• Thriller

Spojenci (2016)

Napínavý príbeh z vojnového obdobia, pretkaný romantikou a pôsobivou Casablancou, slušnou kamerou pútavým dejom. Prestrieľať sa tak ľahko po atentáte až do Anglicka, bolo trochu nedomyslené. Žeby anglická rozviedka pri výbere atentátnikov nemala dôkladne prelustrovanú svoju agentku, vykonať tak významný čin, ako je atentát na veľvyslanca. Inak skvelá podívaná.

Atlas mraků (2012)

Nápad to nebol zlý, ale čo z toho slušne rozvíjajúceho vizuálneho kolotoča vzniklo. Tabu z obdobia stredoveku, prítomnosti a budúcnosti v podobe guláša popri inom sa tu opomenulo, že k nám patria aj buzeranti a nezabúdajme, že v hre sú aj starí páprdi. Zachraňovať to mali Tom Hanks, Halle Berry. Naivita sa tu striedala s bezprostrednosťou, kde som už od únavy skoro na začiatku nevnímal čo sa deje. Ani ma to už potom neinteresovalo. Zlatý Highlander oproti tomuto čudu.

Brimstone (2016)

Tento epický príbeh, plný pochmúrnej atmosféry od začiatku až do konca je skutočne pre silné povahy. Toľko zloby, pokrytectva, sebectva tak dokonale podané, nie je každodenná vec. To však neuberá na vysokej umeleckej úrovni. Réžia si dala záležať na skvelom scenári, kde na vysokej umeleckej hodnote prispievali skvelí herci. Že to tak skutočne mohlo byť, nie je ani najmenších pochýb. Stačí sa pozrieť na dnešný svet a človek si povie, že história z minulosti pokračuje aj dnes. Mení sa len dátum. Veľmi prepracované dielo tu upútava všetkým. Či je to kamera, výprava, dramaturgia, citlivo stvárnené scény. Dramatickosť synonymum tohto diela skúsme prirovnať nomináciami na Oscara 2016 a 2017, keď Brimstone, toto vynikajúce dielo sa ani nespomenulo. Vážení porotcovia, už dlhodobo choďte do zadku !

Za každou cenu (2016)

Konečne niečo na americký spôsob príťažlivé, ako za starých čias. Skvele herecké výkony, aj vedľajších postáv. Výborne dialógy. Pôsobivá dramaturgia, skvelý art projekt. Aj keď scény neboli animátorsky prešpikované, boli pôsobivou kamerou pútavé. Malo to režijný spád, so skvele podsvietenou hudbou podaní Chris Stapletona , ktorú dokonale namiešal Nick Cave. Proste bolo na čo pozerať. Jedna udalosť ma nepresvedčila. Žeby v USA tejto doby, aj keď v Texase, po dvojnásobnej vražde pri prepade Banky, nechali voľne sa pohybovať druhému z dvojice bratov, ktorý sa topil v dlhoch a zrazu bol v balíku. Celej FBI to nevadilo, až na jedného šerifa, ktorý už bol na dôchodku.

Mlha v srpnu (2016)

Cele mi to pripadalo ako TV film zbúchaný projekt. Slabá dramaturgia. Herecké obsadenie nebolo zle, ale postavy mentálne narušených mali byť pôsobivejšie, ako aj samotný riaditeľ a zdravotná sestra, ktorá podávala smrtiace dávky mi ani trochu nepripadali, ako krutí zločinci. Celý dej na mňa pôsobil pochmúrne, ale bez pôsobivých emočných momentov v prispanej atmosfére samotného prostredia. Pritom to bol ústav poväčšine ťažko postihnutých pacientov. Je veľká pravda, že takéto historické skutočnosti sa musia pripomínať a poukazovať na zverstvá, ktoré nacizmus napáchal, lež mi z pohľadu nemeckej kinematografie nepripadalo konanie personálu ústavu až tak odsúdenia hodné.

