Nespoutaný Django (2012)

Django dal téměř sbohem nekonečným dialogům o ničem a poctivě plní v pozitivním i negativním smyslu všechno, co se od žánru očekává, zároveň se ale nezbavil tarantinovského ducha. Více v mé recenzi

Bídníci (2012)

Po herecké a technické stránce nelze nic vytknout, ale opravdu má Hooper po úspěchu Králově řeči tak velké ego, že si myslí, že diváky zaujme 60 minutami čistého času záběrů na vrásky brečících zpívajících herců? Anne Hathaway si toho Oscara ale poctivě vypláče.

Pí a jeho život (2012)

Ang Lee si perfekcionisticky vyhrává s každým záběrem již od úvodních titulků a jeho posedlost o „galerijní“ scény často upozaďuje spirituální podstatu filmu. Na druhou stranu na potopení lodi, průlet mořskou hlubinou nebo zmiňovaný výskok velryby jen tak nezapomenete. Více v recenzi

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Středozem je stále fascinující, nádherná, plná života a trpasličí družina s hobitem a čarodějem je vlastně docela fajn, přestože charismatem společenstva prstenu zatím neoplývají. Jackson stále svému řemeslu rozumí, pouze postrádá jistotu a suverenitu, což je místy až příliš hmatatelné. Dokáži si ale naprosto přesně představit, že každá scéna dostane s existencí dalších dílů skálopevnou a oprávněnou podstatu. Samostatně jde pouze o velmi dobrý snímek, který dech jako bitva o prsten moci nevyrazí. Více v recenzi

Mimic (1997)

Špinavá bitva s originálními imitátorskými hmyzáky v podzemí New Yorku nepostrádá atmosféru a mnohdy opravdu připomíná Vetřelce. Ale pořád tu jen bojujeme se zmutovanými zrůdami, že jo.

Sayangkoldong yangkwajajeom aentikeu (2008)

Jedna celá hvězda za dortíky, jinak vcelku průměrná korejská dramedie okořeněná lehchtivou gay erotikou a násilnou krimi zápletkou.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Čtvrtá Doba ledová se rozdělila napůl a vykradla Oblevu (útěk mamutic před katastrofou) a hlavní osazenstvo zase putuje, tentokrát k tomu mají nudné pirátské oponenty a semtam hláškující babičku. Pořád se zde ale najdou originální nápady i vtipy, rozhodně však nejslabší díl. Pětku už fakt ne.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Tak ale pozor! Málokdy mám sklony komentáře strhnout na defenzivní výlevy. Ale pláč nad tím, jak je to debilní a bere se to vážně? A co byste od filmu s takovým titulem proboha čekali? Lincoln se bere vážně do takové míry, do jaké si to sami připustíte (a po scéně s koňmi a vlakem je ten pláč fakt na zavření do léčebny). Akční, stylový nářez patlá americkou historii s upírskou mytologií a Wanted. Je to zábavné i tupé jak hrom - možná proto, že jsem přesně tohle čekal. Jediným vážným nedostatkem tak shledávám bez slečny Winstead unylé obsazení. PS: Kdo čekal u Pirátů z Karibiku historické drama o vzestupu Východoindické společnosti, z léčebny ať nevychází. PS2: Nebál bych se ani přihodit čtvrtou hvězdu.

Zdrojový kód (2011)

Originální námět, který svůj opakující motiv využívá nezvykle chytře a tak se při návratu do stejné situace nudit nebudete. Dokonalost zápletky zabíjí pár logických nedodělků, každopádně (SPOILER) v hlavních rolích dvě defacto mrtvé postavy? A proč ne.

Rak haeng Siam (2007)

Siamská láska se ke mně dostala naprostou náhodou, osudem nebo možná úplně jinak, každopádně mi dlouho žádný film neuvízl v hlavě. Kontroverzní, divácky i kriticky ceněné thajské drama vypráví během téměř tří hodin příběh několika postav. Ústřední dvojice kamarádů Tong a Mew se již od dětství kamarádí, díky odloučení a dospívání se jejich vztah komplikuje. Kolem se toulají podobně zbloudilé postavy, snažící se najít ve svém životě místo a jistotu tradiční představy o štěstí a lásce. Výborná chemie obou herců citlivě nahlodává v Thajsku údajně liberální pohled na homosexualitu a s přimícháním teenagerského věku vytváří dusnou atmosféru izolace od "normálních" spolužáků a rodiny. Ať si pseudoliberálové říkají co chtějí, homosexualita je stále nepříliš probádané filmové téma, Love of Siam silně potvrzuje. Společnost obklopující hrdiny - zázemí, rodina, přátelé, spolužáci, ba dokonce cizí lidi, pomalu, ale nezbytně, zatlačí oba kluky k nevyhnutelné konfrontaci mezi rozumem a city. Řemeslně nejde o nic významného ani originálního, za zmínku určitě stojí výborný soundtrack. Sakveerakul vložil sílu do příběhu, který nutí se zamýšlet, byť nad věcmi, nad kterými se už přemýšlelo dost a mnohokrát - ale vyřešeny jsou jen na oko. A nejen v Thajsku.