Vrchol nebes (2021)

NÁDHERA. Tenhle film je zkrátka naprostá nádhera. Až mi vyrazil dech. Myslím, že se na něj budu muset podívat znovu, protože jednou mi to nestačilo. Každej záběr vypadá jako obraz od Da Vinciho, hlavně scény, kde vidíte hory v celé své kráse, ty jsou prostě dechberoucí. Stejně tak animace, všechno vypadá tak uhlazeně a plynule, až jsem si říkala, proč nemůže trvat tři hodiny a jaká je škoda, že ho u nás nedávali v kině, na plátně by to byl ještě lepší zážitek. Příběh ani zdaleka nezaostává, i když se ze začátku může zdát jednodušší, počkejte si prvních pár minut a dostaví se vytoužená existenční krize. Ale ze všeho nejvíc musím ocenit hlavního hrdinu Habu, což je skvěle napsaná postava. A to jsem si prvně říkala, že je to arogantní blbec. Má totiž tu úžasnou vlastnost, že ho scénáristi napsali jako opravdovýho člověka se všemi neduhy. Konec mě zasáhl přesně do srdce, to taky dokážu ocenit, stejně jako hořkosladký konce, který se často nevydaří, ale tentokrát předčil moje očekávání. Nebudu přehánět, když řeknu, že tohle je jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla. Hodnocení: jestli si říkáte, že ho vychvaluju až do nebes, přesvědčte se sami/10

Koruna - Záhadný muž (2017) (epizoda)

Philip si nedá pokoj. Je to tu zase, on se asi nikdy nepoučí (i když konec vypadá slibně, ale k tomu se ještě dostanu). Tentokrát se zapletl s nějakým chiropraktikem, kterej má navíc styky se starým známým SSSR a samozřejmě s ženskýma. Premiér zatím pomalu ale jistě ztrácí vůli vládnout, a já se mu vůbec nedivím. Spíš je mi ho hodně líto, takovej dobrák od kosti, a přitom mu zahýbá žena a vysmívá se mu do očí. Ta parodie byla sice ze začátku docela vtipná, ale všeho s mírou. Ale královnina reakce na jeho podání rezignace a proslov o vzdávajících se premiérech byl fenomenální. Jestli jsem se z The Crown něco naučila, tak že v Anglii premiéři nemají moc velkou životnost. A konec, kdy Philip přijede za Elizabeth, oba dva si konečně pořádně promluví, je krásný zakončení. Nevím, co mám Philipovi věřit, ale jeho řeč mě celkem přesvědčila (možná, protože pro něj mám slabost už od začátku, holt každej máme svoje oblíbence). Hodnocení: Jedna z nejlepších epizod vůbec. Konec, jak má bejt./10

Koruna - Paterfamilias (2017) (epizoda)

Normálně nemám slov. To se snad ani nedá vyjádřit, jak byla tahle epizoda perfektní, a hlavně srdcervoucí. Prolínání života Philipa a jeho syna Charlese mi vzalo dech. Vévoda má k ideálu otce daleko, a i když ho mám ráda už od první sezóny a asi vždycky bude mít čestný místo v mým srdci, jak se zachoval k Charlesovi, jenom protože není stejnej jako on a má jiný záliby, který se neslučují s jeho představou adekvátního syna, je příšerný. Tenhle "pochlap se" způsob výchovy prostě nikdy nepochopím. Jenom protože Gordonstoun připravil do života Philipa, přece neznamená, že je to správná škola i pro Charlese. Nehledě na to, že Philip na škole sám dost trpěl. Jak ho tam mohl po takovým zážitku poslat? Chudák si taky prošel peklem, ani se nedivím, proč je tak tvrdej. Vlastní otec ho odsoudil za to, že způsobil smrt svojí sestry, útěk z Řecka, máma, která skončila v blázinci... Hodnocení: scéna, kdy Philip běží uvítat Annu, mluví za vše/10

Koruna - Beryl (2017) (epizoda)