Hollarovi (2016)

Aká taká podívaná pre seniorov a papučových TV divákov, ktorých poteší aj málo, alebo hoci čo, len aby prežili v pokojnej atmosfére, ďalší premárnený večer. Žiadna akcia, nevýrazný melancholický dej, ľahký humor, jemný nádych drámy. Jediný svetli moment – svadobný obrad.

Americký sniper (2014)

Pán Eastwood, tak to bolo niečo. Hlavný hrdina si hoci kedy odbehol z bojiska domov, pokecať s rodinkou a nadšene sa nebojácne vracal priamo do pekelnej línie bojiska. A keď tomu tak nemohlo byť, potom si počas neúprosných bojov pokecal cez telefón. Také skutočné, až to bolí. Všetci spolubojovníci mi v tomto skutočnom príbehu pripadali, ako keby sedeli pri počítači a strieľali do čoho sa pohlo a keby ich aj nepriateľ trafil ich, nemali sa čoho báť, mali ešte ďalších šesť životov, kým hra neskončila. Proste sranda na bojisku. Piesková smršť, absolútna neviditeľnosť a americkí vojaci sa pohybovali v cudzom teréne, ako doma medzi, domácimi nepriateľmi, ktorí boli v presile. Uf. Ako vojnové show. Skôr mi tento snímok pripadal , ako nábor za vojaka do US - Armády pre misiu do Sýrie.

Americká idyla (2016)

Vždy toľkokrát opakovaná a ožehavá téma o rôznych pochybných spolkoch, sektách, kde nejaký chytrý jedinec, výnimočný jedine darom oblbovania zmanipuluje presne opak jeho, tých čo mu slepo naletia, lebo inak sa spoločensky nevedia prezentovať. Tak aspoň slepo poslúchajú. Som tiež obdivovateľom Hippies, ktorej prívrženci sa nazývali „deti kvetov“ a ich hlavným poslaním je sloboda, nezávislosť mimo zákona. Ale nikdy by som sa k ním nepripojil. Tento príbeh, ako z mnoho iných poukazuje, o niečom podobnom. V podstate len dve osoby preukazujú, že kde sa dostali svojou samoľúbosťou, ako keď sa povie, že sa niekto od dobroty, nezmestí do kože. Je to akýsi životopisný príbeh, ktorý ma svoj spád o počiatočnom šťastí, ktoré sa postupne premieňa na samoľúbosť, zlobu, zatrpknutosť, beznádej, sklamanie a nemohúcnosť, až do bezcitného konca. Slušne zinscenované, trošku mi chýbal pôsobivejší postoj Ewan McGregora v titulnej roli.

Contratiempo (2016)

Pekne vymyslené, také typicky európske. Bohatý a pohľadný podnikateľ, ktorý viac myslí peniazmi, ktorý nevie čo od dobroty, zrazu narazí pri svojich úletoch na náhodu, ktorá ho postaví pred zodpovednosť zachovať sa ako chlap, alebo zloduch. Pochopiteľne si vyberie tú cestu, ktorá mu je daná jeho postaveniu v spoločnosti. Netuší že na koho pri tomto jeho konaní narazí. A začína sa dramatický príbeh so skvelým hereckým obsadením, perfektne prepracovaným scenárom, skvelou dramaturgiou. Až do úplného konca je na čo pozerať, kde samotný záver uspokojí aj toho náročného diváka.

Smrtihlav (2017)

Ako tuctový akčný film by to ušlo, ale vybrať si na to historicky významnú tému, asi ťažko. Taká udalosť, ako atentát na Heydricha je historicky významná, ako na Charles de Gaulla, Kenediovcov, Lincolna, Julia Cezara a ďalších, kde sa hodne popísalo a sfilmovalo. Málo spoločné s historickou autentickosťou, absurdná réžia a katastrofálne rozpracovaný scenár. Vôbec, či aj nejaký reálny záber v scénach sa zhodoval s Prahou v tom roku, kedy sa atentát stal. Tento atentát, ktorý si odniesli nie len Lidice, ale aj mnoho pozabíjaných a umučených Pražanov nie je ani zmienka. Proste akčný guláš pre Američanov, z ktorých mnohí ani nevedia čo je Československo.