Zahradnictví: Nápadník (2017)

Nejlepší část Hřebejkovy trilogie. Nebylo to přeplácané a na rozdíl od prvních dvou dílů trilogie se film nejvíce podobal původním Pelíškům. Petr Jarchovský napsal k celé trilogii skvělý scénář a cením si toho, že čerpal z historie vlastní rodiny. Chci jen podotknout, že v celé trilogii byly nějaké scénáristické chyby související s původními Pelíšky. Za prvé, rodina Jindřicha se v Pelíšcích jmenovala Krausova a ne Rohnovi a mrzí mě, že na konci filmu nebyli napsány osudy jednotlivých postav. Ale na druhou stranu jde o volné pokračování, tedy předcházející Pelíškům, takže to vlastně nejsou ani chyby. Líbí se mi, že trilogie byla věnována Petru Šabachovi, bez něhož by žádné Pelíšky nevznikly. Teď už k Nápadníkovi. Na rozdíl od předchozích dvou filmů nebyl tak temný a už tam byli vidět Pelíškovské rysy. Herci skvělí. Anička Fialová byla vynikající. Ivan Lupták také nezklamal. Aňa Geislerová mě tak nějak v této trilogii nezaujala. Martin Finger se velmi snažil zahrát a ponořit se do role Jindřicha jak nejlépe uměl, a myslím, že se mu to povedlo, ale Kodet je Kodet. Nebyl tam ten charakter. Duo Melíšková/Míčová opět vynikající. Dodali tomu humor a skvělé hlášky. Stejně tak Filip Březina jako Karlík neboli Charles, představitelka malé Jindřišky i Lenka Krobotová s Davidem Novotným. Humor, ale opět nejvíce vystihla teta Mařčí v podání Sabiny Remundové. Ostatní herci také dobří. Některé scény byli ze začátku velmi zdlouhavé, ale potom se to postupně rozjelo a nabylo to spád. Kamera krásná a doufám, že na lvech bude oceněna. Hudba Petra Ostrouchova jak bys met. Tak pěknou hudbu jsem v českém filmu už dlouho neslyšel, ale to jsem říkal už v komentářích na první dva filmy. Kostýmy, masky a výprava krásné. Škoda jen, že jsme se nedozvěděli více o osudech hlavních hrdinů, ale třeba by některé byly velmi smutné. Tím myslím hlavně Danielu, která v Pelíšcích vůbec nebyla. Letos budou lvi velmi zajímavé. Trilogie, Bába a Svěrák. Kdo asi vyhraje? Nejlepší scény jsou první scéna, scéna s návštěvou veteránů, na tanečním bále a finální scéna s lustrem. A také všechny scény s Mařčí.

Četa (1986)

Četa je absolutním vrcholem filmů o Vietnamské válce a pomyslným symbolem válečného filmu vůbec. Oliver Stone válku líčí tak, jak ji skutečně zažil, bez příkras, bez zlidštění, bez humoru. Charlie Sheen, kterého bychom mohli nazvat více než hybatelem děje tichým pozorovatelem, je výborný. Stone vytváří úvahy o existenci a přítomnosti ve válce, jako ideální ukázku jejího pekla a "umění" měnit lidi, pak ukazuje konflikty ve vedení "čety," konkrétně mezi drsným Tomem Berengerem (Barnes) a fantastickým Willemem Dafoem (Elias). Označení Čety jako jeden z nejlepších válečných snímků všech dob pak Stone stvrzuje legendární scénou s raněným Dafoem, který za znějícího Adagia for strings vybíhá z džungle a přitom se nad ním vznáší americké vrtulníky... Od Olivera Stonea mám ještě o něco raději JFK, ale Četa je vůbec první film, co jsem od něj viděl, a už tehdy mě neuvěřitelně uchvátila.

