• Fantasy

Jackie Brown (1997)

Zbytečně dlouhé a bez výraznějšího nápadu. To, společně s extrémně umělou romancí mezi bělochem a černoškou, jsou hlavní zápory filmu. Dokonce ani geniální plán Jackie není zas až tak geniální. Moc nechápu, že policisty nenapadlo, že by ty peníze mohla sbalit sama a že černého antagonistu nikdy nenapadlo, že by si zbraň mohl obstarat i někdo jiný než on. Film tak táhnou nahoru především dvě věci. Skvělý hudební doprovod a pár naprosto absurdních a překvapivých smrtí, které film zajímavě okořeňují. Na závěr. Jsem rád, že jsem to jednou zhlédl, ale znovu už to asi potřebovat nebudu.

Saw 3 (2006)

Pasti jsou v tomto díle slabší. Celý film obecně dolů strhává právě nízká kvalita příběhu hry o přežití. V součtu však snímek zachraňuje velmi dobrá zápletka okolo, která se celá točí okolo msty a odpuštění a funguje skvěle. Pohledy do minulosti mi nevadily, protože poodkrývají spoustu neukázaných skutečností, jež mě osobně zajímaly. Závěr je opětovně silný a jsem natěšený na další díl, jak se příběh vyvine.

Čtyři pírka: Zkouška cti (2002)

Snímek mě bohužel velmi zklamal. Moc ani nevím, co to vlastně mělo být. Na válečný film je tam málo (jedna) bitevních scén. Na romantický film je vztah ústředního milostného trojúhelníku brutálně nerozpracovaný. Základní myšlenka je sice pěkná, ale tím, že film míchá styly, si divák není schopen k nikomu vypěstovat pořádný vztah a tím padá i drama, protože se tam člověk o nikoho nebojí. No a dobrodužný film to být nemůže, protože spousta cest, jež by dobrodružné být mohly, je vystřižena a hrdinové se tak do Súdánu a zpět dostávají pouze střihem kamery. Takto by dobrodužný snímek vypadat neměl. Na závěr bych ještě rád poznamenal, že přátelství mezi protagonistou a tím prapodivným černochem je směšné a nedává vůbec smysl. Černoch k protagonistovi prostě přijde, řekne pár slov a hle, jsou z nich kamarádi na život a na smrt.

Čtyři pokoje (1995)

Velmi slabé. Celý film postrádá alespoň minimální hlubší smysl. Druhou povídku jsem ani pořádně nepochopil. Zbylé povídky byly bez jakékoli výraznější pointy. K první povídce bych zvládl napsat scénář i já sám. Třetí i čtvrtá jsou o ničem. Jediné tři světlé momenty tak vidím v nalezení mrtvoly, krásné a sexy herečce z druhé a čtvrté povídky a v závěrečném useknutí prstu v povídce poslední. Ani jednou jsem se nezasmál a experimentální styl filmu mi vůbec nesedí.

Saw 2 (2005)

Snímek je o dost horší než první díl. Člověk se u toho už ani moc nebojí. Výrazně ubylo dramatických momentů a napětí. Celému filmu bych nejradši dal jednu nebo dvě hvězdy. Je zde však jistý prvek, který Saw 2 vytahuje na tři hvězdy. A to je naprosto famózní a fenomenální poslední desetiminutovka. Takové překvapivé a skvělé zakončení jsem snad ještě neviděl. Naprosto úžasný zážitek. Bohužel zbytek filmu byl opravdu velmi špatný. Nefungovala ani zápletka s hledáním unesených, ani samotná hra o přežití. Třeba nechápu, proč ten jeden svalovec vraždil, když to všichni měli akorát napsané zezadu. Nemohli si to snad vzájemně přečíst. Konec byl ale naštěstí perfektní.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Svým netradičním pojetím jde jistě o film, který stojí za zhlédnutí. Dialogy a hlášky jsou skvělé a všechny minipříběhy fungují velmi dobře. Především jsem ocenil linku s boxerem a s gangsterovu ženou. Slabší pro mě bylo čištění auta. Hudební doprovod je taktéž velmi povedený. Co mi na snímku trošku chybí a zároveň důvod, proč jsem neohodnotil na čtyři hvězdy, je nepřítomnost nějaké hlavní a nosné myšlenky, která by byla jakýmsi sdělením filmu a výraznějších příběhových zvratů. Vyskytují se zde sice překvapivé a nečekané momenty, jenže snímek k nim nijak nesměřuje. Prostě scéna, najednou bum, bem, bam a diváku, smiř se s tím. Kdyby byly jednotlivé části poskládané chronologicky, tak by také celý děj působil vcelku nezajímavě. Zde však právě výborně pracuje specifikum filmu, jež zajisté bylo režisérovým geniálním tahem.

