A máme, co jsme chtěli (2023)

Moje chyba, měl jsem si pozorněji přečíst, na co jdu. Kdepak česko-slovenské vztahy, kdepak druhé Pelíšky.  Příběhy řešící estébáckou minulost mě nebaví skoro nikdy. Tento je dost primitivní, navíc zaranžovaný pro v historii nepříliš zorientovaného diváka. Herci nic moc, však taky nemají co hrát. Jindy šikovní scénáristi si tentokrát dali bohužel voraz.

Manželé Stodolovi (2023)

Výjevy ze života podivného páru s téměř nulovým kontextem. Příště si radši pustím Takové normální zabijáky.

Zabiják & bodyguard (2017)

Film, u kterého se nenudíte. Silné herecké osobnosti, příběh opentlený špičkovými akčními scénami a hlavně všudypřítomný humor. Ne prvoplánový, třaskavý, ale založený na dynamických dialozích a vtipných hláškách. Někdy si říkám, čím to je, že filmy se srovnatelnými - leckdy tuctovými, neoriginálními - náměty můžou působit tak odlišně: některé těžce, suše, nezáživně, a jiné (jako tento) uvolněně a svěže...

Teroristka (2019)

Tak vtipný, uvolněný, a přitom vážný film o vážném tématu! Chvíli jsem cítil závan svěžích anglických konverzaček, chvíli zase francouzských situačních komedií. Radek Bajgar má nesmírný talent coby scénárista i režisér, navíc dokáže pracovat se špičkovými herci. Snad až na přehrávající Tatianu Dykovou se všichni položili do svých rolí tak, že z nich vytěžili maximum. Snímku hodně pomohla i malebná příroda v okolí Berounky.

Fantomas (1964)

V dětských letech mě samozřejmě zaujal Fantomas, později jsem se na "starý" film díval skrz prsty kvůli hloupému příběhu (navíc Jean Marais nikdy nebyl můj idol), teď ale po letech vidím, že snímek má i svoji temnou, ponurou stránku. A všechno do sebe přitom skvěle zapadá. Kéž by někdo takto zábavně dokázal dnes adaptovat tolik populární komiksy.

Můj soused zabiják (2000)

Jedna velká pohoda. Herci si navzájem sedli a role si užívali, nejvíc samozřejmě Bruce. Příběh je přiměřeně jednoduchý, aby si člověk všimnul vtipných detailů. Hlavně to však plyne způsobem, který nikdy neomrzí. A to není moc filmů, ke kterým bych se rád vracel...

Muž na radnici - Havárie (1976) (epizoda)

Věci nefungují, i když se soudruzi tolik snaží. A ještě jsou na ně lidí zlí. Z davu vyčnívá jen soudruh Bavor. Je slušný, idealistický a nenechá to tak. Zajímavá dobovka odpovídající na otázku, proč byl socialismus pod taktovkou KSČ slepou uličkou.

Vřískot 3 (2000)

Tři hvězdy málo, čtyři moc. Film už nefunguje jako horor, ale jako komedie, ba parodie s lekačkama, a taky jako satira zaměřená na Hollywood, média, popkulturu. Dospěli i herci (a stali se slavnými), takže je film zákonitě jinde než jednička. Ale Wes Craven má vše pod kontrolou, jeho kšeft s Miramaxem - trojka Vřískotu za Hudbu mého srdce - vyšel.

Maigret - Maigret a Severní hvězda (2005) (epizoda)

Povedená konverzačka mě dokáže strhnout víc než ta nejdražší akční jízda. Bruno Cremer opět nedostižný, ačkoli mu Lizzie Brocheré vydatně sekunduje.

Rukojmí (2005)

Stará dobrá thrillerová škola a velmi dobře hrající Bruce.