Koning van Katoren (2012)

Filmová adaptácia známej knihy od holandského spisovateľa Jana Terlouwa, ktorá na Slovensku vyšla v roku 1985 pod názvom Sedem stupňov ku kráľovstvu. Film som ešte nevidel, tak nehodnotím, ale kniha je vynikajúca, prvýkrát som ju prečítal za 1 deň (a odvtedy ešte niekoľkokrát). Moderná rozprávka o chlapcovi Stachovi, ktorý sa chce stať kráľom, v čom mu chce zabrániť šesť ministrov, ktorí sa nechcú len tak vzdať moci a tak mu vymyslia sedem ťažkých úloh.

Autobus smrti (1978)

Obsah, ktorý je tu uvedený, je zrejme k úplne inému filmu. Autobus smrti je príbeh o skupine banditov, ktorí sa ukrývajú v horách a keďže je im polícia na stope, pokúsia sa po zuby ozbrojení a zamaskovaní za nevinných dedinčanov ujsť z hôr bežným linkovým autobusom. Film kedysi bežal v československých kinách a vysielala ho aj ČST s českým dabingom. Vodcu banditov hral Jean Constantin, ktorý sa dosť nápadne podobá na Dominica Barta, šéfa banditov z filmu Šimon a Matúš :)

Závistivec (1980)

Poľský kriminálny film o pátraní po psychicky narušenom vrahovi, ktorý neznáša šťastných ľudí a tak ich zabíja skladacou puškou, ktorú si nosí v aktovke. Vo svojej dobe fakt napínavý film, kde divák po celý čas nevidí vrahovi do tváre, keďže ho kamera vždy zaberá zozadu, v tieni alebo v protisvetle. Dokonca aj v závere, keď už človek čaká, že ho konečne poriadne uvidí, je jeho tvár zakrytá obväzmi. V ČST uvedené s českým dabingom. Televízna premiéra bola 11.6.1983 na 1. programe, repríza bola 8.11.1985 o 22:40 na 1. programe. ***** V Opoli uprostred davu chodcov, je zastrelené dievča. Nikto nevidel páchateľa, nikto nepočul výstrel. Po niekoľkých dňoch za rovnakých okolností je zavraždený v Krakove hodinár. Vyšetrovanie týchto vážnych kriminálnych deliktov vedie kapitán Zawada z ústredia poľskej Bezpečnosti. Zistené indície vedú k jedinému uzáveru: obe strely padli z rovnakej zbrane. Motív nikto nepozná. Vzápätí sa opäť ozve vrah. Ďalšou obeťou sa stáva riaditeľ Ústavu automatiky vo Wroclave. A opäť nikto nevidel páchateľa. Kapitán Zawada je skúsený psychológ a tak ho na všetkých fotografiách z pohrebov obetí zaujme tvár muža, ktorého nikto z prítomných nepozná... Scenár filmu Závistlivec vznikol podľa autentického prípadu. Režisér Roman Zaluski, ktorého Kardiogram i Azyl majú naši diváci v dobrej pamäti sa tu predstavuje ako citlivý tvorca kriminálneho žánru, ktorý obohatil o mnohé psychologické podrobnosti. Úlohu Zawadu stvárňuje populárny hrdina televízneho seriálu "07 hlás sa", krakovský novinár Bronislaw Cieslak. (Zdroj: program FFP 1981)

Brontosaurus (1979)

Prvý film, v ktorom som videl Zdeňka Svěráka a neskôr som si nevedel zvyknúť na jeho kladné úlohy v iných filmoch, pretože mi vždy pripomínal toho odporného pedagóga z tohto filmu :)

Karambol (1974)

Skvelý film na pobavenie a odreagovanie, aj vďaka výbornému slovenskému dabingu Ivana Vojteka a Igora Čillíka. Tradične skvelý je aj Ivan Letko, dabujúci hlavného zloducha. Ukážka: http://www.youtube.com/watch?v=iccseBRjsPo

Návrat domů (1978)

Pri uvedení v ČST v roku 1988 bola úvodná pieseň Out Of Time od Rolling Stones otitulkovaná do češtiny.

Ivanhoe (1958) (seriál)

Repríza 7. časti v ČST bola v sobotu 20.12.1986 o 8:30 na 1. programe. Epizóda mala názov Svedok. Rogera Moora v slovenskom znení daboval Ľubo Roman a úvodná znelka bola prespievaná do slovenčiny. Réžia slovenského znenia: Svätopluk Šablatúra.

Zelený led (1981)

V československých kinách bola uvedená necenzurovaná verzia, v ČST vystrihnutý pád z mrakodrapu, časť scény s prasatami a scéna, v ktorej sú postrieľaní vládni vojaci. Z nepochopiteľných dôvodov to bolo takto vydané aj na DVD, hoci sa nikto nemôže sťažovať, že chýba dabing k tým vystrihnutým scénam, keďže v kinoverzii NECHÝBALI!!!

Joseph Balsamo (1973) (seriál)

Hlavnú úlohu v slovenskom znení daboval Slávo Záhradník a jednu z vedľajších postáv Emil Horváth ml.