Jednotky vesmírného nasazení (2020) (seriál)

I když námět se mi zdál velmi slibný, kdy by se na toto téma a skrze něj dala udělat skvělá satira na Trumpovu administrativu, tak se to těžce nepovedlo. Scénáristicky děravé, některé dějové zvraty nejsou radši vůbec vysvětlené, ale hlavně tomu nejvíce chybí samotný humor. Za celou dobu se objeví jen občas nějaké pouze lehce vtipné narážky nebo vtipy, ale z větší části se jedná pouze o trapné a donekonečna opakované anekdoty (např. 100x opakovaný vtip se vstupem do kanceláře aj.). Ani charaktery postav a herecké výkony bohužel po celou dobu nedávají naději, že by se něco mělo zlepšit. A to je co říct, když to nedokáže utáhnout ani takováhle kombinace hereckých kapacit. Steve Carrel po place lítá a tváří se jak ten šimpanz v druhém díle a role nešikovného generála v jeho podání spíše vyznívá trapně, Jimmy O. Yang jako by se nemohl s rolí sžít a zde nejlepší John Malkovich vyznívá celou dobu herecky rezignovaně (asi jako jeho postava frustrovaného hlavního vědce).

Jednotky vesmírného nasazení - Start (2020) (epizoda)

Tato epizoda stojí za to hlavně kvůli legendárnímu Fredu Willardovi, jehož tato epizoda byla bohužel poslední v jeho herecké kariéře, protože následně po dotočení zemřel. A myslím, že i zde jako jediný herec exceloval.

Jméno růže (1986)

Určitě nemá cenu srovnávat s vynikající knižní předlohou a na to si film asi ani nedělá nároky. Ale tím že se všemi silami soustředí pouze na detektivní příběhovou linku a nehraje si na nic víc, se stává neopakovatelnou filmovou lahůdkou. Výborný Connery, scénář a kostýmy. Ale co mě nejvíc na tomhle filmů baví, je přesné a důvěrné vylíčení života ve středověku a to včetně kulis, dobových kostýmů, každodenního života v klášteře, vylíčení fungování středověkých institucí, atd. Prostě perla mezi filmy a to hlavně pro ty, kdo o tomto období ví něco víc. Zde se ukazuje, že není potřeba žádných filmových klišé ani wow efektů, aby vzniklo výjimečné dílo. Film se obejde bez všech těchto hollywoodských typických prvků, které většinou co nejvíce utíkají od reality, a přitom si nezadá s nejlepšími fantasy a historickými filmy, které kdy byly natočeny.

Jumanji (1995)

Poté co jsem viděl nejnovější Jumanji (z roku 2017 a 2019) jsem očekával další utrpení, ale možná i kvůli tomuto nízkému očekávání byl opak pravdou. Skvělý a originální nápad (hned jsem si vzpomněl na legendární hru D&D), uvolněný humor devadesátých let, super herecké výkony a do toho všeho povedený hudební doprovod. Prostě ideální rodinný film na odreagování a na lehkou, nenáročnou podívanou.

Jumper (2008)

Podprůměrný akční americký film, který se tváří, že přišel s něčím novým, ale přitom uvízl někde na půl cesty. Dějově neuvěřitelná nuda, jen na efekty a určitou dynamičnost se pěkně koukalo.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

I když se to tváří na první pohled jinak, příběh je pořád jako každý jiný Jurský park a pouze se odehrává v jiném 'parku'. Asi hlavně bych vyzvednul vizuální stránku a kameru (na dinosaury se bude koukat prostě vždy pěkně :D). Ale snímek strašně potápí scénář, kdy je např. super tajná a bezpečná laboratoř tak bezpečná, že by se tam mohly procházet bez povšimnutí i školní zájezdy a jiné podobné kiksy. Ale nejhorší ve scénaři je asi hlavní motivace hlavního záporáka. Ta je naprosto nedostatečná a nedává vůbec smysl a tak vlastně divák neví, z jakého přesně důvodu se na plátně děje polovina věcí. Normálně bych dal 2 hvězdičky, ale jak píšu - velociraptoři, tyronnosauři a jiné potvůrky jsou prostě přidaná hodnota a tvůrci si tohle určitě uvědomují a tak investují hlavně do jejich vyzobrazení a to okolo už má být asi jen taková omáčka.

Kancl (2005) (seriál)

Geniální mockument na kterém se člověk snad i musí stát závislým a časem si zde zamilovat skoro všechny postavy. Story lines u jednotlivých dílů jdou asi na vedlejší kolej, protože stačí jen sledovat dynamiku a vývoj mezi hlavními postavami. Jeden z mála sitcomů které si tohle tempo dokázal udržet snad po celou dobu ve všech sérií. Úžasné jak chytlavě a co vše jde natočit skoro jen na jednom místě. A také jsem snad nikdy neviděl tolik napětí a jisker mezi zamilovaným párem na TV obrazovce, Jim a Pam doopravdy fungovali.. A uznávám, že jsem původní britský The Office neviděl a asi už ani nechci vidět, i kdyby byl lepší, protože tohle bude vždy 'můj' originální Kancl.

Kasandřin sen (2007)

Byl to souboj dvou mých oblíbených a velkých herců. A i když to oba dva zahráli skvěle, tak u mě vyhrál Farrell. Film měl skvělou zápletku, krásně vystiženou melancholickou atmosféru a silné napětí, hlavně během poslední polovinu filmu jsem nemohl od obrazovky odtrhnout oči. A tohle je jeden z těch filmů, kdy jsem vůbec netušil jak film dopadne. Zakončeních se nabízelo spoustu a taky nakonec nezklamalo. Jediný co bych vytkl, a taky proč nedávám plný počet, je, že se ve filmu objevilo pár logických chyb a příběhových nejasností. Ale díky stylu se to dá považovat jen za detail, zážitek a pocit ke konci byl super. Takže můžu jen doporučit.

Když si Chuck bral Larryho (2007)

Průměrná americká komedie, kterou překvapivě vyzdvihuje Adam Sandler a celková bláznivost snímku. Příjemná oddychovka u které jsem se i pobavil, ale to je tak asi vše.

Kick-Ass (2010)

Povedená parodie na komiksy a skvělá dekonstrukce superhrdinů aneb jak se stát superhrdinou bez superschopností. Svižné, originální a hlášky jsou povedené a jsem určitě zvědavej na dvojku, jestli bude pokračovat v nastaveném tempu. Mohu ještě doporučit Zelenou sršen, která je na podobné téma.