Nikdys nebyl (2017)

Tenhle film má koule. Asi jiné koule, než myslel POMO, podle kterého filmu gule naopak chybí. Tenhle film má totiž koule na to do žánru, který běžně staví na akci a zpomalených záběrech odletujících částí těl, vnést naopak empatii k postavám (ať už kladným nebo záporným, i když je vůbec ve filmu nějaký klaďas a záporák?), trochu toho citu a vizuálu, který má momenty, kdy by se dal nazvat i krásným. Celé to dohromady náramně funguje, tempo je přiměřené, postavy intenzivní. No a pak jedna z postav řekne úplně pitomou klišé hlášku a film skončí. WUT? Vůbec jsem si dopředu nevšiml, že je film na dnešní poměry opravdu krátký a ani mi nepřišlo, že už hodina a půl utekla, ale to vůbec neomlouvá to, jakým způsobem je natočený závěr. To se opravdu hodně nepovedlo. Byla by zároveň škoda se kvůli tomu nechat odradit od té hodiny a půl předtím, protože ta za to opravdu stojí.

S láskou Vincent (2017)

Nerozumím umění, naopak se řadím mezi lidi, co tvrdí, že takovou slátaninu by namalovali líp, přestože bych se ve skutečnosti nezvládl ani podepsat. Necítím tak ani žádné pouto k ani jedné z postav tohoto filmu. Ani jsem si žádné nevytvořil jeho shlédnutím. Děj je postavený jako jakási detektivka, kdy se úplně neznámý člověk s pochybnou motivací snaží odhalit pravou příčinu Goghovy smrti. A tahle hlavní dějová linie je k uzoufání nudná. Asi třech nebo 4 lidí se na něco zeptá, ti mu něco odpoví a to je asi tak všechno. Co tenhle film táhne vzhůru je vizuál a asi každému dojde, že o ten tu jde především a nějaký příběh tu je především pro ten vizuál a ne naopak. Co mě při sledování naopak bavilo, bylo odhalování replik jeho skutečných děl. Už jsem vám říkal, že o Goghovi nic nevím? A přesto jsem se vždycky trefil. JSou tam prostě momenty a záběry, kdy jsem si řekl "tohle by určitě mohl být nějaký jeho obraz". A byl. Jedním z taháků filmu pro mě byla i hudba Clinta Mansella, ale nakonec jsem ji ve filmu skoro nepostřehl. To je tím, jak je ten film pomalý. Stejně jako svět, ve kterém se odehrává. Což ale není nutně špatně.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Přemýšlel jsem, proč mě tolik baví třeba 300, zatímco Hacksaw Ridge jsem skoro ani nebyl schopný dokoukat do konce. Oboje je tak nějak "na základě skutečných událostí", oboje je zároveň ve skutečnosti řež v komiksovém stylu. Pak mi to došlo. Hacksaw Ridge totiž zároveň působí jako parodie. Některé momenty na hranici mezi WTF a smíchem, u jiných jsem přemýšlel, ve kterém Bčkovém akčňáku jsem takovou krávovinu viděl už předtím. Asi tenhle prvek parodie z filmu udělal natolik smíchanej guláš, že už se to prostě nedá žrát. Pejskej s kočičkou uvařili píčovinu.

Thelma (2017)

Tohle byl docela zvláštní film. Podle popisu Aerofilms to sice vypadá, že jde o teenagerovskou lovestory, ale nemůže to být dál od pravdy. Vztah mezi spolužačkami je sice základní dějovou linkou, film ale ve skutečnosti klade důraz na úplně jiná témata. A film záměrně klame i jinde. Například skončí, vy si chvíli myslíte, že koukáte na happyend, ale po chvíli si uvědomíte "ale vždyť ona vlastně..." (nebudu nic prozrazovat). Pro mě byl film rozhodně příjemným překvapením.

Duch ve stroji (2017)

Představte si, co všechno by šlo udělat s $ 180,000,000. Postavit studny v Africe, topení na Sibiři, nosorožcům by se mohly zpátky přišít rohy, cokoli vás napadne. Ale v Hollywoodu si řekli, že lepší bude ty peníze utratit za přetočení již existujícího filmu, ale tentokrát horší. No to je geniální. Pamatujete si, jak úspěšný francouzský film Taxi (76%) o šest let později v Hollywoodu natočili znova jako Taxi (35%)? Tohle je to stejnej průser. Průser je už jen ten záměr něco takovýho vůbec udělat, průser je i tomu odpovídající výsledek.

Život (2017)

Takovej klon filmů Evoluce, Vetřelec a Gravitace, kterej však bohužel není ani vtipnej, ani hororovej, ani uvěřitelnej. Naprostou prázdnotu toho filmu ještě podkopávají do očí bijící chyby jako sahání rukama na věci, který právě prošly atmosférou a mají asi 2000°C, doslovné překlady jména na visačce hlavní hrdinky ("MIRANDA NORTH" a pod tím "МИРАНДА СЕВЕР") a mnohé další, které nemůžu napsat, protože bych spoileroval. A to nechci, protože jediné, co všímavého diváka bude na filmu bavit, jsou právě tyhle nesmysly (troll physics included). Dávám dvě hvězdy jednak proto, že i přes všechny šílenosti ve filmu obsažené jsem se několikrát přistihl napnutý jak kšandy a jednak proto, že mi ten emzák připomínal našeho kocoura.

Glory (2016)

Neuvěřitelně silný a zároveň přísně realistický (a tudíž i uvěřitelný) příběh o životních hodnotách člověka. Perfektní je úplně všechno včetně kamery, střihu, zvuku a všudypřítomného smyslu pro detail. Přeji filmu hodně úspěchu v naší kinodistribuci, zaslouží si to.

Miluji tě modře (2017)

Jednoduchá lovestory s předem jasně rozdanými kartami. Ani špetka invence, ani trocha zamyšlení, jak udělat vztahy mezi postavami jakkoli zajímavé a alespoň malinko nepředvídatelné. Podle přítelkyně je to trochu šovinistický film spíše pro pány, ale nevim teda, pro jaký. Možná kdyby to bylo bez zvuku a trochu zrychlený...ne, ani to by nešlo. Co vám film ale neupře, je tradiční vydatná marketingová masáž různých komerčních výrobků, takže po odchodu z kina byste měli mít chuť na čaj, brambůrky, whiskey a napatlat si něco do vlasů. Nic z toho si sice nejspíše dlouho koupit chtít nebudete, na druhou stranu to je jediný dojem, který si z toho filmu skutečně odnesete.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Toto je rozhodně nejlepší film ze světa Star Wars od roku 1983. Neobsahuje ani jednu vyloženě trapnou postavu. Děj má spád a gradaci. Vůbec nepůsobí dojmem, že byl natočený "na sílu", ale perfektně do známého světa zapadá, čemuž napomáhají méně nenápadné až nápadné drobné odkazy na starší snímky. Nechybí decentní malé dávky humoru v jinak surovém světě otevřené války. Ta surovost a nemilosrdnost je asi největším odklonem od hlavní příběhové série Star Wars. Moc palců nahoru.

Buchty a klobásy (2016)

Miluju sprostý, úchylný i jinak ujetý filmy, ale tenhle kousek mě, nevím proč, nudil. Pár skečů bylo opravdu libových, odkazy na jiné postavy/filmy/osobnosti vymazlené, ale nebylo toho dost na celovečerák. Až z toho na YouTube někdo udělá desetiminutovej sestřih, dám tomu možná i těch pět hvězd.