygraduje a to mi v tomto žánri nadmieru vyhovuje. A teraz už k samotným postavám, ktoré túto sériu vlastne preslávili. Chémia medzi ústrednou dvojicou ešte nie je až tak silná, ale Mel Gibson aj Danny Glover tu predstavujú aj sami o sebe dostatočne zaujímavé a rozmanité postavy, takže na to ich vzájomné fungovanie sa veľmi dobre pozerá, nechýba ani dostatok sympatických vedľajších postáv, či už členovia polície alebo Gloverova rodina a sadlo mi aj zloženie záporákov, ako Gary Busey, Mitchell Ryan a ďalšie známe tváre z množstva iných akčných filmov Al Leong a Sven-Ole Thorsen. Akcia je až prekvapivo komorná, v tomto diely sa dosť držali na uzde, aby to bola ešte tá serióznejšia kriminálka a tak väčšinu filmu tvorí len pár kratších, ale zase efektných sekvencií, ako nejaká tá menšia prestrelka, explózia alebo kaskadérsky kúsok, pričom na všetko sa dobre pozerá. A posledná tretina už viac prejde do akčného žánru a tak už je to veľkolepejšie a drsnejšie a to Gibsonove nemilosrdné zabíjanie protivníkov je radosť pozerať. A síce humoru tu nie je zase tak moc, ako v ostatných dieloch, predsa len sa tu nájde pár dobrých hlášok a vtipných scén. Režijne sa tu nedá absolútne nič vytknúť, Richard Donner zvláda žáner na jednotku. Takže mám množstvo podstatne obľúbenejších akčných filmov, ale ani Smrtonosná zbraň nie je zlá, bavím sa pri nej a raz za pár rokov sa k nej rád vraciam. 74%

Západní vítr (2010)

Je to dosť dobrý akčný krimi thriller. Má veľmi dobrý príbeh o štvorici policajtov idúcej po zločincovi, ktorý spolu so svojou priateľkou uniká cez púsť ďaleko od civilizácie, pričom ho čoskoro aj dostanú, ale problémy im robí aj dvojica zabijakov, ktorí chcú dostať zločinca za každú cenu, aby z neho dostali potrebné informácie. So spracovaním som nadmieru spokojný, v tomto prípade sa nejedná o žiadny priamočiary akčný film, ako to na prvý pohľad vyzerá, ale o pomerne prepracovaný a zaujímavo podaný akčný thriller, čo tomu len prospeje. Získalo si ma to už od začiatku a až do konca nepustilo, dej je po celý čas nadmieru zaujímavý, väčšinu času je to svižné a aj v tých pomalších častiach je to stále dostatočne kvalitné, takže som tu nenašiel žiadne slabé miesto, dobre funguje aj chémia medzi postavami, chválim aj postupné odkrývanie informácií, takže sa divák všetko nedozvie okamžite, ako celok to funguje výborne. Len mi tu chýba trochu drsnejšia atmosféra, všetky postavy medzi sebou majú rešpekt a tá atmosféra je možno trochu priateľskejšia, ako by som chcel a preto som sa o ne ani až tak moc neobával, ale to je to jediné. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Je perfektne natočená, výborne zvolené uhly kamery a minimum zbytočných strihov, dosť rozmanitá a nápaditá, nájde sa tu pár slušných súbojov, nejaká tá streľba, ale najkvalitnejšie sú zvládnuté rôzne sekvencie s dopravnými prostriedkami a navyše to pôsobí aj dosť realisticky, teda až na tie niektoré prehnané skoky z veľkých výšok a podobne, ale aj toto ma veľmi bavilo, pôsobí to efektne. Jediné negatívum vidím v tom, že zabitých je úplné minimum, ale nad to sa dá povzniesť. Najviac sa mi páči hlavná naháňačka v strede filmu s niekoľkými výbornými prvkami, hlavne to hádzanie molotovových koktailov, prípadne akcia v noci, ale všetka je vydarená. Herecké obsadenie je výborné, zo štvorice policajtov si ma najviac získal Jacky Wu, ktorý toho v osobnej akcii až tak moc nepredvedie, ale aj tak ma bavil, výborná dvojica zabijakov Francis Ng a Nan Yu, bavil ma aj zločinec, k tomu Charlie Yeung, ktorú vždy rád vidím, tu nemám žiadny problém. Réžia a technická stránka sú výborné, perfektný vizuál, zaujímavá atmosféra filmu, chválim aj prostredie, kvalita vo všetkých ohľadoch. Som veľmi spokojný, na plné hodnotenie to nie je, ale aj tak výborný príbeh, akcia, obsadenie, vizuál, nie je tu žiadny výrazný zápor, určite si to ešte pozriem. 77%

