Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Pokud mám být upřímný, byl jsem už předem dost skeptický, protože jsem si neuměl představit, že by tvůrci za současných podmínek byli schopni natočit seriál na motivy Tolkienova Silmarillionu. Současnými podmínkami míním upřednostňování kvót a politické korektnosti před samotným příběhem. Po první epizodě je jasné, že se tvůrci nechali propracovanou předlohou jen vzdáleně inspirovat, takže z původně až éterické Galadriel se tu vyloupla kombinace Xeny a Geralta, místo druhů řešila produkce spíš rasy (a ani ty nezvládla, protože obyvatelé Haradu by měli být rájem pro BLMáky, a jak na potvoru nic) a celé to pojetí bylo takové nějaké divné. Na druhou stranu je faktem, že jsem to čekal mnohem horší, takže jsem třemi pěticípými překvapil hlavně sám sebe. / Poučení: Pokud budeš stavět loď, spoléhej více na vědu než na její touhu po světle. 3*-

Volha (2023) (seriál)

Zcela oficiálně tímto prohlašuji, že mě Česká televize tímto seriálem velmi mile (a naprosto nečekaně) překvapila. Tvůrci přišli se zajímavým a zábavným dějem, u něhož se mohl divák i zamyslet, zavzpomínat, či využít obou možností (případně ani jedné, jak se v mnohých případech ukázalo). Rychle tak bylo jasné, že tahle záležitost rozdělila diváckou obec dosti razantně, protože sklerotičtí nostalgici opět zatoužili po benzínu zadarmo, diváci narození nejdříve v devadesátkách se okamžitě začali bušit v prsa s tím, jak by nikdy a ze žádného důvodu nesklonili hlavu před žádným režimem (ano, jsou to ti samí, kteří by byli i nejlepšími protifašistickými bojovníky a pravděpodobně i nejhorlivějšími abolicionisty), ale mé zkušenosti hovoří spíše o tom, že by lidé s podobně velkou hubou skončili pravděpodobně s přezdívkou na svazku. Seriál má své mouchy, o tom žádná, pozitiva u mě ale jasně převládla. Já si pro sebe dělím spolupracovníky s StB do tří kategorií: ideologické (ti to dělali z přesvědčení a já pro ně mám určitý druh pochopení, protože to dělali pro Věc), vydírané (ti to dělali ze strachu nejen o sebe, a i když ničili životy jiným lidem, které vlastně dostávali do situace, z níž spoluprací sami unikali, i je dokážu nějakým způsobem pochopit, protože každý nemůže být hrdina), a pak to byli všichni ti Pekárkové, kterým byla ideologie i lidé u zadku a kteří to dělali s velkým nasazením jen pro osobní prospěch. Poslední kategorii pokládám za jednoznačně nejhorší, takže bych nedokázal o Standovi Pekárkovi uvažovat jako o hlavním hrdinovi; pro mě to byl hlavní zmrd, jehož ani jeho znatelně nižší IQ neomlouvá. Na druhou stranu si jeho představitel, Kryštof Hádek, zaslouží za svůj výkon uznání. Skutečné, ne to čestné. Tvůrci mě ale celkově potěšili výběrem herců (hodím do placu alespoň čtyři: Klára Melíšková, Jiří Dvořák, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová), maskami i výpravou, konečně jsem zase jednou slyšel kvalitně napsané dialogy a rušivými elementy tak pro mě byli asi jen Robert Mikluš a (někdy) Kristína Svarinská. / Poučení: Já vám ani nevím, někteří jsou nepoučitelní.

Volha - BALBA (2023) (epizoda)

Ne, že bych si na finální epizodě nedokázal najít důvody pro ušetření alespoň jedné pěticípé, jde ale o to, že se můžu na nějaké hledání chyb vykašlat, protože takovou potřebu jaksi necítím. Tvůrci totiž nezaváhali, nepokazili seriál nějakým závěrečným selháním, a já jsem se tak mohl opět (nejen) bavit u osudů Standy Pekárka, který dokázal vždy a všude splynout s okolním prostředím a využívat všech jeho zdrojů. Změna režimu přinesla mnoho změn ve společnosti, ale funkcionáři si, jak už to tak bývá, ve valné většině nepohoršili (spíše naopak). No nic, v komentářích / recenzích k předchozím dílům jsem se rozepsal tak, že jsem se ve všech případech dostal mimo téma, takže tentokrát se budu držet zpátky. P. S. A došlo i na Kristal Swift:-) / Poučení: Do Vídně jedině s Růžičkou.