Vražda v Orient expresu (2017)

Skvělý film. Komentář píši tak pozdě proto, že jsem teď přes týden vůbec neměl čas a byl jsem plně vytížen. Nová Vražda v Orient expresu se povedla skvěle. Branagh je velmi dobrý režisér a i velmi dobrý herec a v lecčem se opravdu podobá legendárnímu Laurenci Olivierovi. To, že si sám střihnul i velkého Hercula Poirota jenom dokazuje, že je to profesionál a, že bez problémů dokáže film režírovat a zároveň hrát hlavní roli. Jeho filmy, ale moc neznám. Z těch co jsem viděl se mi Vražda líbila snad nejvíce. Podle mě se může rovnat původnímu filmu z roku 1974 a vůbec bych se nebál kdyby Branagh točil ještě novou Smrt na Nilu, i když samozřejmě první díl nepřelstila. Ke konci to začalo být více zdlouhavé. Od Agathy Christie jsem nikdy nic nečetl, což mě dost mrzí, ale stejně se raději podívám na filmové zpracování. Vražda je podle mě její snad nejlepší dílo a já, i když jsem od ní nic nečetl si ji jako spisovatelky velmi cením. Branagh se na Poirota skvěle hodil a dodal mu jeho šarm a smysl pro spravedlnost. Finney se mi, ale líbil více. Obsazení bylo, ale hvězdné. Johnny Depp se tam teda moc dlouho neohřál, Michelle Pfeiffer mě tentokrát moc nenadchla, Daisy Ridley byla skvělá, Willem Dafoe a Josh Gad tomu dodali humor a Judi Dench to hvězdně zakončila. Scénář vtipný, ale chvílemi i velmi vážný. Skvělé hlášky a napínavé scény. Jen Agatha Christie dokázala vymyslet tak zamotanou síť lidí a přitom se z ní dostat. Vizuálně a výpravně byl film na skvělé úrovni. Nádherné kamerové záběry na Istanbul, vlak, krajinu kolem a i samotné herce a samozřejmě detaily Poirotových modrých očí. Kostýmy, výprava a skvělé masky. Hezká hudba to doplnila a zápletka skvěle fungovala. Dal bych, tři oscarové nominace a to za adaptovaný scénář, kameru a make up. U mě za krásné čtyři hvězdičky. Minimálně 70%. Jeden z nejlepších filmů roku.

Comeback (2008) (seriál)

"Vlasti a jak to zruším? Jo nezruším." Jeden z nejlepších seriálů možná dokonce všech dob. Originální, nesmírně vtipný sitcom. Navíc se skvělými herci. Ozzák Martina Dejdara je ikonická postava. Z ostatních stojí za zmínku především Matonoha a hlavně Babčáková s Žáčkem. Na Novu opravdu dobrý seriál. Scénář perfektní. Hudba v čele s "Vsákneš se do mě jako déšť" také. Všechny díly jsou super, těžko říct, který je nejlepší. Škoda, že už se netočí. Třetí série by byla jistě skvělá. Moje nejoblíbenější díly jsou Souboj titánů, Pravidla rodinného provozu, Zabijačka, Boží mlýny a Zlatá ledvina.

Grandhotel Budapešť (2014)

Kouzelná pohádka, ze které se nechce vyskočit. Wes Anderson je výjimečný tvůrce a myslím, že po tomto díle už jen sotva natočí lepší film (ale nechám se překvapit). Skvěle jsem se bavil a zároveň i dojal. Ralph Fiennes v roli Mr. Gustaveho H. je naprosto excelentní. Stejně tak všichni ostatní z hvězdného obsazení: F. Murray Abraham / Tony Revolori jako starý / mladý Zero, Mathieu Amalric (Serge X), Adrien Brody (Dmitrij), upírský Willem Dafoe (Jopling), Harvey Keitel, Karl Markovics a s nimi Edward Norton, Bill Murray, Saoirse Ronan (Agáta), Léa Seydoux, Tilda Swinton či Owen Wilson s Jasonem Schwartzmanem. Krom tradičních rysů Andersonovy specifické poetiky (originální scénář, symetrická kamera, práce s barvami), je zde velmi pozoruhodná i výtvarná a hudební koncepce (Alexandre Desplat), jež je nedílnou součástí celkové stylizace fikčního světa, který Anderson vymyslel. Film je navíc plný úžasných odkazů z historie 20. století i historie samotné kinematografie. Grandhotel Budapešť je zkrátka geniální a nesmírně půvabný snímek, který si vždycky rád pustím a pokaždé mě baví skoro jako bych ho viděl poprvé. Lepší komedii snad nenajdete. Svérázná zábava Wese Andersona je totiž nejen vtipná, ale i chytrá, a hlavně dělaná srdcem. Nic víc netřeba dodávat. U mě to nejlepší hodnocení. Pro mě osobně jeden z nejlepších filmů vůbec. Čtyři Oscary za nejlepší hudbu, masky, kostýmy a výpravu.