Neoneun pet (2011)

Je to nadpriemerná romanticky ladená komédia. Má priemerný príbeh o redaktorke časopisu, ktorá ešte stále nenašla svoju životnú lásku a tak býva sama, až raz nájde v krabici pred svojim domom mladíka, talentovaného tanečníka, ktorý sa ukryl pred výtržníkmi, pričom ho prostredníctvom svojho brata už spoznala. Keďže nemá kde bývať, dovolí mu zostať u nej, ale uzatvoria takú neškodnú dohodu, že jej bude plniť úlohu domáceho mazlíčka, no postupne sa do toho stále viac zamotáva a navyše konečne nájde svojho vyvoleného a tak sa to snaží pred všetkými utajiť. Spracovanie je celkom slušné, síce celá táto zápletka pôsobí až príliš zvláštne a nedôveryhodne, ale aj napriek tomu to ešte celú prvú hodinu dokázali ustrážiť, aby to neprekročilo mieru úplnej neuveriteľnosti. Takže táto časť pôsobí dobrým dojmom, dej je podaný zaujímavo, nájde sa tu viacero dobrých situácií, dá sa vytvoriť vzťah k postavám, nemám s tým problém. Ale potom sa to už nanešťastie zmení, už to prekročí tú spomínanú hranicu a mal som pocit, že sa im to celé rozpadlo, tie motivácie a konania jednotlivých postáv začnú byť úplne mimo reality, stále je to v rámci možností obstojná zábava a napríklad tanečné vystúpenie si ma získalo, ale inak som sa do toho nedokázal dostať, lebo som nikomu nič neveril a už ani nefandil. Inak jednotlivé žánre sú dobre zvládnuté, prednosť má komédia, tá tu má jasne najviac priestoru a celkom sa vydarila, hlavne tá prvá hodina je tak príjemne úsmevná, dokáže udržať dobrú náladu a párkrát som sa aj zasmial, romantika je už viditeľne podriadená, očakával som, že bude mať viac priestoru, ale ani s týmto nemám väčší problém. S hereckým obsadením som dosť spokojný, tradične skvelá Kim Ha-Neul, opäť si ma získala prakticky okamžite a s ľahkosťou to celé ťahá, Jang Keun-Suk už výrazne zaostáva, nie je mi moc sympatický a ani jeho postava nie je až tak zaujímavá, ale stále svoj účel splní a všetky vedľajšie postavy sú už vydarené, bavil ma nápadník hlavnej hrdinky, jej pracovný tím a aj ostatní. Réžia a technická stránka sú výborné, presne tento typ a úroveň mám v tomto žánri rád, takže nemám žiadny problém. Škoda, tohto filmu som sa už od začiatku obával, tá zápletka je len predsa dosť zvláštna a moje obavy sa nanešťastie aj vyplnili. Je to výborne natočené, zahrané a väčšinu času sa aj z tejto zvláštnej zápletky podarilo dostať maximum, ale len predsa si vybrala svoju daň a za zvyšok filmu už musím znižiť hodnotenie na lepší priemer, inak by to bola ďalšia kvalitná juhokórejská komédia, čo je určitým spôsobom aj teraz, ale musel by som zniesť túto zápletku v plnom rozsahu a to sa mi nepodarilo. Inak to určite stojí za pozretie, ale toto podľa mňa nebola vhodná látka na sfilmovanie. 66%

Jopok manura (2001)

