Úžasňákovi (2004)

Výborný animák, ktorý je svojou dospelosťou vysoko nad mainstreamovým priemerom, čo sa podarilo hlavne vďaka neotrlému scenáru, výbornou hudbou a kamerou (animáciou). Humor je tiež na úrovni a správne dávkovaný. Svoje si nájde divák rôzneho druhu - od menších detí až po náročného dospeláka.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Klasika v pútavom vizuálnom kabátiku. Reeves ani ostatní herci nemajú viac či menej charizmy, ako tí v origináli. Zostáva už iba otázka, či sa niečo za ostatných 60 rokov zmenilo. Či čierno-biela prezentácia ľudskej rasy (americká armáda a lá banda tupcov, čo by len striaľali) skutočne ešte má aj v dnešnej dobe priestor. Keď sa tak zamyslím, akí ľudia nám vládnu, tak je to snáď len o dva odtiene bledšie od čiernej.

Hříšný tanec (1987)

Asi je to náladou a rozpoložením, v ktorom sa človek nachádza, keď hodnotí tento film, alebo je to tým, aké spomienky sa v ňom prebúdzajú, keď niekde začuje "Time of my life". Mnohým sa to môže zdať ako patetický blábol... V tom prípade sa radím k zástupu naivných, ktorí radi dajú Hriešnemu tancu maximálne hodnotenie. Za úžasnú hudbu, skvelé piesne a nezabudnuteľné scény, pre mňa prakticky kult.

Muži v černém 2 (2002)

Kto veľa nečaká ten nebude ani sklamaný. Podtitulok z plagátu (Same planet, new scum) hovorí za všetko: Sonnenfeld vsadil na spoľahlivé vtípky a starú partu, ktorú ešte obohatili o dve krásne ženy. Zopár gagov sa stalo nezabudnuteľnými. Dúfam, že trojka nikdy nebude...3*

Troja (2004)

Toľko zbytočného pátosu, toľko hrdých viet, veľkolepých scén a hereckých hviezd...Žiaľ, keď pozlátko opadne, zistíte, že je to priemerná trojhodinová popcornová nuda, v ktorej ako tak herecky ustáli Bana a Pitt...Inak je to však preveľká bieda, ktorá vo mne nič nezanechala. (spomínam si akurát tak na moje ohúrenie z teaseru, ktoré som videl pred akýmsi predstavením v kine). Edit po dočítaní Iliady, zhliadnutí Director's cut a 10tich rokoch: Musím povedať, že tá látka asi lepšie spracovať nešla. Nenávidím tú rovinu s bohmi v knihe pretože všetko kazí, všetko pri nej vyjde vopred určené a zbytočné. Takto je to oveľa stráviteľnejšie. Režisérska verzia to pekne okorenila. Pridávam jednu hviezdičku. A nezabudnite: film bol inšpirovaný Iliadou, nie je jej otrockým spracovaním (to by bol ešte len nepozerateľný chaos - kto neverí, nájdite odvahu a prečítajte si plnú verziu s 15 696 hexametrami).

Rallye smrti (2008)

Primitívnosť scenára by vadila iba puristovi, ktorý nechce znížiť hodnotiacu latku ani v prípade deklarovaného zamerania žánru. Horšie je to však v prípade totálnych B/C-scén, ktoré kazia celkový dojem nie len silným nádychom 80-tych rokov vo všetkej ich jednoduchosti, ale aj zlým strihom predovšetkým v prvej polovici filmu. Naproti tomu potešil internetový pohľad nesúci so sebou rewindované scény a samozrejme totálne videoherne pôsobiace bonusy útok, obrana, lebka...

Kobra (1986)

Za všetky stupidity len jedna: železiareň a lá T2 niekde v citrónovníkovom poli (samozrejme ďalších nelogičností bola celá kopa). Žiaľ, film nepatrí do mojich nostalgických kúskov, takže body u mňa zbiera len za to, že Sly je sypmaťák, Jánošíkovský epitaf hlavného záporáka no a za natunené Mercury 1950 (AWSOM 50:-). Inak hrozná nuda.

Superman se vrací (2006)

Tak táto reinkarnácia sa skutočne vydarila. Vďaka ti Bryan Singer. V záplave tejto novodobej vlny komixových spracovaní by bola veľká škoda, keby príbeh najznámejšieho superhrdinu (ktorý skutočne je superhrdinom, nie sa len za neho prezlieka, ako správne podotkol Elijah Price) dopadol ako niektoré iné spracovania tejto kategórie. Napriek tomu, že je tu kopu scén, ktoré sú akýmsi oprášením tradície, neprekážajú, pretože sa pri nich celkom príjemne spomína na pôvodného supermana. Veľmi sa mi páči, že tvorcovia venovali film práve Reevovým, škoda, že sa toho Christopher nedožil.

Mládí v trapu (2003)

Komédie tohto žánru nepatria práve k mojim obľúbeným, ale táto sa podarila. Trio hlavných protagonistov to náramne dobre rozbehne a dva-trikrát som sa skutočne "na plnú hubu" zarehotal, čo v spojení s vynikajúcim semi-retro soundtracom vynáša moje hodnotenie až k 70%.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Veľmi sugestívne, až intímne pôsobiaci film (ktorý sa asi lepšie vychutnám v kľude domova). Finchera mám veľmi rád, ale ak chcem zostať objektívny, je to jeho najslabší počin. Preto si dovolím vysloviť len tie veci, ktoré mi vadili, chvál je všade naokolo mnoho. Vyslovené životné pravdy, mi občas prišli ako nútené vsuvky, vizuálne efekty by som určite neoznačil za oscarové (do čerta, best Make-up stačilo). Takisto sa mi nepáčil taký ucapkaný záver filmu, akoby došli nápady a bolo to treba skrátka rýchlo skončiť. Tentokrát slabé 4*