• Rodinný

Zem, ktorá hľadá svoje nebo (2016)

Pocta obyčajným ľuďom, ich sedliackemu rozumu, prostej viere v Boha a úpornej snahe prežiť na mieste, kde líšky dávajú dobrú noc. Ja si nemyslím, že tento film bude hodnotný o 50 rokov, naopak, je podstatný dnes! Keď žije generácia tých, ktorých (starí) rodičia takto žili/žijú, mysleli a nazerali na svet a my na nich za to s láskou spomíname. Je to krásna pocta našim vlastným včerajškom.

Holky z Derry (2018) (seriál)

Značne nevyrovnaná kvalita jednotlivých dielov 1. série. Doplnená najväčším rúhaním voči Panne Márii, aké som kedy zažil. Viem, že to mnohým príde vtipné, ale ten jeden diel bol ďaleko za hranicou nevkusu. Inak 3 diely k popukaniu a 2 naplnené klasickým pubertálnym humorom.

De nieuwe moeder (1996)

Typická Paula van der Ost. Mierne kontroverzná, priemerne depresívna a fatálne spoločensko-kritická.

Bark Ranger (2015)

Hovoriace kone sú mi milšie ako hovoriace psy :) Kvalitatívne klasické rodinné C-ko.

God's Not Dead: A Light in Darkness (2018)

Ako priaznivec kresťanských filmov som sklamaný. Niektoré výroky boli super, ale film ako celok ma neoslovil. Možno preto, že u nás sa dodnes cenzurujú kázne (jedná sa primárne o vnútrocirkevnú cenzúru) a pred 30 rokmi štát zakazoval bez jeho súhlasu slúžiť čo i len omšu. Myslím, že viera človeka nezávisí od toho, či mu štát garantuje slobodu vyznania alebo od toho, či dajú zbúrať kostol kam chodil. Viera je o vzťahu jednotlivca s Bohom. Je skvelé, keď ju chcete a smiete verejne prejaviť, ale nie je to nevyhnutne nutné pre spásu.

Königin von Niendorf (2017)

Celkom pekný prázdninový film až na to, že má prekvapivo melancholickú atmosféru a "nedokončený" dramatický oblúk. Trvá len hodinu, ale po 30 minútach to už chvíľami je nuda, čo je možno tak trochu daň za to, že tvorcovia chceli natočiť film bez vekového obmedzenia, a tak 3 dobré zápletky len naznačili a nerozvinuli. Celý čas som mal z interiérov a exteriérov dojem, že sa film odohráva v Rakúsku a nie v Nemecku.

Líbánky (2009)

Voči filmom s aktuálnymi politickými posolstvami som skeptický a tento ma ani dejovo neoslovil. Nemyslím, že by film bol dosť silným argumentom na masové búranie bariér a zažitých spôsobov.

Un dios prohibido (2013)

Tento film je jeden z mnohých, ktorý veriacich upozorňuje na mučeníkov z minulých prenasledovaní kresťanov s tým, že sa to môže kedykoľvek zopakovať. Umrieť pre Ježiša je hrdinstvo, ale ak by všetci kresťania umreli, kto bude ohlasovať Krista? Preto si myslím, že dôležití sú aj tí, čo boli prenasledovaní a dokázali prežiť, hoci aj za cenu kompromisov. A bolo by fajn o nich natočiť film.

Poslední loď (2014) (seriál)

Na jednej strane sú niektoré časti veľká nuda. Ani zápletky nie sú nič nové pod slnkom. Na druhej strane z limitovanej východiskovej situácie (vojnová loď) sa vykľulo viac zápletiek a tém, než som čakal.

Feriengewitter (1989)

Karola Hattop je príkladom režisérky, ktorá vyrástla v NDR, pre ktorú točila rodinné filmy B kategórie, ako je aj Prázdninová búrka. Po páde Berlínskeho múru sa úspešne adaptovala na západonemecký naturel a začala režírovať romantické C-kové filmy.