Volha - MAESTRO (2023) (epizoda)

Čtvrté epizodě jsem se rozhodl pořádně nahvězdit, protože jsem se u ní opravdu skvěle bavil a dokonce se mě zmocnil pocit (který mě u českých seriálů příliš často nepřepadá)- mrzí mě, že bude tato záležitost příštím dílem končit. Standa "Volha" Pekárek je zmrd par excellence a znovu musím vyzdvihnout, jakým způsobem ho ztvárňuje Kryštof Hádek. Jeho výkon je radost sledovat. Jak už jsem psal, naše rodina nebyla perzekuovaná ani protežovaná, takže dětství jsem měl pohodové, přesto si návrat vlády jedné strany nepřeji ani náhodou, protože si bohatě vystačím s tím, čím nás v posledních letech otravují pro změnu zase pravicové "demokracie". Pomalu ale jistě se zřejmě blíží doba, kdy bude svoboda slova umožněna bez rozdílu všem, kdo půjdou s davem, zatímco ostatní budou muset držet hubu, pokud se budou chtít vyhnout šikaně a veřejnému lynči. Ani tentokrát mě nepotěšil Robert Mikluš (nějak s ním holt nejsem kompatibilní), zato mě velice pobavilo maskování obličeje Karla Gotta. Hned jsem si vzpomněl na epizodu Simpsonových, kde byl v průběhu úvodních titulků Bart nahý, ale jeho skupinu měkkých, zvonkovitých výrůstků přesto nikdo nezahlédl. Jo, jo, bavil jsem se a fakt je mi líto, že už šlo o předposlední díl. / Poučení: Nezvracej na sochy politiků, kteří jsou zrovna v kurzu. Nebo klidně zvracej, ale počítej s teplým bonzem.

Volha - TEL-EVÍZE (2023) (epizoda)

No jo, je to čím dál větší humus. Nechci tím říct, že by seriál za mnoho nestál, nebo že mě zklamala třetí epizoda, ten humus vztahuji k zobrazenému politicko- společenskému dění. Já tu dobu příliš nemusím, přestože jsem měl fajn dětství, na které rád vzpomínám. Od mých deseti let trval můj táta na tom, abych sledoval večerní Televizní noviny, a když skončily seznámil mě se svým názorem na všechno, co v nich bylo řečeno, což bylo docela dobrodružné, protože jsem mu musel slíbit, že si to nechám pro sebe. Banánovou nouzí jsem taky netrpěl, já jsem byl vždycky spíš na jablka a maliny z vlastní zahrádky:-), frontu na vánoční kapry musím vystát i v současnosti, takže na tuhle notu příliš neslyším; podstatnější pro mě je to, že si můžu koupit téměř jakoukoliv knihu a podívat se na libovolný film / seriál. No, jenže v poslední době se mě zmocňuje pocit, že se světem i bez vlády jedné strany začíná zase rozlézat cenzura, komikům je opět předepisováno, jaké vtipy mohou a nemohou říkat, nevhodná slova jsou nahrazována různými patvary (nebo mnohoslovnými výrazy), aby se náhodou někdo necítil dotčeně, přepisují se knihy (zřejmě proto, aby se nemusely pálit) a mně se z toho začíná zvedat kufr. Například já jsem mrzák. Kolik náhradních výrazů už vzniklo... Přitom, co je na slově mrzák špatného? Pro mě nic. Že by si někdo myslel, že se mu se změnou terminologie zlepší zdravotní stav? Tak to potom jo, takovým lidem rozhodně držím palec (bohužel, můžu jen pravý). Standa Pekárek byl každopádně opět uvědoměle aktivní, došlo i na hrdinného kapitána Minaříka, zpracování bylo opět solidní, jen jsem si uvědomil, že jsem zatím ještě nepochválil Jiřího Dvořáka za herecký výkon a jeho tým maskérů / maskérek za jejich skvělou práci. Tímto tedy chválím. / Poučení: Nezapomeň včas požádat o autogram, ta možnost se už nemusí opakovat. 4*+

Volha - HULIZA (2023) (epizoda)

Už pilot mi naznačil, že se budu u seriálu pravděpodobně dobře bavit a druhá epizoda mě v tomto názoru ještě utvrdila. Ze Standy "Voe" Pekárka se stal Standa "Veš v kožichu" Pekárek a mně nezbývá než opět vyzdvihnout herecký výkon Kryštofa Hádka; vůbec by mě neudivilo, kdyby za tuhle roli dostal na ulici přes hubu od diváka, který nerozlišuje mezi fikcí a skutečným životem:-) No, ale čím víc se děj točí kolem tehdejší neveselé reality se všemi těmi soudruhy, příslušníky a lidmi s krycími jmény, tím víc narůstá můj pocit, že už je to tady zase. Dneska se to sice obejde bez výslechů u tajných, ale zničených kariér a narušených životů přibývá i bez nich. Máme dobu sociálních sítí, což na jednu stranu znamená, že každý jedinec může vyslovit svůj názor, pochopitelně v rámci mantinelů nastavených provozovatelem té které sítě (čti cenzury), zároveň to ale znamená, že bude člověk hbitě zaškatulkován, a pokud je náhodou osobou veřejně činnou, může to pro něj mít horší následky než návštěva z někdejší StB. A to ani nezmiňuji všechna ta denunciační hnutí, která fungují ve stylu inkvizice nebo lynčování. Stačí osočení a člověk se stává bez důkazů, bez soudu (a tím pádem i bez možnosti obhajoby) například sexuálním predátorem, rasistou, xenofobem, ukrofašistou nebo dezolátem. Jasně, tyto aktivity dnes neřídí stát (alespoň oficiálně) ale různé zájmové skupiny, jenže víte co? Svinstvo je pořád svinstvem, i když ho zabalíte do trendových, politicko- korektních keců. Takže jo, divám se sice na retro seriál, ale pro mě jde o záležitost s přesahem. / Poučení: Těžko vysvětlíš, že tě někdo k něčemu přinutil, pokud ses neštítil čerpat výhody.

