• Hudební

Insomnie (1997)

Film jsem viděla poprvé před několika lety. Bylo to v době, kdy jsem trpěla nespavostí téměř nesnesitelnou, takže mě upoutal název filmu. Vím dobře, co je to insomnie. A Stellana Skarsgärda považuji za vynikajícího herce. Poprvé jsem ho viděla ve filmu Prolomit vlny a nedávno mě zaujal v seriálu River. Jeho hlavní hrdina je rozpolcený, chybující, ale rozhodně ne odsouzeníhodný. Bojuje se svým svědomím a prohrává. Ale ty noci, kdy nemůže spát a vidí před očima svého kolegu, kterého nešťastnou náhodou zastřelil, musí být k nepřežití. Ponurá atmosféra, mlha, zima a muž, jehož zápas se sebou samým mě úplně fascinoval.

Baby (2000) (TV film)

Nepravděpodobná citová vydíračka, která na mě vůbec nezapůsobila.

Proměny přítelkyně Evy (1990) (TV film)

Bolelo mě z toho srdce. Víc než těch dvacet minut bych asi nevydržela. Pro mě je Eva Olmerová naše nejlepší zpěvačka.

Ducháček to zařídí (1938)

Dala jsem před časem tři hvězdičky. Fakt nevím proč. Většinou je mi jedno, když jdu proti proudu. Asi z úcty ke "králi komiků". Filmy s Burianem nejsou pro mě, nebavím se u nich, až na pár výjimek.

Stíny v mlze - Dubina (2022) (epizoda)

Nejslabší díl, nuda. Plesl konečně zahnul s půvabnou kolegyní, což se dalo očekávat, v její blízkosti se chudák choval úplně trapně. Myslím chudák Plesl. Rázlová je sice dobrá herečka, ale připadá mi to  celé nevěrohodné. Pokud by postava, kterou ztvárňuje, na tom byla tak špatně, rodina by s tím už něco udělala. Neurologické vyšetření už mělo proběhnout bez ohledu na to, jestli si to babička přeje nebo nepřeje. Přesvědčit ji, uprosit ji. Nebo ji na vyšetření dovléct třeba násilím.  Od toho je rodina. Čekají snad, až si ublíží nebo něco podpálí? Má se snad malá vnučka (šikovná dcerka Petry Špalkové) starat o nemocnou babičku? Svěřili by rozumní rodiče své dítě člověku s alzheimerem?

Devadesátky - Přehrada (2022) (epizoda)

Pokud mám srovnání s  dánskou Ponorkou, kde taky lovili jehlu v kupce sena, musím přiznat, že to všeobecné nadšení nesdílím. Ale Finger je výborný.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Takhle jsem učila před pár lety Shakespeara. Na konci 8.ročníku děti viděly Zeffirelliho Romea a Julii, o pár měsíců později tenhle nádherný film. Výborný scénář, režie i herci.  Joseph Fiennes, Geoffrey Rush, Colin Firth, krásná Gwyneth Paltrow, Judi Dench...Nejvíc mě překvapil Ben Affleck, ta role mu opravdu sedla. A chválím i dabing. Komické i dramatické a romantické scény. Tak, jak je to i v životě.

Stíny v mlze - Prank (2022) (epizoda)

Myslím, že by si tak dobří herci jako Špalková, Plesl a Vyorálek zasloužili něco lepšího než účinkování v detektivním seriálu. Copak se už všichni zbláznili? Jsme snad v poslední době obklopeni v našem běžném životě samými vraždami? Mně stačí Poirot, slečna Marplová, Columbo...klasika, která nikdy nezklame. Vzpomněla jsem si, jak v jedné povídce radí W.illiam Saroyan začínajícímu spisovateli, o čem psát. O normálním životě, o tom, co člověk žije každý den. Máme snad málo problémů, které nás trápí? O tom chci číst, o tom chci vidět film - abych viděla, jak druzí žijí, jak zvládají těžkosti života, z čeho se radují...A teď, když to píšu, si zapínám televizi - a ani nemusíte hádat, co tam běží. Specialisté. Takže vypínám a jdu dělat něco, co má smysl. Ale přece jen mi v hlavě trochu straší ti youtubeři. I kdyby se to realitě přibližovalo jen vzdáleně, přestávám tomuto světu rozumět.