Looper: Nájemný zabiják (2012)

Dynamický snímek který se rozjede hned na začátku a v nastaveném tempu a hutné atmosféře pokračuje až do konce. I když jsem byl nejvíce zvědavej, jestli uvidím oblíbence Willise konečně v nějakém normálním snímku, tak mě zde překvapivě dostal Joseph Gordon-Levitt, od kterého jsem naopak tolik nečekal a i díky němu (a výtečným maskérům) film vyznívá, tak jak chce. Ale i Willisův old-school je zde příjemný a k jeho postavě sedne. Dále oceňuji, že to je jeden z filmů, který cestování časem řeší tím, že vlastně přiznává, že je nemožné ho nějak rozumně podat (např: „This time travel crap, just fries your brain like a egg“ aj.), ale přitom ho řeší dynamicky a sekvence kdy se budoucnost (vlastně i minulost) mění a očekávání jednotlivých změn jsou skvělé. Jedno mínus je, že je vidět nízký rozpočet filmu. A i když jsou některé triky povedené, tak film bohužel občas díky tomu vyznívá lehce lacině. Ale možná o to víc se cení, jak režisér zvládnul s málem vytvořit hodně. Pro mě velmi příjemné překvapení.

Machete (2010)

Skvělá parodie na béčkové filmy, skvělé hlášky, super záporáci a Rodriguez ve starých dobrých kolejích.

Malý Sheldon (2017) (seriál)

Pro mě má The Big Bang Theory význam jako má pro spoustu lidí Friends, takže jsem se toho ze začátku trochu obával. Ale nakonec se z Young Sheldon vyklubal důstojný a super prequel k BBT a myslím, že ty co znají a strávili tolik času s BBT jako já, tak určitě docení, že tenhle seriál se snaží dodržovat vše, tak jak bylo nastaveno v BBT a taky si rádi připomenou staré a někdy až donekonečna opakované historky o Sheldonovi či rádi znova uvidí stará dobrá místa. Casting se doopravdy povedl a se žádnou z postav nejde mít větší problém. Jak to už nutně bývá nějaká epizoda je horší a nějaká lepší, ale mám pocit, že seriál má všeobecně spíše vzestupnou tendeci a každým dílem se kvalita zvyšuje. A tak se popisování stereotypů 80.let v Texasu a jednoho ‘special’ kluka nestává zatím vůbec nudné.

Matrix Resurrections (2021)

Chápu, že to není marvelovka nebo jiné typické pokračování, jak jsem zvyklí z ostatních úspěšných sérií, kdy se vždy servíruje pouze to, co divák chce a co od série či režiséra většina očekává a akcí a efekty se snaží překonat předchozí filmy. Ale přece když nějaký film vybočí z těchto zajetých kolejnic a naservíruje divákovi úplně něco jiného než očekává, tak to neznamená, že je špatný. Za mě je tenhle snímek fascinující, komplexní a hlavně neskutečně originální. Kdy za prvé vydařile rozvíjí svět space opery Matrixu (i když je zde příběh celkem přímočarý a záměrně na první pohled mdlý) a za druhé naprosto bravurně reflektuje sám sebe a předchozí trilogii a zároveň kritizuje zajeté postupy současného mainstreamového a sterilního hollywoodského filmového průmyslu. To vše v tomto snímku do sebe zapadá jak kolečka sentinelů. Takže za mě obrovský respekt, že nevznikl jeden z dalších mnoha napodobenin, guilty pleasure spin offů či trapně sentimentálnícn pokusů o fanservis, ale po dlouhé době tu máme něco krásně zvláštního, originálního a svěžího. Nakonec tak jak byl originální a zvláštní i první Matrix, nyní to je pouze v jiných ohledech :).

Mechanik zabiják (2011)

Kalsický thriller s dobrou atmosférou, ale také i s předvídatelným koncem, který táhnou hlavně Jason Statham a Ben Foster. Bez nich bych dal asi o hvězdičku míň.

Mejdan v Las Vegas (2008)

Romantický komedie moc nemusím, ale tahle se mi doopravdy líbila Skvělé hlášky a vtipné momenty a Kutcher mě příjemně překvapil.

Meru (2015)

Úžasný příběh a náhled do horolezcovi vášně, až někdy šílenství (tady je ta hranice pravděbodoně hodně úzká). Plus nádherné záběry, u kterých si neumím představit, jak je muselo být obtížné pořídit. Chybí tomu pouze nějaká drobnost, co by tento dokument udělala ucelenější - víc nějakých informací o Meru Peak či o přípravě nebo o nějakých každodenních rituálech během výstupu či trošku delší a komplexnější stopáž o prvním nebo o druhém výstupu. Ale toto jde vytýkat asi hlavně jen profesionálním dokumentaristům, takže tady nemám problém dát 4*. A samozřejmě samotný výkon a neskutečné záběry za 5*.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Lehce surrealistický (naštěstí ne tolik jako ostatní Lynchovy filmy, takže to není náročné jako většina jeho tvorby) a mysteriózní pecka s nezapomenutelnou a až neuvěřitelnou esotericky spiritualistickou atmosférou. To vše vytváří skvělá hudba, životní role Kylea MacLachlana, hodně speciální charaktery jednotlivých postav, až psychologický rozměr příběhu a skvělá kamera se střihem. Ale pro mě osobně je nejvíce povedené skvěle ztvárněné prostředí, kde je seriál zasazen. Husté lesy Douglesových jedlí, tajemná atmosféra starých pohanských indiánských mýtů a k tomu káva černá jako bezměsíční noc s borůvkovým koláčem je pro mě jeden z nejlepších experimentů na poli seriálů všech dob. Umím si představit, jaký poprask musel seriál v 90. letech způsobit, ale dovolím si tvrdit, že i v dnešní době Netflixu a ostatních streamovacích kanálů, které produkují některé velmi kvalitní seriály, zůstává tento kultovní seriál na hodně polí stále nepřekonán.

Město bohů (2002)

Stínadla v Rio de Janeiro, u nás Rychlé šípy po sobě házej kamením, zde na to děti používají pistole a samopaly. Ale teď vážně, určitě je těžké pochopit, že se tohle všechno děje, už jen třeba to že se desetiletý kluk prostřílí až na bosse.. Film je skvěle natočen a určitě nejrealičtější co jsem na toto téma viděl. Člověk si u toho uvědomí, co všechno má a v jakém žije luxusu.

Mezi zdmi (2008)

Jako obraz francouzského školství pěkné (věřím že to v nějakých školách tak doopravdy chodí). Ale chyběl mi tu nějaký větší příběh a spíš jsem se u nějakých dialogu nudil a občas mi přišly zbytečné. S tím se dostávám ke druhé výtce, že film měl být kratší. O hereckých výkonech nemůže být řeč, ale když vemu že to hrál učitel s vlastní třídou, tak jsem to ochotnej nějak překousnout. První polovina filmu byla ta nudnějši, ale když se to na konci, bohužel jen na krátko, rozjede, tak to ujde.