Gauneři (1992)

Famózní snímek, mnohem lepší než Pulp Fiction. Oceňuji netradičně minimalistické pojetí, kdy se celý film odehrává prakticky pouze v jedné místnosti. Těch pár akčních scén, které film, obsahuje ,je skvělých ve své jednoduchosti a syrovosti. Taktéž psychologie postav je velmi dobře propracovaná a různorodá, kdy jsou vidět jejich rozdíly a chování každé z nich je uvěřitelné. Film pak také obsahuje několik, pro mě velmi překvapivých zvratů, děj se přirozeným tempem stupňuje až k vyvrcholení a délka je naprosto optimální k perfektnímu, kompaktnímu výsledku.

Sedm statečných (1960)

Tento film jistě patří mezi povinnou klasiku každého dilmového diváka, proto jsem rád, že jsem ho zhédl, znovu už jej ale asi vidět nepotřebuji. Snímek se mi zdá poměrně dlouhý a místy utahaný. Místo dvou hodin by tak klidně mohl mít pouze hodinu a půl a vůbec ničemu by to neuškodilo. Film dolů tak táhnou především jednotvárné a nepříliš nápadité akční scény, což je u akčního filmu škoda. Pak mi také přišlo, že tomu chybělo jakési stupňování drama, kdy hrdinové stále vyhrávali a vyhrávali a pak najednou dojde k naprosto nesmyslné a bezdůvodné zradě, všechno se zhroutí a s půlkou hrdinů je amen. Kdyby se to vyvýjelo přirozeně, tak by se jejich situace zhoršovala a zhoršovala až by nakonec vyvrcholila v závěru. To zde chybělo. Tři hvězdy si tak film zaslouží za bravurně zvládnuté dialogy a podrobný pohled do duší všech sedmi hrdinů, kdy během jednoho filmu zvládneme poznat a utvořit si vztah opravdu ke každému z nich. Pochválit pak zaslouží také perfektní závěrečný dialog a odjezd zbývajícíh protagonistů z vesnice spolu s celkovým poselstvím a vyzněním celého filmu, že být pistolníkem není až zase tak skvělé a existují hodnoty, které jsou přednější.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Velmi dobrý film s vynikajicím, zajímavým a nevšedním námětem. Jako komedii bych však snímek neoznačil, přotože příliš humorných scén v něm nebylo. To mi však vůbec nevadilo, neboť film exceluje v jiných oblastech. A to je především skvěle vykreslené prostředí lobbování za ne tak úplně košer komodity a bravurně napsané argumentační monology protagonisty, při kterých drtí své oponenty na prach. Právě díky těmto věcem film stojí za to. Jako nejlepší scénu filmu bych označil protagonistův proslov ke kamerám těsně před nastoupením ke klíčovému slyšení v Kongresu, který byl dechberoucí.

Může to potkat i vás (1994)

Vynikající snímek, který perfektně splňuje všechny náležitosti skvělého romantického filmu. Že je děj nerealistický? Nevadí! Že to v jádru nemá ani pořádnou zápletku, která je nakonec vyřešena na úrovni scénáristy ze základní školy? Nevadí! Všechno špatné zde totiž převáží neuvěřitelná chemie mezi ústřední dvojicí a jejich, v porovnání s jinými romantickými filmy, přirozeně se vyvíjející a postupující vztah. Člověk tak dostane přesně to, co očekává. A když film splňuje žánr, je to vždycky klad. Pět hvězd si film zaslouží také za pozitivní sdělení, že pomáhat druhým se nakonec vždy vyplatí.