Chudák princezna Margaret, do čeho se to zase dostala, tentokrát tady máme nějakýho Billyho. Ze začátku mi přišel jako docela dobrej chlap, ale ten duel? Co to proboha bylo, to mě fakt pobavilo, hotová komedie. Ještě se před ní naparoval, jakej je borec. Co to je vůbec za nápad, střílet se ve dvacátým století? Kdyby jeden z nich toho druhýho zabil, tak by ho zavřeli, nebo ne? Co já vím, třeba je v Anglii pořád možnost řešení sporů jako za starých dobrých časů. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zato Tony vypadá při nejmenším zajímavě - nekonvenční, (sexy), a navíc fotograf. Je hrozně sympatickej, i když na druhou stranu nevypadá jako někdo, kdo by se rád ženil. Koho je mi ale fakt líto, je premiér. Jeho žena vypadá jako pěkná kráva, to se jinak nedá nazvat. Zahybá mu a ještě říká, jak se jí hnusí a jak je slabej. Koho si to vzal! Hodnocení: žiju pro Philipovu reakci na fotku Margaret/10

Koe no katači (2016)

Málokdy se stane, že by mě nějakej film rozbrečel tolikrát jako tenhle. U filmů to ze mě leje vcelku často, to se přiznám, ale většinou maximálně jednou. Za to tenhle kousek? To je jiná, panečku. Nevěřila jsem, že je tak dojemnej, jak se všude psalo. Byl. Takže doporučuju vzít si kapesníky. Tenhle film vás dostane tím, jak neskutečně uvěřitelnej a reálnej je. Šikana, vzájemná neschopnost si porozumět a konečně odpuštění ostatním, ale hlavně sobě. No řekněte, kdo takovej příběh nezažil, nebo aspoň nebyl svědkem? Zasáhne vás přímo do srdce především tím, jak se dokážete ztotožnit minimálně s jednou postavou, který jsou až moc lidský - každá má svoje chyby a každou jste schopný pochopit. Hlavně si nemyslete, že je to další milostnej příběh tisíckrát omílanej dokola, protože je hlavně o životě a milostná zápletka je jenom malá součást. Jako někdo, kdo se romanťárnám vyhýbá obloukem, jsem toho důkazem. A jak mohla porota Oscarů zvolit Boss Baby místo tohohle filmu, to v životě nepochopím. Hodnocení: krájí někdo cibuli?/10

Koruna - Mezi muži (2017) (epizoda)

Zatímco si princ Philip užívá nezávaznej život s pěknýma ženskýma po celým světě, Anglie se stahuje ze Suezu a máme tu další krizi. Nepřijde vám, že Anglie je v krizi každou chvíli? A premiérové, co padají jako mouchy (navíc v tu nejhorší chvíli) taky zrovna nepomáhají. Královna to rozhodně nemá lehký. A Philipovi koukám chvíli trvalo, než se z něj stal rodinný muž, ten kluk je docela nezbedník. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale nevěřím, že si tam s někým začal, spíš ten jeho tajemník se ho pořád snaží vtáhnout do hlubin nevěry. Ten chlap mě začíná docela vysírat, doufám, že mu to manželka pořádně natře. Zasloužil by si trochu srazit hřebínek. Naštěstí aspoň princovi se rozsvítilo v kebuli a uvědomil si, že život není jenom jeden velkej kabaret a doma ho čeká rodina. Konečně! Hodnocení: Sláva vánočním projevům!

