Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Velmi dobré pokračování a příjemné překvapení, které se nemá za co stydět. Asi nejvíc mě dostalo, jak se plynule a jednoduše z Hradu stal Kreml a Rudé náměstí, což se děje asi ve více filmech a jen si to neuvědomujeme (když dané lokace neznáme třeba jako Prahu zde). Dále mě mile překvapila nová tvář Simona Pegga, který celé sérii určitě dodá nový vítr a posune ji zase o trochu dál. Bohužel co jsem čekal, že bude povedenější u filmu podobného rázu jsou lépe zvládnuty digitální scény a efekty, kdy se mi např. výbuch Rudého náměstí zdál skoro až amatérský. Ale kromě toho pozitivní dojem a bylo by super, kdyby série v podobném duchu (jak hry inspirované Tomem Clancym) pokračovala i dál.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

A prý že už nejde natočit žádný čistokrevný a originální akční film bez velkolepých a ještě velkolepějšich scén a střetů. Zde je důkaz, že jde, žádná přemrštěná akce, co se snaží překonat nemožné - jen závod s protivníkem, co je ze své podstaty vždy o pár kroků dopředu (v Benátkách za mě jedna z nej honiček, co jsem ve filmu viděl) a originální soupeř. Do toho klasicky skvělé kulisy, herecká esa, výborný vizuál a další věci, co jsem u této série zvyklí.

Mladá dáma (2024)

Skvělé béčko, které navazuje na old schoolové přímočaré fantasy. A když má divák trošku fantazie a dokáže přivřít oči nad určitými nesrovnalostmi, tak se jedná o svěží počin.

Mlha (2007)

Většina filmů která jsou zpracována podle předlohy Stephena Kinga mě většinou zklamala (kromě klasik jako Shining, Zelená míle, atd.) ale tento k nim určitě nepatří. Tento psychologický horor skvělě staví a dávkuje napětí a atmosféru, ale taky předvádí super výkony herců. Ještě dlouho jsem musel myslet na konec a na lidi uvnitř supermarketu, který si utvořili svůj mikrokosmos, který byl vlastně hlavním dějem. Je tu krásně a názorně vidět, co s lidmi udělají nečekané a stresové situaci a čemu všemu jsou schopni uvěřit.

Modelář (2020)

Na české poměry se určitě typově podobné filmy musí ocenit. Globální téma pojaté z nezvyklé perspektivy a z nezvyklého úhlu, dodává na originalitě a zajímavosti a dovolím si říct, že by zaujalo nejen v té naší 'filmové kotlině'. Do toho výborný casting, kdy hlavně exceloval Mádl, který si zde střihnul postavu podobnou slavnému Katovi. I samotné typy a charaktery postav jsou víc než zajimavé a to i ty vedlejší role, i když zde třeba nehrají důležitou roli pro příběh. Jako další se musí vyzvednout povedená technická a řemeslná stránka filmu, kdy se hlavně na jedničku povedl odvážný tah s dronama. Bohužel všechny tyhle skvělé a povedené předpoklady pro 'světový' film sráží scénář, kdy se příběh vyvíjí tak nějak nekonzistentně a vlastně to co tvůrci zřejmě zamýšleli, se v příběhu úplně neobjeví. Třeba vyzdvihnout proces frustrace, který dovede někoho k extremismu nebo jak nějaká událost odhalila 'temnou' stránku člověka či vyzdvihnout proč Čr pořád nedokáže překročit stín vlastního prahu a spousty jiných zajimavých psychologických a politických konceptů. Takhle k zamyšlení je tu tedy doopravdy hodně různých rovin a myšlenek, ale vždy je téma spíše tak lehce nakousnuté, ale už není dál bohužel nerozvíjené, což možná v reálném světě funguje podobně, ale ve filmovém už tolik ne. Toto naštěstí balancují povedené a inteligentní dialogy. Nakonec film sráží samotné finále, které je strašně uspěchané a které se vyvrcholením hodí spíše k průměrným filmům. V porovnání jen s českou filmografií, bych dal čtyři hvězdičky, ale v rámci co nejvíce objektivního hodnocení, kdy tady hodnotím filmy i v porovnání se zahraniční konkurencí, musím dát pouze lepší tři hvězdy.

Mr. Johnson (2008)

Film který si na nic nehraje a někdy jsem se i usmál či představil bohužel někdy reálné situace, které se v tom našem Kocourkově odehrávají. Ale dobře jsem si u něj i odpočinul. Takže za to že se pokouší trošku nastavit zrcadlo (ale přitom Prahu nějak neshazuje, naopak) a za to že se tváří být i jen takovou jednoduchou jednohubkou, kterou i je, a na nic víc si nehraje, tak dávám 3 hvězdičky (2,5).

Mulholland Drive (2001)

Velmi surrealistický film, který, budu muset vidět ještě minimálně jednou, než ho alespoň trochu pochopím nebo někam zařadím. Ale už teď asi můžu říct, že to je určitě jeden z nejlepších a nejsilnějších filmů, co jsem od Lynche viděl. Neuvěřitelně snová atmosféra, typicky brilantně a symbolicky napsané postavy a prostě vše na co jsme od Lynche zvyklí, je zde v té nejkrystaličtější podobě.

Nákaza (2011)

Ta třetí hvězda je jen za to, že se na film koukám z karantény během pandemie v roce 2020, tak to má tu správnou atmosféru. Ale jinak by na mě film působil celkem nudně a předvídatelně. Jedno velké plus je zde hudba, která nastavuje očekávání nějakého zvratu, ale to se nakonec nedostaví a film se bohužel, už asi tak po první třetině, dostane z tempa a sterilně dojede do konce.

Na mašině kolem světa: Napříč Amerikami (2020) (seriál)

Nádhera..  Díky modernější technologii (jmenovitě drony) neuvěřitelné záběry, zvuk i střih, které nejdou se staršími počiny porovnávat. Díky prototypům elektro Harley-Davidsonů a Rivianů a celého pojetí této cesty, je to snad ještě větší dobrodružství než první dvě cesty a to i přes věk aktérů a přes všechny věci a pohodlí, co si Ewan a Charley mohou dovolit. A díky trojce starých známých sympaťáků, kteří zde mají i pár doopravdy touching momentů, to má pořád super ducha. Ale můj největší obdiv mají Ewan a Charley za to, že si nikdy na nic nehrají, umějí ukázat všechny aspekty cesty, udělat si srandu sami ze sebe, ale hlavně to, že si uvědomují v jaké jsou pozici a co si vše mohou dovolit a na rozdíl od ostatních jim podobným se nesnaží být falešně skromní a nebo se zase extrémně předvádět a tahle vyvážená reflexe je za mě osobně strašně cenná a důležitá. A když se k tomu přidá, že tyto své možnosti vemou a vrhnou do něčeho, co by asi normální smrtelník mohl těžko logisticky a finančně zvládnout a vyzkoušet nebo co by si hvězdy podobného rázu nedělali takhle zbytečně složité, tak doopravdy respekt. Pro mě ideální tečka za dvěma cestami, se kterými jsem jako prcek vyrůstal a které mi doteď dokážou dát inspiraci i při mých mnohem skromnějších cestách.

Napoleon (2023)

Ahistorický, divácky odtažitý, dějově nekonzistentní až skoro dějově prázdný a nepovedeně ambiciózní film.