Stážista (2015)

Stážista je bezpochyby velmi příjemná záležitost, jíž vévodí feel good atmosféra podpořená navýsost sympatickými hlavními hrdiny. Po shlédnutí si však říkám, že je možná až přehnaně feel good, jelikož ve filmu chyběl nějaký zásadnější konflikt, který by v divákovi nějak významněji rezonoval. Ano, vztah šéfky se svým senior stážistou se v průběhu určitým způsobem vyvíjí, ovšem tento vývoj je tak umírněný, že divák, který celý film čeká na nějaký zásadnější zvrat, se bude na konci cítit pravděpodobně neuspokojen. Prostě jsem tak nějak očekával, že se Ben nakonec pro svoji šéfku a především její firmu stane prostřednictvím svých schopností daleko důležitějším, než tomu ve finále bylo. Takhle De Niro celý film jen mrkal, dělal šoféra a podával kapesník. Samozřejmě jeho přínos svým novým kolegům v osobní rovině byl významný a skvěle podaný, ale přeci jen absence nějakého zajímavějšího finále trochu zamrzela. Přes všechny výtky je Intern dobrý a pozitivně lazený filmek, který mi pozvedl náladu.

Stážisti (2013)

Google si v podstatě zaplatil u Vince Vaughna a Shawna Levyho o něco dražší reklamu, která ho vykresluje doslova jako rajskou zahradu (ano, přesně takhle to ve filmu zazní :-). Veřím, že právě kvůli této lacinosti The Internship spousta lidí zavrhne nebo ještě něco horšího, ale popravdě mě už to ani nijak neuráželo, jelikož Googlu je v dnešní době všude tolik, že už jsem si vůči němu vytvořil velice slušnou ignorační vrstvu. Mohl jsem se tak nerušeně soustředit na cheesy flashdancovskou story zabalenou v komediálním pozlátku se všemi klasickými trademarky a dvojicí sympaťáků, kterým to stále neskutečně šlape.

Stěhování pana McAllistera (2007)

Jedno z největších hoven co jsem v poslední době viděl! Doporučuji pouze fanouškům Mily Kunis, protože kromě ní (a někdy Jona Hedera) to byla zoufalá marnost nad marnost. Naprostý přehmat!

Stezky slávy (1957)

Zajímavá ukázka toho, jak absurdní může být válka a co všechno jí může ovlivnit. Generalita odtržená od reality toužící po metálech; generalita plně si vědoma reality, ale toužící po metálech; politické elity a veřejnost odtržené od reality, ale požadujíc postup a výsledky nebo třeba vrchní velení vědomo si nedosažitelnosti výsledků, ale přesto vyžadujíc postup. Smutné je, že následky všech těchto vlivů vědšinou odnese obyčejný voják, který proti nim nemá obrany, byť by byly sebehloupější.

Stmívání (2008)

Dvě a půl dávám za vyhlídku na další díl (doufám, že bude plný bitek mezi upíry a vlkodlaky, ale mám pocit, že moje naděje jsou dost naivní :-) a za Kristen Stewart. Předlohu neznám (Twilight fenomén jde kompletně mimo mě), ale pokud je stejně nemastná a neslaná jako film, tak jí ani nikdy nepoznám. Dlouho budovaný vztah ústřední dvojice byl studený jak Edwardův rypák. Z mého pohledu se stmívalo zbytečně moc dlouho, takže značná část filmu byla šeredně nudná, Pattisonův ksicht už jsem po půl hodině nemohl ani vystát a za některé dialogy by se styděl i vycpaný leguán. Škoda, že se tvůrci nesnažili víc rozvinout linii "zlých" upírů a nacpat do filmu trochu akce. Snad to příště bude lepší.

Straight Outta Compton (2015)

Parádní, ale také dosti zrevidované zachycení zrodu toho nejtvrdšího gangsta rapu. S ohledem na producentské trio není divu, že spoustu skutečných hran bylo otupeno a kopa špíny jaksi pominuta. Opět se však potvrdilo pravidlo, že prachy rozdělí i ta největší přátelství. Film se zároveň snaží fungovat jako sociální sonda, která však na mě příliš nezapůsobila. Samozřejmě chápu, že mlácení negrů z ghetta bez rozdílu je ze strany policajtů v Americe národní sport, což je na hovno, ale ospravedlňovat chování gangsterů a dealerů tím, že ona je to vlastně chyba těch, co tam ty kvéry a matroš dovážej, je hodně slabý. Kluci raperský při střetech s policajtama furt poukatujoou na to, že ne každej negr z Comptonu dealuje nebo je členem gangu, ale jejich texty následně budí dojem opaku. A především navozují pocit, že je to tak v pořádku (odkud asi pocházej prachy, který umožnily vznik toho jejich zázraku?). Nemůžou se pak divit, že policajti jdou po Boys from the Hood jak slepice po flusu. I přes nedostatky, zjednodušení, vražednou stopáž a dost pokryteckou sociální reflexi je Straight Outta Compton výborný film, který krom zajímavého námětu nabízí i velmi dobré herecké výkony a rozhodně může zaujmout i negangsta diváky.

