Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Asi se budu muset podívat vícekrát. Příběh je to pěkný, ale marná sláva, mojí hlavní vzpomínkou je, jak herci slepě kličkují po prázdném studiu, kde jim pak digitální tvory doplní dodatečně. V některých scénách prostě špatné sladění hraných a digitálních pasáží bije do očí (a to i na mém starém televizoru s mizerným rozlišením) a kazí zážitek.

Bergman a Bergman, detektivní kancelář (1984) (TV film)

Co to bylo? Komedie na zakázku o prohnilé západní společnosti? Kam dal Dietl rozum? A co ten nebohý Miloš Kopecký? To se scénář improvizačně tvořil na place, nebo jen horko těžko tahal svoje repliky až odkudsi z paty? Dvě hvězdy dávám jen z úcty k hercům a ze slabosti pro starší české komedie. Byť tato se teda vůbec nepovedla.

Volba zbraní (1981)

Na starších francouzských filmech, ať už kriminálkách, nebo komediích, jsem si vždy cenil, jak dokáží diváka lapit a vtáhnout do děje. Charismatický hrdina, charismatický padouch. Takto hutná atmosféra mi tady chyběla, jakkoliv příběh je zajímavý a herci se snaží.

Na návštěvě (2015)

Můj oblíbený režisér mě tentokrát zklamal. M. Night Shyamalan působí jistě v pozici scénáristy i režiséra, což snímku hodně přidává na atmosféře, jenže... Scénář je banální, byť s pěknými kudrlinkami. Ovšem děti i jejich matka se chovají až příliš nelogicky (takže jsem se modlil, aby je už někdo šoupnul do trouby...). Found footage / mockumentary forma mě navíc vždy dokáže znechutit prakticky jakýkoli hraný film.

Vřískot (1996)

Já jsem nikdy tyhle mládežnický vyvražďovačky úplně nemusel, ale Vřískot je série napínavá i zábavná zároveň, hlavně však má v sobě nadhled. Ten mi byl u Wese Cravena sympatický. Natočil sice i pár srágor, ale přesto na něj nedám dopustit, vždy totiž nad filmy přemýšlel a snažil se i tím nejpokleslejším žánrem něco sdělit. Kromě toho dával šanci talentovaným hercům, kteří to pak někam dotáhli. Pět hvězd jako u Noční můry sice nedávám, ale i tak řadím do Zlatého fondu. P.S.: Fajnšmekři ocení odkazy na jedničku Noční můry - lekačky na zahradě za domem, Skeeta Ulricha připomínajícího Johnyho Deppa při lezení oknem do pokoje...

Zhoubné zlo (2021)

Dokonale natočený film, který začíná seriózně, leč rutinně, a končí jako šílený úlet. Moje smíšené pocity přehlušuje postřeh, jak nikdy žádný z policistů nedokázal kulkou zasáhnout záporácké monstrum, takže úspěšně unikalo až do konce. Co by mi u komiksu nevadilo (a myslím i spoustu dalších detailů), tady mne štve.

Válka policajtů (2024)

Rudolf Biermann umí nejen produkovat, ale i točit, to už vím. Tady se vážný příběh prolíná s humornými momenty, takže výsledkem je svižná východňarská gangsterka (moc jsem si užíval pečlivě dodržovaný dialekt). Nejvíc jsem se bavil u scény s dynamitem. Alexander Bárta byl naprosto přesvědčivý a Anežce Petrové to moc slušelo. Šel bych do plných, ale mám zásadní výhradu. Odmítám svět, v němž se i správní policajti musí (a chtějí) chovat jako grázlové (bohužel vím, že takto to na Slovensku vypadalo nejenom za Mečiara...). A protiví se mi, když je jako bezmála vzor férovosti líčen gangster ve flanelce, který střídavě nechává své oběti kopat hroby a spřáteleným policajtům servíruje chleba s řízkem od manželky...

Benga v záloze (2010)

Ferrella nemusím, ale v této roli mne bavil. Párkrát jsem se upřímně rozesmál. Kdyby autoři víc přitlačili na parodickou strunu, mohla to být bomba.

Gamer (2009)

Příběh měl mimořádný potenciál. Škoda, že nebyl využitý. Pak by nevadily ani do očí bijící nelogičnosti. Takto zbývají jen hvězdy za zajímavý námět, solidní herce a dynamický střih.

Operace Eichmann (2018)

Film leccos zjednodušující, ale přesto velmi věrohodný. Kde jsou ty časy, kdy si lidstvo uvědomovalo, že zločinci patří před řádný soud...