Je to celkom dobrá akčná komédia. Má dosť dobrý príbeh o vplyvnej gangsterke, ktorá sa v podsvetí cíti ako doma a získať si rešpekt pre ňu nie je ani najmenším problémom, no keď zistí, že jej sestra je smrteľne chorá a jej posledným prianím je vidieť ju vydatú, chce jej ho splniť za každú cenu. A tak musí spolu s podriadenými začať zháňať ženícha, čo sa aj podarí, no s touto bežnou stránkou života nemá vôbec žiadne skúsenosti a navyše má stále problémy aj s konkurenčným gangom. Spracovanie sa mi páči, celá prvá hodina sa nesie hlavne v komediálnom duchu, pričom potenciál tejto zaujímavej témy sa darí vypĺňať prakticky naplno, takže sa väčšinu času výborne pozerá na to, ako sa drsná hlavná hrdinka, ktorá vládne svetu zločinu nevie správať v tomto obyčajnom, kde ide o obyčajné zaujatie muža, randenie a nejaký ten plnohodnotnejší vzťah a tam sa musí všetko učiť a aj tak tomu moc nerozumie a potom už dostane väčší priestor aj dráma, síce to už pôsobí trochu slabším dojmom, ale stále viac než dostatočným, nenudil som sa ani v tejto druhej časti a napríklad záverečná scéna je výdarená. Takže z jednotlivých žánrov najlepšie funguje jasne komédia, je tu plno vtipných situácií, ktoré sa síce držia jednej témy, ale to vôbec neprekáža, viackrát som sa dobre zasmial, poteší aj pár slušných akčných sekvencií, ale aj tá dramatická línia funguje, len vidno, že film je prispôsobený komédii, preto to nemá až tak moc priestoru. Herecké obsadenie je bez problémov, síce sa neviem zbaviť pocitu, že mohlo byť kľudne aj o triedu lepšie, chcelo by to nejaké charizmatickejšie tváre, ale aj tieto si ma celkom získali, či už hlavná hrdinka Shin Eun-Kyung, jej nový partner Park Sang-Myeon, ktorý jej protiklad zahral výborne alebo aj všetci gangstri. Réžia a technická stránka sú na tom podobne, tiež s nimi nemám žiadny problém a pre komédiu to stačí, ale dalo sa z toho získať aj viac. Takže celkovo som spokojný, celý ten nápad je v rámci žánru výborný, rovnako aj jeho využitie, takže svoj účel to splní. 75%

Jjejjehan romaenseu (2010)

Je to celkom dobrá romantická komédia. Má dosť dobrý príbeh o kresličovi komiksov, ktorý síce má talent na kreslenie, no moc mu nejdú zápletky a samotné dialógy, kvôli čomu jeho tvorba nie je úspešná. Keď sa dozvie o medzinárodnej súťaži o najlepší komiks s erotickou tématikou s veľkou výhrou, uvidí v tom svoju životnú šancu a začne si hľadať niekoho, kto mu bude pomáhať s príbehom a tým sa stane neúspešná žena pracujúca pre v časopise, ktorá prišla o prácu a navyše nemá žiadne sexuálne skúsenosti, ale kvôli klamaniu a prehnanému sebavedomiu jeho konkurz vyhrá. A tak tieto dve rozdielne osoby spolu začínajú pracovať a postupne aj zbližovať. Spracovanie je celkom slušné, určite sa nejedná o žiadny klenot v žiadnom ohľade, ale táto zápletka je zaujímavá a jej potenciál sa síce nepodarilo využiť naplno, prakticky po celý čas som cítil, že by sa z toho ešte dalo získať aj viac, ale ani takto to nesklame. Film si už v úvode nastaví svoju nadpriemernú úroveň a tú si s minimálnymi odchýlkami udrží až do konca, nájde sa tu viacero zaujímavých situácií, poteší aj pár skvelo zvládnutých kreslených komiksových sekvencií, takže s tým nemám väčší problém. Podobne sú na tom aj oba hlavné žánre, nie sú až tak kvalitné, v rámci konkurencie sa nájde mnoho lepších predstaviteľov, ale aj tak je tu pár zábavných situácií, pričom to celý čas udržuje v dobrej nálade a tá romantika síce nie je až tak výrazná, keďže väčšinu času udržujú skôr len taký profesionálny vzťah, ale chéma medzi nimi funguje. Herecké obsadenie je na tom dobre, sympatické hlavné duo Lee Sun-Kyun a Lee Sun-Kyun, z vedľajších postáv si ma získala hlavne priateľka hlavnej hrdinky, tu nemám problém. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru nadpriemerné, takže tiež nesklamú. Znovu pozrieť ma to síce až tak moc neláka, možno po dlhšej dobe, ale výraznejšie kritizovať tu tiež nemám čo, jednoducho slušná nadpriemerná zábava vo všetkých ohľadoch. 72%