Swing Kids (1993)

Musím říct, že jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale herci (především Bale a Branagh) a závěr mě přinutili dát hodnocení vyšší. Krom toho, kde jinde uvidíte scénu, jak dnešní superhvězda Christian Bale krade rádio Nadi Konvalinkové ? :-))

O život (2007)

Je to příšerná hovadina. Ale Kotek hraje rozhodně líp než Mádl. Tak.

Večerka (1981)

Dobrý námět kazí především dlouhá minutáž a nesympatický Timothy Hutton v hlavní roli (prostě nemá na to, aby utáhnul film). Sean Penn tentokrát kupodivu nijak výrazně nepřevyšuje ostatní (to neznamená, že by byl špatný) a tak si člověk spíš užije začínajícího Cruise, jako fanatického červeného bareta a George C. "Pattona" Scotta.

Flight to Fury (1964)

Námět zní sice slibně, ale provedení už tak radostné není. Nicholson napsal scénář k tomuhle filmu za tři týdny a natáčel se zároveň s dalším Hellmanovým nízkorozpočtovým filmem Back Door To Hell. Než letadlo vůbec havaruje, uteče polovina filmu a zbytek vypadá, jakoby se pár lidí vydalo do lesa, vzali sebou boďák a hráli si. Naštěstí filmeček zachraňuje právě Nicholson, který si roli záporáka napsal nejspíš přímo na tělo a snaží se vynikat. A dočkáme se i jedné přestřelky !!

Strašidlo cantervillské (1989) (TV film)

"Víte co, milá Eleanoro ? Jděte do prdele." Nevyrovnaný, ale zábavný filmeček se skvělým Bartoškou, Bohdalovou, Nárožným nebo Renčem a spoustou hlášek. "A v nejhorším bude Cecil i pracovat."

O rodičích a dětech (2007)

Film je nad průměrem, ale já srážím na tři hvězdičky kvůli nesympatické, nepřesvědčivé a otravné Marianě Kroftové. Nemůžu jinak, zkazila mi celý film a stala se pro mě nejméně sympatickou postavou od dob inkvizitora v Kladivu na čarodějnice. Jinak samozřejmě skvělý Josef Somr.

Eragon (2006)

Po všech recenzích a odezvách jsem čekal katastrofální fantasy blbost s digitálním drakem a výpravou televizní Xeny. Naštěstí to tak špatně nedopadlo. Hlavní hrdina je celkem sympaťák, výprava ujde (tedy až na několik scének z vesnice) a to kopírování záběrů a situací mi tentokrát ani nijak nevadilo. Co se týče toho hvězdného obsazení, zase tak vážně bych to nebral. Malkovich si na natáčení nejspíš vyloženě odskočil a odříkal těch pár replik v jednom studiu. Carlyle už snad ani hvězda není a Hounsou má taky takovou epizodní roličku a mohl ji hrát kdokoliv jiný. Jediný kdo tedy stojí za řeč je Jeremy Irons. Sympaťák každým coulem, jediná vykreslenější postava a mentor Eragona. Když přičtu dobrou hudbu "potterovského" Patricka Doylea a slušné triky, které vypadají dobře i na televizní obrazovce (narozdíl třeba od prvního Spider-mana), vyjde mi lehce nadsazených 80%. Dobře, je to hodně nadsazených 80, ale pro sobotní odpoledne to úplně stačí. Tak.

Blueberry (2004)

Ať už pokulhává děj nebo se některým nelíbí psychedelická či mýtická atmosféra, pro mě se stal Blueberry obrazově krásným, nápaditým a dobře zahraným filmem. Ačkoliv Vincent Cassel je dobrý (ne úžasný), vedlejší postavy jsou přesné. Ať už je jí Madsen, Meaney, Lewisová, veterán Ernest Borgnine nebo Djimon Hounsou, který má sice maličkou roli, ale figuruje ve dvou úžasných scénách, které se nejspíš stanou mými oblíbenými. Tak či tak, musím vzdát hold kameramanovi Tetsuo Nagatovi, který odvedl úžasnou práci se světlem a zasloužil si alespoň nějakou festivalovou cenu. 80%.

Speed Racer (2008)

Ohnivý start, občas to točejí do červené a chvílemi až moc křiklavá metalíza. Uprostřed trošku klepe motor, ale všechno zlepší parádní finish. Nevěřil jsem, že by tahle vizuální orgická matlanina mohla být koukatelná, ale překvapili mě. Je tam sice pár okamžiků trapných až hanba, ale pro pár kapek nevylijem celou nádrž. 80%.

Kauza CIA (2006)

Těšil jsem se na další DeNirův režijní film (Příběh z Bronxu byl moc fajn). Na DVD jsem zkouknul intersonicovou "cut verzi", která bohužel/bohudík trvala "jen" 134 minut. Možná to filmu uškodilo, možná ne, ale já se nudil. Damon podává svůj standart a herci, na které jsem se nejvíc těšil (DeNiro, Baldwin, Pesci) jsou tam po pár minutách (Pesciho grandiózní návrat se nekoná, stráví na plátně tak 2 minuty). Celkově krutě utahané, ale moc hezky nasvícené a nasnímané drama, po kterém nejsem vůbec chytřejší. Nicméně: Zkusím si sehnat dlouhou verzi a mrknu na to ještě jednou, protože mám tenhle styl filmů moc rád, ale doufám, že Angelina Jolie nebude mít žádné přidané scény...