Konkurs (1963)

Druhá povídka filmu Konkurs se mi moc nelíbila. Vím, že měla na rozdíl od Kdyby ty muziky nebyly dokumentární aspekt, ale jako celek mě to nudilo. Scénář dobrý, vtipné hlášky, ale provedení nestálo za moc. Nebýt Křesadlové a pánů Šlitra a Suchého, tak bych dal ještě nižší hodnocení, ale jinak oceňuji záměr natočení. Ukázat divákům jaké to tu bylo v 60. letech a hlavně ukázat na plátně opravdové lidi splňuje Konkurs dokonale. U mě hezké tři hvězdičky. Jediný Formanův snímek, jenž mě příliš nezaujal. Nebo spíš část snímku, když šlo o dvě povídky z čehož jedna se mi líbila velice.

Kdyby ty muziky nebyly (1963)

První povídka filmu Konkurs se mi líbila víc než samotná povídka Konkurs. Skvělý Jan Vostrčil jako dirigent a Vladimír Pucholt jako nedochvilný hudebník. Na rok 1963 v Československu velmi dobré. Vlastně vůbec první Formanův film. V povídce panovala krásná a zábavná atmosféra. Podobné věci už dneska nejsou. U mě za pěkné čtyři hvězdičky. Passer a Forman opět nezklamali. A poprvé s Mírou Ondříčkem za kamerou.

Hoří, má panenko (1967)

Nestárnoucí alegorie společnosti z pera tria Forman/Papoušek/Passer. Jednoduchý a přitom mimořádně výstižný film se skvělým hereckým obsazením, v hlavních rolích s legendárními Janem Vostrčilem, Josefem Šebánkem či fantastickou Miladou Ježkovou. Z hlediska Formanovy české tvorby se jedná zřejmě o jeho nejpřístupnější film, zároveň však také dodnes nejaktuálnější a nejvýstižnější co se týče zachycení lidské malosti, hlouposti i občasné krutosti, byť přiznávám, že mi zde trošinku chybí určitá kouzelnost Lásek jedné plavovlásky. To ovšem nic nemění na tom, že Hoří, má panenko! je skvělá zábava, kterou si vždycky rád pustím, když se chci pobavit a zároveň si nechat běhat mráz po zádech. Řekl bych, že žádný jiný film, tak přesně nevystihuje českou povahu, žití v socialistické společnosti a formanovský humor jako Hoří, má panenko! Soutěž krásy, děda sledující požár svého domu, rozkradená tombola a památná pointa jsou jen střípky z toho, co řadí Hoří, má panenko! mezi kultovní filmy československé nové vlny.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Pro mě osobně vrchol české Nové vlny. Legendární tragikomedie, kde se momenty smíchu mísí s běháním mrazu po zádech. Z Formanovy tvorby zřejmě vůbec nejněžnější a nejpůvabnější film, který mě v jednu dobu hodně ovlivnil, a který nám může závidět celý svět. První půlce dominuje zejména "záložák" Vladimíra Menšíka (scéna s prstýnkem je již jakousi předehrou k pozdějšímu Hoří, má panenko!), té druhé zase rodiče v podání Josefa Šebánka a Milady Ježkové. Vladimír Pucholt a Hana Brejchová jsou nejikoničtějším párem v dějinách filmu!

Sněhulák (2017)

Mrazivý krimi thriller, sic dosti šablonovitý (skalní fanoušci Nesba asi radost mít nebudou), nicméně pro diváka neznalého předlohy je to pořád velmi obstojná podíváná. Fassbender je v hlavní roli detektiva H.H. skvělý. Sekunduje mu o málo slabší Rebecca Ferguson.