Koruna - Gloriana (2016) (epizoda)

Pořád nemám slov. Tomu říkám zakončení. Kde mám vůbec začít? Všechno bylo perfektní, od malý Elizabeth s Margaret po Nassera a Edena. Margaret se samozřejmě za Petera provdat nemůže, ale aspoň malou naději jsem měla, že se to podaří. Ty dva do sebe byli strašně zamilovaný, kdyby jim to dovolili, tak by měli krásný manželství, navíc jim fandila celá země. Peter je strašně milej chlap, taková stará duše, a Margaret věděla, že potřebuje slyšet, že ho miluje i přes to, že nemá rád večírky. Vždyť na sebe čekali dva roky, to už mluví za všechno. Konec rozjímání, jedeme dál. Přijde to jenom mě, nebo si Nasser doslova vybírá záminky, proč ho štve Eden? Ty dva se musí bytostně nesnášet. Eden se zatím pomalu propadá do čehokoliv, co mu vlastně je. Britové fakt nemají štěstí na premiéry, pomalu každej odejde kvůli nějaký nemoci (i když divit se jim nemůžu, mě by z toho taky kleplo). Hodnocení: jestli mi někdo řekne, že perfektní konec série neexistuje, ukážu mu tuhle epizodu/10

Koruna - Atentátníci (2016) (epizoda)

Tak Churchill je definitivně pryč ze hry. Na začátku seriálu jsem si jím nebyla moc jistá, přece jenom zahrát Churchilla není lehkej úkol, ale ten herec ho zahrál tak skvěle, že mi teď bude chybět jeho spílání a lamenty o starých dobrých časech. Navíc ty proslovy byly opravdu něco. A na to, že jsem se dřív skoro vůbec nezajímala o britskou královskou rodinu, teď poctivě čtu články Daily Mail a čekám na další skandál. (¬‿¬) Za chvíli budu každý rano popíjet pravý anglický čaj a všude s sebou pro jistotu nosit deštník. Tak to jsem zase odbočila... Churchillův obraz byl krásnej, docela mě mrzí, že si k němu nakonec nenašel cestu a dokonce ho museli spálit. Když si představím, kolik času do toho díla šlo. Každopádně vztah Churchilla s paní Churchillovou je snad jedinej funkční, už ani královně s Philipem to neklape. Hodnocení: souboj dvou malířů/10

Koruna - Scientia potentia est (2016) (epizoda)

Začínám Korunu milovat víc a víc. Ať se děje cokoliv, pořád je to zajímavý, i když se zrovna neděje vůbec nic. Díky tomuhle seriálu se ze mě asi brzo stane anglofil. Koukám, že s politikou je to všude stejný- v čele je parta starej dědulů, co zemi řídí, jak se jim zlíbí, někdy lžou, někdy jsou zase na pokraji smrti, takovej klasickej koloběh. Ale za nic by nevydali svoji prosedělou židli. Takže kázání královny o tom, jak její státníci stojí za hovno, jsem si náramně užila, konečně jim to někdo adekvátně natřel. Ale samozřejmě, že neodstoupí. To mi přijde povědomý. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A na závěr skvělá třešnička na dortu, kdy královna zruší schůzku s ministrem zahraničí kvůli sexu s Philipem. To je zlatej hřeb večera. Hodnocení: tenhle seriál je jako čerstvej vzduch, nemůžu se ho nabažit/10

Koruna - Kouř a zrcadla (2016) (epizoda)

Vztah Elizabeth a krále George byl tak hezkej, že bych se klidně dívala na celej seriál jenom o nich. Každopádně už došlo na korunovaci a Elizabeth pověřila organizací Philipa, kterej jako správnej moderní muž chce všechno změnit a předělat, a jak řekl, to se starým dědkům kníračům moc nezdá. Do všeho se samozřejmě ještě musí zaplíst starej známej král abdikátor. Já toho chlapa fakt nemůžu vystát, už jenom to, jak mluví, mě hrozně štve a ještě ta jeho povrchnost a zahořklost do toho. Chápu, z čeho to pramení, ale nemůžu si pomoct, ten chlap mě zkrátka sere. On i jeho žena. Ale zpátky ke korunovaci. Pomazání bylo nádherně udělaný, společně se skvělou hudbou a ta kamera, mistrovská práce. Hodnocení: stejně mě ten konec, kdy Edward hraje na dudy a stýská se mu po domově, dojal/10