Sandman (2022) (seriál)

První série, a doufám že ne poslední, je rozhodně překvapení tohohle roku. Převyprávět ságu na tv obrazovkách jako je Sandman, je obrovská výzva (ať už z důvodu několika příběhových linek, rozmáchlosti ságy, jiného stylu u každého komiksu nebo jiného postavení hlavního hrdiny v každém příběhu) a tady musím říct, že se to tvůrcům rozhodně povedlo. Konečně seriál kde se neinvestovalo jen do vizuální stránky ale i do scénaře a kde je vidět, že je pod tvorbou podepsaný i sám velký mág Neil Gaiman. Vizuální stránka je zákonitě jiná než v předloze, ale pořád se jedná o estetické hody a ukažte mi seriál, který má většího komiksového ducha. Skvěle pospojovaný a poskládaný příběh věrný předloze, skvělé obsazení, bez chyby napsané postavy a alegorie, co vás dostane, skoro v každém díle. Klobouček před Gaimanem a rozhodně kandidát na seriál tohole roku.

Scary Movie 4 (2006)

Myslím, že po jedničce tahle série konečně přestává mít klesající tendenci a alespoň se ustálí jako nej díl po prvním dílu. Člověk se tedy tady alespoň trochu pobaví, ale nevím, jestli to má moc něco společného s filmařinou.

Sedmá pečeť (1957)

Filmová báseň v dokonalých skandinávských středověkých kulisách, která si nádherným způsobem pokládá otázky, které budou vždy aktuální a navždy zůstanou nezodpovězené. A zárověn nejlepší film popisující atmosféru a mentalitu lidí během černé smrti. Mimo jiné obsahuje asi tu nejlepší šachovou partii ve filmové historii.

Sedm životů (2008)

Film který si hraje hned na několik věcí, ale pod touto maskou je to jednoduchý a zbytečně dlouhý snímek. Který neskrytě vsází na divácké city a chce vypadat zapeklitě svým zajímavým zpracováním. Ale moc to nepůsobí, když si člověk po nějaké době uvědomí o co asi tak půjde a poté se musí zbytek filmu nějak protrpět. A to se dá kvůli neuvěřitelnému hereckému výkonu Willa Smitha (skoro bych řekl jedna z jeho nejlépe zahraných rolí) a poté kvůli hudbě, která do filmu skvěle zapadla a dokázala ho trochu rozproudit. Celkově ale u mě převažuje spíše zklamání.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Pardon ale... Takhle prvoplánové vtipy, efekty většinou jak v nějakém koprodukčním filmu, herecké výkony jak pro pětileté (obzvlášť všemi vychvalovaná Awkwafina) jsem neviděl hodně dlouho. Cením pokus!! o zajímavější příběh, zasazení do jiného kulturního prostředí a bojovou choreografii. A teda samozřejmě Ben Kingsley, který film s jeho vymazleným britským přízvukem rozbije. Ale jinak nic. Za mě to je bohužel jedna z nejhorších marvelovek a jeden z nejhorších filmů, na kterém jsem byl v kině.

Sherlock (2010) (seriál)

Tak tohle se povedlo. Snad jedno z nejlepších ztvárnění Sherlocka Holmese a doktora Watsona vůbec. Neuvěřitelné jak tvůrci dokázali vše zasadit do dnešní doby a přitom zařídit aby vše fungovalo v duchu Conanových románů a povídek. Příběhy se od originálů moc neodklání a přitom to vše dává smysl i v úplném jiném čase. Geniální casting v čele s Benedictem Cumberbatchem, který je zde snad v životní roli. V jeho podání Sherlockovská genialita doopravdy vyráží dech. Tenhle seriál si jako jeden z mála nehraje na inteligentní, ale doopravdy inteligentní je (s výjimkou poslední série, která si už jen na to povedeně hraje). Plus ze všeho zde na diváka dýchá tradiční britskost tak jako v Conanových románech a pro kterou mám osobně slabost. Do toho chytlavá hudba a doopravdy jedinečná kamera se střihem. Doporučuji se koukat, kvůli doopravdy jedinečným hereckým výkonům, v originálním znění.

Sherlock Holmes (2009)

Radši jsem na snímek šel s co nejmenším očekáváním, i když mám Guy Ritchiho rád a herecké obsazení se mi zdálo taky více než slibné, tak projekt se mi zdál hodně ambiciózní. Ale naštěstí jsem byl překvapen, celkem dobrý příběh a skvěle udělaný vizuálně Londýn a celkově kulisy filmu. A Robert Downey Jr. roli zahrál přímo výborně. I nové pojetí se mi líbilo, sice tu je Sherlock trošku jinak než ho známe z knih, ale myslím, že ostatním sedne i tahle verze Sherlocka a originalita se vždy cení. A o hudbě ani nemluvím, Hanz Zimmer je prostě mistrem svého oboru.

Shiny_Flakes: Náctiletý drogový baron (2021)

Místo dokumentu mi tohle přijde spíš jako taková oslavná sága někoho, kdo by se rozhodně neměl nějak velebit a někoho kdo určitě ego už zvedat nepotřebuje.

Silicon Valley (2014) (seriál)

Povedená satira na dnešní svět stratupů a zábavná kritika dnešních nadnárodních IT konglomerátů. Co zde nejvíc cením jako přidanou hodnotu, kromě skvěleho castingu, hudby a příběhu, je dynamičnost celého seriálu, kdy se příběh nezastaví a pořád se řeší nějaký akutní a potenciálně smrtící problém a pak také hlavně mnoho narážek na aktuální novinky a ‘kauzy’ ze světa gigantických IT firem (slavný projev Zuckerberga v Kongresu, vybuchující Samsungy, podmínky v továrnách, soutěživost mezi těmito firmami, data uživatelů a mnoho dalších). S doopravdy výborným obsazením a geniálně napsanými postavami to v celku tvoří skvělou satiru reagující na aktuální dění a snažící se přitom popsat atmosféru a unikátnost celého Silicon Valley. Bohužel čtvrtá a pátá série trošku ubraly na tempu (poslední série se ale zase rozjede), kdy už spíše vaří vody, ale i tak si seriál celkově vyslouží s přehledem pěkných 75%. Mimochodem jeden z mála seriálu, co si nevypomáhá klišé milostnými zápletkami a odbočkami.

Silicon Valley - Exit Event (2019) (epizoda)

Takhle mají vypadat poslední epizody seriálů a obzvlášť těch kultovních! Normálně jednotlivé epizody nehodnotím, ale u tady té udělám vyjímku. Snad nejlepší finální epizoda, kterou jsem viděl. Super poměr sentimentu a vývoje samotného děje. A i díky tomuto zakončení jde vnímat celý seriál jako kritiku všech podobných, v každé situaci surově a bezohledně dravých, korporací, co zisk generují naprosto bez jakkýkoliv zábran a Pied Paper jako ideální typ kapitalistické firmy, která není ochotna generovat co největší zisk za úplně každou cenu.