Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Nie! Toto je nočná mora! Vzkriesenie? Tým hollywoodskym scenáristom vážne mäkne mozog. Videl som už za tie roky všeličo, ale vzkriesiť zmŕtvych osobu, ktorá uhorela v obrovskej horiacej peci je nemožné. Teda bolo. Oni ju však naklonovali. Takže to už vlastne ani nie je človek. Miesto krvi má Ripleyová kyselinu podobne ako votrelec, 6. zmysel, podľa ktorého spozná kde sú a čo chystajú a čierne nechty. Inokedy bravúrna Sigurney Weaver tu predvádza až na jednu scénu príšerný výkon a jej hereckí kolegovia na tom nie sú o nič lepšie. A záverečná scéna s človekovotreleckým baby v ktorej Ripleyová naň kričí citujem: „prepáč, je mi to ľúto“ je výsmech všetkým predchádzajúcim filmom. Jediné pozitívum tvoria efekty(kiež by sa tak vydarili aj v trojke), výprava a jedná scéna s votrelcom pod vodou. Pri toľkom násilí a brutalite vás zrejme pri pozeraní záverečných titulkov začne bolieť hlava. Pretože mňa začala.

Vetřelec ³ (1992)

Slabšie než dvojka, no nie nudné! Najväčším nedostatkom sú CGI triky. Príbeh je výborný, škoda len že akcie značne ubudlo a film sa končí dosť depresívne. Záverečný zoskok Ripleyovej do pece nezabudnuteľný(ale pozor: iba v originálnej verzii. Director-cut s 30-timi minútami navyše je zbytočne zdĺhavý, nudný a záverečná scéna až zarážajúco nepekne prerobená. Zato alternatívny úvod filmu je dynamickejší a zaujímavejší).

Vetřelci (1986)

Jedno z najlepších pokračovaní všetkých čias, ak nie to úplne najlepšie. Cameron opäť dokázal, prečo je jeden z najlepších režisérov. Toto pokračovanie vás prekvapí, pretože je 10 násobne akčnejšie, výpravnejšie i emocionálnejšie než originál. Pri záverečnej 30 minútovej akčnej „rezanici“ vám stuhne krv v žilách. Perfektný začiatok, perfektný koniec, perfektné oscarové efekty, perfektná na oscara nominovaná Sigurney Weaver, perfektná kamera, strih, réžia, scenár. Skutočne jediná vec, ktorá votreleckej sérii chýba je hlavný hud. motív. Director-cut s 20-timi minútami nových záberov od Camerona je tradične dokonalý. Prečo nemôžem dať ****** ? Prečo?!......

Vetřelec (1979)

Dnes pôsobí film trochu staro. Najmä počítače, ktoré boli použité vyvolávajú úsmev na perách. No film je to jedinečný. To napätie, ktoré by sa dalo krájať, ten strach z neznámeho a posledných 20 minút doslova vyrážajú dych. Hlavne špeciálny Director-cut si zaslúži uznanie, pretože aj keď obsahuje iba dve nové scény(a pár rozšírených), práve tá posledná nanovo zaradená, kedy Ripleyová nachádza svoju posádku polomŕtvu v zámotkoch, je bombastická.

Vřískot 2 (1997)

Trochu slabšie než jednotka, čo je spôsobené menším počtom vrážd. Ale niektoré prvky sú originálne(diskusia o filmoch v triede) aj napínavé(prechod cez dychčiaceho vreskota v policajnom aute) takže celkový dojem z filmu je pozitívny.

Vřískot (1996)

V rámci žánru ide o vydarenú trilógiu hoc v puberte ma bral Vreskot viac. To kúzlo niečoho nového už akosi vyprchalo. I tak však slušných 75%.

Pianista (2002)

Skvelý oscarový Adrien Brody a pre mňa lepší film než Schindlerov zoznam. Židovská problematika ma vždy zaujímala. A tento film nenudí, vie človeka dojať a má nejaké neopísateľné kúzlo. Škoda, že sa nezameriava na koncentračné tábory a zatiaľ čo Schindlerov zoznam naberá pri konci na obrátkach, Pianista stráca v závere tú atmosféru prvej polovice filmu. Nejedná sa o dokonalý film. Ideálne by bolo natočiť film, ktorý by vznikol pozliepaním najdôležitejších scén z Pianistu, Schindlerovho zoznamu a Šedej zóny. Vtedy by bol film pre mňa dokonalý. Preto slabších 5 hviezdičiek. Škoda, že je to film na jedno pozretie, no Polanského réžia ma vždy dokázala zaujať

Kostka 0 (2004) odpad!

Tak ale teraz som už vážne nasratý. Hneď prvá scéna kraľuje v mojom rebríčku najnechutnejších scén aké kedy vznikli. Toľko stupidity, dementnosti a bezradnosti sa len tak nevidí ani v najhoršom céčkovom braku. Rómovia vo vašom meste by boli lepší herci ako tí, na ktorých sa nanešťastie musíte pozerať pričom rozpočet je samozrejme 8krát väčší, než pri pôvodnej Kocke. Ľutujem peniaze aj čas zmárnený pri tomto nepodarku. Jediná pozitívna vec je návrat k vražedným pasciam.

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Tak toto nie. Jedno z najhorších pokračovaní. Ako len môžu producenti schváliť takýto príšerný projekt? Napätie je fuč. Logika je fuč. Pasce sú nahradené teóriou štvrtého rozmeru. Herci sú otrasní. A záver? No comment! Navyše nová kocka už nepôsobí tak deprimujúco. Kam sa podeli skvelé farebné miestnosti z jednotky? Na tomto filme ťažko nájdete niečo pozitívne.

Kostka (1997)

Dodnes si pamätám aký som bol unesený, keď som to videl v telke. Jeden z najlacnejších hororov aké kedy vznikli s ukážkovo vygradovaným napätím, paranoiou a strachom zo smrti. Zabudnite na ktorýkoľvek film, čo ste videli. Od prvej sekundy sa pozeráte na filmové dielo, ktoré vyzerá akoby ani nebolo z tohto sveta. Celý dej sa odohráva v jednej kockatej miestnosti okolo ktorej je 6 otvorov, ktoré vás zavedú do rovnakej miestnosti len s inou farbou. V niektorých miestnostiach sú pasce, v iných nie. Ale čo je najdôležitejšie, psychológia postáv je tu rozpitvaná do poslednej minúty a neostáva vám nič iné, iba vydržať v napätí, ako to celé skončí. Veď ono to vlastne neskončí... Toto musíte vidieť. P.S: odporúčam buď pôvodné znenie alebo slovenský dabing, ten český je príšerný a ničí celkový dojem z tohoto majstrovského diela.