Volha - FOXTERIÉRY (2023) (epizoda)

Kdybych tvrdil, že mě pilotní epizoda seriálu nezaujala, hanebně bych lhal, protože jsem se v průběhu úvodní hodiny a čtvrt poměrně slušně bavil. Standa "Voe" Pekárek je postavou, kterou snad napsali Kryštofovi Hádkovi na míru, a i když v některých situacích nad Standovým slovníkem váhám (konkrétně při jednání s jistými funkcionáři), k výkonu páně Hádkovu se můžu vyjadřovat pouze v superlativech. Ten člověk se pro role charakterních, empatických sympaťáků snad přímo narodil. K prvnímu dílu mám i nějaké ty výhrady, ale nad stížnostmi diváků na adresu České televize nad slovníkem a přemírou sexu jsem zůstal poněkud paf. Já tedy nevím, jak tomu bylo v daleké Praze, ale v našem regionu razovitem se i za socialismu hovořilo dosti jadrně, a to i mezi vysokoškolsky vzdělanými. No, a k tomu sexu; zkuste si odmyslet chytré (i hloupé) telefony, počítače, zakázanou literaturu a jaká pak člověku zůstala zábava, aha?! Navíc se jednalo o zábavu finančně nenáročnou, pokud si člověk uvědomoval případné následky. Jo, jo, ono se souložilo, řekl bych že i víc než dnes, jelikož na to měli lidi víc času a méně jiných možností. Jen se tím holt lidi nechlubili všem svým sledujícím jako dnes. / Poučení: Nejen móda se po čase vrací, dnes už člověk opět nesmí příliš vyčnívat z davu. 3*+

Město a město (2018) (seriál)

Nebudu se tvářit, že jsem si nevšiml toho, jak se tvůrci seriálu snažili předstírat, že v sobě jejich výtvor ukrývá něco většího; všiml jsem si a neukrýval. Na druhou stranu ale celá záležitost disponovala zajímavým námětem (schopnost odvidění mi připomněla tu známou opičí trojici), slušnou totalitní atmosférou s nádechem tajemna (která vzalo v závěru, bohužel, tak trochu za své) i solidními hereckými výkony. Jasně, narazil jsem tu na postupy, z nichž jsem byl poněkud rozmrzelý, ale nemůžu říct, že by mě seriál něčím těžce zklamal, nebo naštval, a i když nešlo o žádné veledílo, bavil jsem se u něj natolik, že si ode mě ty slabší čtyři kousky zaslouží. / Poučení: Za vším hledej korporátní praktiky. 4*-

Město a město - Trans-g (2018) (epizoda)

Ano, otevřeně přiznávám, že jsem tvůrcům ve svém předchozím komentáři / recenzi svými pochybnostmi hanebně křivdil, jelikož se ukázalo, že nenechali závěr jen tak vyšumět do ztracena a rázně ukončili vše, co načali. Já tedy netvrdím, že jsem byl s výsledkem bezvýhradně spokojen, protože některá řešení vyzněla poněkud předvídatelně až lacině, takže jsem uvažoval spíše o silnějším trojhvězdí, ale nakonec jsem přihodil i čtvrtý kousek jako omluvu za výše zmíněné pochybnosti a za to, že jsem se navzdory všem nedokonalostem i počtvrté dobře bavil. / Poučení: Když už se ti pořádně otevřou oči, dávej si pozor na drobný, létající hmyz.

Město a město - Orciny (2018) (epizoda)

Tak jo, desátek současným trendům byl odveden a vzhledem k tomu, že se seriál romantickými vztahy vlastně nezabývá (pokud nepočítám vztah mezi hlavní postavou a jeho ženou- t. č. zmizelou), nebylo ho možno přehlédnout. Ve všech ostatních ohledech pro mě zůstal tento díl na stejné kvalitativní úrovni jako obě předchozí epizody, jen ve mně vzbudil značné obavy, protože mám silné tušení hraničící s prorockým viděním, že se tvůrcům nepodaří vtěsnat do závěrečné hodinovky děj, který by uspokojivě zodpověděl všechny mé otázky, jež ve mně vyvolalo dosavadní dění. Minule jsem radostně kvitoval přítomnost Papriky Steen, ale ukázalo se, že je její role vlastně jen trochu větším štěkem, a to mě trochu rozladilo. Seriál je to pro mě zajímavý, určitě se nejedná o odpočinkovou záležitost, která by mi umožnila udělit volno valné většině obsluhy řídícího centra, ale z provedení nadcházejícího finále mám fakt obavy. / Poučení: Komu není rady, toho kulka nemine.