Strážce (2006)

Na nejzkušenějšího člena tajných služeb žádnej šlágr. Čekal jsem, že Michael Douglas bude svoje pronásledovatele vodit jako Jason Bourne a ono nic. Vlastně by mu nemohl dělat ani stín :-) Taky se mi zdálo dost nedotažené, že nebyly ve finále vůbec nijak osvětleny motivy atentátníků. Celou dobu jsme tak věděli, že chce někdo zabít prezidenta, ale vůbec nebylo řečeno proč, takže to celé pozbývalo smysl. Jako taková kriminální jednohubka ale Strážce rozhodně neurazí.

Strážci Galaxie (2014)

Strážci Galaxie se nás od prvních zmínek snažili přesvědčit, že v jejich případě půjde o zcela nový Marvel - daleko odvážnější a drzejší, překračující vlastní mantinely. Přiznejme si rovnou, že tato velkohubá prohlášení Marvel naplnit nedokázal a nedivím se mírnému zklamání těch, kteří očekávali skutečně nějaký svěží vítr. Ten se totiž vážně nedostavil a komiksové studio roubuje tuhle novou partičku na svou klasickou šablonu, která už začíná být trochu ohraná. A přitom u Strážců byla asi největší šance se urvat a po všech stranách si trochu zablbnout (jeden kasovní netrhák byste snad ustáli ne?), jelikož parta looserů v čele se Star-Lordem si o to přímo říkala. Ano, je to právě ústřední tým, který je největším trumfem a skrz naskrz standardní story v pohodě utáhne. Jako rozvernější alternativa k Avengerům fungují Strážci parádně a byla radost sledovat to věčné jiskření a netradiční chemii, jež se při tmelení tohohle gangu vytvářela. Vůči Avengerům však Strážci trpí mírným handicapem, a to že sledujeme rovnou týmovku. U žádné z postav neznáme žádný origin, a proto je počáteční orientace o dost složitější a nalezení cesty k hlavním hrdinům pomalejší (někdo by mohl říci, že postavy až na Petera Quilla působí celkem ploše, ale já budu v tomto směru s výhledem do budoucna opatrnější). Jinak kdo je fandou Indyho, Star Wars, Firefly a mnoha dalších kultovních záležitostí, tak bude s chutí počítat různé odkazy a tvůrčí pomrkávání, protože Guardians se svými vzory vážně nijak netají. Každopádně jsem si tuhle bandu v jejich prvním dobrodružství navzdory všem výtkám užil, a už se těším na jejich další eskapády. (...) Tak musím přiznat, že u mě Strážci Galaxie neuvěřitelně uzráli a po druhém a třetím shlédnutí se šplhají po bok Avengers a druhého Capa jako jedna ze tří nejzábavnějších marvelovek (a ten božský soundtrack!).

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Noví Strážci Galaxie jsou fajn, ale rozhodně ne tak fajn, jako jejich přestavovačka. Nejsilnější stránkou filmu je samotná bandička hrdinů, kterou prostě člověk opět rád vidí a jejich neustálé hašteření je kostrou celého Gunnova pokračování. Protože co si budeme povídat, hlavní zápletka je slaboučká a spolu s přepálenou digiakcí tohle zachraňování Galaxie ani náhodou neutáhne. Je taky škoda, že se Strážci přiklonili k tradičnímu marvelovskému superhrdinství a i ta trocha darebáctví z prvního dílu, kterou se odlišovali od zbytku marvelovského univerza, se jaksi vytratila. Gunn tak ve vol. 2 sází především na situační humor, prohlubování vztahů a v závěru těžkou tlačbu na city, což mu vychází jen s odřenýma ušima. U dvojky Guardians jsem se bavil, ale příště už bych požadoval vysrat se na ten volnoběh, zařadit nějakou rychlost a trochu zapracovat na zápletce.

Strážci relikvie (2017)

Film, který zachraňují dva ultimátní Punisherovy momenty. Nemůžu říci, že bych se na pouti "irských" mnichů do Říma nudil, avšak po nemastném finále bez smysluplného závěru, jsem nucen konstatovat, že to nebylo nic moc. Ten nejodřenější průměr.