Řek Zorba (1964)

Legendární film s Anthony Quinnem a legendární hudbou Sirtaki při které se má pít metaxa a tancovat legendární tanec. Film oceněný třemi Oscary (vedlejší herečka, kamera, výprava) a dalšími čtyřmi nominace včetně té za nejlepší film. Řek Zorba je černobílý film z roku 1964 a je natočený podle knižní předlohy Nikose Kazantzakise. Režisérem filmu je Michalis Kakojannis. Neviděl sem film úplně celý, ale ty nejlepší scény ano. Jako například legendární tanec Anthony Quinna právě s hudbou Sirtaki. Tento film, ale měl velkou konkurenci. Film My Fair Lady s Audrey Hebpurn. Řek Zorba je vynikající film a mě se moc líbil.

Motýlek (1973)

Bravurní útěk z vězení v podání McQueena s Hoffmanem. Motýlek je i téměř po padesáti letech od svého vzniku nejlepším filmovým útěkem historie. Proč si tohle dovolím tvrdit? Stačí se podívat... Skvělé herecké obsazení (McQueen / Hoffman), skvělá hudba (Jerry Goldsmith), skvělá kamera (Fred J. Koenekamp), skvělý scénář (Trumbo / Semple jr.), skvělá režie (Schaffner), vynikající a nezapomenutelný film! Příběh Henriho Charriera dodnes nepřestává fascinovat. Franklin J. Schaffner (Hoši z Brazílie, Planeta opic) odvedl výbornou práci. Film je poněkud drsný podříznutá hrdla, prostřelená břicha, seknuté hlavy, pořezané obličeje, všudypřítomný hmyz, malárie, lepra... přesto je to ten nejvíce nadějí utvrzený a odhodlaností poháněný příběh, jaký jsem kdy viděl. Steve McQueen si sahá na vrchol svého herectví, stejně tak oproti němu zde možná nenápadný, přesto mimořádný Dustin Hoffman. Motýlek se mi moc líbil a má u mě to nejlepší hodnocení.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Jeden z nejsilnějších příběhů kinematografie! Mám rád filmy odehrávající se ve vězení (Motýlek, Zelená míle) a "Shawshank" snad vůbec nejraději. Vynikající herecké výkony Tima Robbinse (Andy) a Morgana Freemana (Red). Všechno skvěle doplňuje fantastická hudba Thomase Newmana a celý film rámuje excelentní kamera Rogera Deakinse. Frank Darabont je skvělý scenárista a výborný režisér a Stephen King zase geniální spisovatel. Film sice ze svých sedmi oscarových nominací neproměnil ani jednu, ale na jeho kvalitě to vůbec nic nemění. Je všeobecně považován za jeden z nejlepších filmů historie a já nemůžu nic než souhlasit. Moc se mi líbí a má krásný závěr. Vykoupení z věznice Shawshank je příběhem o svobodě a smyslu naděje, vždy si jej jednou za čas rád pustím, a myslím, že by se na něj měl podívat opravdu každý, protože každému tento snímek něco přinese. 100%. Strach dělá z lidí vězně, ale naděje jim dává křídla... nic víc dodat nelze.

Osm hrozných (2015)

Velmi zajímavý a netradiční western. Pro mě ohromný zážitek a taky můj vůbec první Tarantino v kině. Celý děj se odehrává v jeden jediný den, uprostřed zimy, kdesi ve Wyomingu, na cestě do Red Rocku, čímž Tarantino posouvá své vypravěčské umění zase o level výše. Zasadit westernový příběh do zimního prostředí je fantastická myšlenka, která se mi neskutečně zamlouvá (mám moc rád např. Velké ticho). Osm hrozných stojí především na skvělých dialozích a hereckém obsazení. Neuvěřitelný výkon předvedl Samuel L. Jackson (major Marquis Warren), který jako Tarantinův dvorní herec přece nemohl v tomto filmu chybět. Výborný byl také Kurt Russell (John Ruth, kat), Jennifer Jason Leigh (Daisy Domergue) nebo Walton Goggins (Mannix) + všichni ostatní herci. Tarantino opět vymyslel zcela jedinečnou zápletku. Nechybí ani tradiční dávka černého humoru a samozřejmě ani typické tarantinovské překvapení. Jeden Oscar za nejlepší hudbu (jsem rád, že Ennio Morricone konečně proměnil svou už šestou nominaci). Když jsem viděl Osm hrozných v kině a nastala závěrečná scéna, v níž si zakrvácení Warren s Mannixem na smrtelné posteli čtou "Lincolnův dopis," nechtěl jsem, aby ten film skončil. Chtěl jsem, aby jel dál, dál a dál. Osm hrozných mě přinutilo začít o filmech přemýšlet trochu jinak a hlavně odstartovalo mou zálibu chodit do kina, protože mi dokázalo, že v kině se dá zažít něco mimořádného, na co mohu ještě spoustu dalších dní s radostí vzpomínat. Nuda? Ani náhodou! U mě to nejlepší hodnocení, protože je to film, na který se můžu vždycky spolehnout.